لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۵۸

اوکراین: روسیه حملاتش بر منطقه شرق دونتسک را شدت بخشیده است


جنگ در اوکراین

درستیز وال نیروهای مسلح اوکراین امروز گفت که مدافعان اوکراینی در بیست و چهار ساعت گذشته ۱۱ حمله دشمن را دفع کرده اند.

این اداره نظامی اوکراین، قوای روسی با استفاده از نیروهای هوایی تلاش دارند که زیر ساخت‌ها را در شهر‌های اوکراین تخریب کنند.

در این حال سرهی هایدی شاروال سویرنو- دونتسک گفت که قوای روسی تلاش دارد که در تنگ ساختن حلقه محاصره از روش سرزمین سوخته استفاده کنند.

اما گفته می‌شود که روس‌ها در طرح جدید برای محاصره‌شان پیشرفت محدودی داشته اند.

اردوی اوکراین در صفحه فیسبوک خود گفته که در حملات دیروز یکشنبه در منطقهٔ دونتسک حداقل ۷ غیرنظامی کشته و ۸ تن دیگر زخمی شده اند.

مقام‌های اوکراین گفتند که نیروهای روس به حملات راکتی و توپخانه‌ای خود در شهر خارکیف در شمال و همچنان شهر‌های میکولایف و زاپروژیا در جنوب ادامه داده اند.

همزمان، سازمان ملل متحد می‌گوید که جنگ روسیه در اوکراین باعث شد که برای اولین بار در تاریخ شماری بیجا شده‌ها در جهان به بالاتر از ۱۰۰ میلیون نفر بلند رود.

فیلیپو گراندی کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان
فیلیپو گراندی کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان

فیلیپو گراندی کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران امروز دوشنبه گفت که ۶ میلیون اوکراینی کشور‌شان را ترک کرده و ۸ میلیون دیگر در داخل آن کشور بیجا شده اند.

در این حال، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین قرار است که اواخر امروز دوشنبه در مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس سخنرانی کند.

او در سخنرانی امروزش می‌خواهد که توجه جهان را به بحران کشورش جلب کند و با سخنرانی‌های خود در مجمع و نشست‌های جهانی می‌خواهد که این توجه را محفوظ نگهدارد.

سازماندهندگان نشست داووس در ماه مارچ اعلام کردند که آنها به خاطر تهاجم مسکو بر اوکراین روابط‌شان با شرکت‌ها و مقامات روسی را قطع کرده اند.

XS
SM
MD
LG