لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۱ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۰۲

افغانستان

شورای امنیت ملل متحد: طالبان از وضع محدودیت‌ها بر دختران و زنان دست بکشند

آرشیف - نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد

شورای امنیت ملل متحد از طالبان خواست که از پالیسی محدود ساختن حقوق زنان و دختران دست بکشند.

در اعلامیۀ که دیروز سه‌شنبه از سوی ۱۵ کشور عضو شورای امنیت نشر شد، در بارۀ محدودیت‌های که طالبان برآموزش، کار و رفت و آمد زنان وضع کرده اند نگرانی عمیق ابراز شده است.

شورای امنیت تاکید می‌کند که این محدودیت‌ها با توقعات جامعۀ جهانی و تعهداتی که طالبان با مردم کرده اند در تضاد اند.

این شورا از طالبان می‌خواهد که از پالیسی وضع محدودیت بر زنان منصرف شوند.

شورای امنیت یکبار دیگر تاکید می‌کند که طالبان باید به همۀ دختران اجازۀ آموزش بدهند.

بر علاوۀ چین کشور همجوار افغانستان، امریکا، روسیه و دیگر کشورهای عضو شورای امنیت از این اعلامیه حمایت کرده اند.

با گذشت نه ماه از برگشت دوبارۀ طالبان به قدرت، به استثنای ولایت بلخ در همه ولایت‌های افغانستان به دختران بالاتر از صنف ششم اجازۀ آموزش داده نشده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

گروهی از اقتصاددان های جهان خواهان آزادی دارایی های افغانستان شدند

تصویر آرشیف

بیش از ۷۰ اقتصاددان جهان به شمول یک برندهٔ‌ جایزهٔ‌ نوبل از جوبایدن رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا خواسته اند تا حدود ۹ میلیارد دالر سرمایهٔ‌ منجمد شدهٔ‌ افغانستان را آزاد کند.

این اقتصاددان ها در نامه‌ای که به جو بایدن، نوشته اند که"د افغانستان بانک" تحت کنترل طالبان به خاطر عدم دسترسی به این دارایی در پیشبرد امور مالی این کشور با مشکلات جدی مواجه است.

در این نامه گفته شده که افغان‌ها تاوان حکومتی را می‌پردازند که آن‌ها انتخاب نکرده اند.

پول پشتوانۀ "د افغانستان بانک" ، در زمان حکومت مخلوع حدود ۹.۵ میلیارد دالر بود که

۷ میلیارد دالر آن در بانک‌های امریکا و ۲.۵ میلیارد دیگر آن در بانک‌های اروپا نگهداری می‌شوند. این دارایی با تسلط طالبان در ماه اگست در بانک های خارجی به شمول امریکا منجمد شد.

۱۹۶ خبرنگار افغان در یک سال گذشته به بیرون از افغانستان منتقل شده اند

تصویر آرشیف

سازمان خبرنگاران بدون سرحد می‌گوید که ۱۹۶ خبرنگار را در یک سال گذشته از افغانستان بیرون کرده است.

این سازمان در اعلامیه‌ای گفته که این خبرنگاران را به کشور‌های جرمنی، فرانسه و هسپانیا منتقل کرده و در آن‌جا زمینهٔ بود و باش را برای آنها فراهم کرده است.

به اساس گزارش سازمان خبرنگاران بدون سرحد ، از ۱۵ اگست سال ۲۰۲۱ تا اکنون، فعالیت‌ ۴۰ درصد رسانه‌ها و بیشتر از ۵۰ درصد خبرنگاران در افغانستان متوقف شده است.

از سوی هم شماری از خبرنگاران افغان می‌گویند که در کنار مشکلات امنیتی و اقتصادی با مشکل عدم دسترسی به اطلاعات روبه‌رو هستند.

اما طالبان این ادعا را رد کرده اند.

شورای پناهنده گان ناروی: سطح گرسنه‌گی و فقر در افغانستان تکاندهنده است

تصویر آرشیف: تعدادی از زنان و کودکان فقیر در کابل

شورای پناهندگان ناروی می گوید که در یک سال حکومت طالبان، مردم عادی افغانستان بهای گزاف را برای صلح، پرداخته اند.

این شورا امروز پنجشنبه در گزارشی به مناسبت یکسالگی حکومت طالبان گفته که سطح گرسنگی و فقر در افغانستان تکان دهنده است و میلیون ها افغان از عدم همکاری جامعه جهانی با حکومت طالبان، ناامید شده اند.

در این گزارش ازقول نیل ترنر، مسول بخش افغانستان در این شورا گفته شده که یکسال از حکومت طالبان گذشت، اما هنوز دارایی های خارجی افغانستان منجمد است، بانک مرکزی این کشور به طور کامل کار نمی کند و نشانۀ روشنی از توسعه وجود ندارد.

اما طالبان ادعا کرده اند که اقتصاد افغانستان را از سقوط نجات داده اند و می گویند که امور بانکی در افغانستان نیز تقریباً به شرایط عادی بازگشته است.

اوج فقر در افغانستان؛ ملا برادر: کشور می‌تواند در آینده نزدیک به خودکفایی اقتصادی برسد

ملا عبدالغنی برادر

معاون اول رئیس الوزاری طالبان می گوید که افغانستان می‌تواند در آینده نزدیک از نظر اقتصادی به خودکفایی برسد.

ملا عبدالغنی برادر امروز در کابل در کنفرانس تحت نام "جذب سرمایه گذاری در سکتور آب و انرژی" گفت، با گذشت هر روز کارهای استخراج معادن و اعمار بندها بیشتر می شود.

طالبان در حالی این اطمینان را می دهند که بحران اقتصادی حاضر در افغانستان بی‌سابقه خوانده شده و گفته می شود که حدود ۵۰۰ هزار تن وظایف‌شان را از دست داده اند.

طالبان همچنین به دلیل شتاب زدگی در استخراج معادن و عدم استفاده از دقت تخنیکی کامل مورد انتقاد قرار دارند.

در آستانه یکسالگی بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان هنوز هیچ کشور جهان حکومت آنها را به رسمیت نشناخته است.

سه صد افغان با خانواده های شان از اسلام آباد به اسپانیا منتقل شدند

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

یک طیارۀ حامل حدود ۳۰۰ افغانی که برای اسپانیا کار کرده بودند با خانواده‌های‌شان از شهر اسلام آبادِ پاکستان چهارشنبه راهی شهر مادرید اسپانیا شد.

به گزارش فرانس پرس، وزارت خارجۀ اسپانیا با پخش خبرنامه‌ای از پرواز این طیاره خبر داده است.

در گزارش آمده است که پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، اسپانیا بیش از ۲ هزار نفر را از افغانستان بیرون کرده است.

فرانس پرس نگاشته است که بسیاری از این افراد با خطر انتقام جویی حاکمان جدید افغانستان رو به رو بودند، زیرا در جریان حضور ناتو در افغانستان، با نیروهای اسپانیا یا سفارت اسپانیا در افغانستان کار کرده بودند.

رهبر طالبان فرمان جدید ۱۳ ماده‌یی صادر کرد

ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان

ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان در مورد مفقود شدن اعضای گروه طالبان و اشخاص دیگر در ۲۰ سال جنگ یک فرمان ۱۳ ماده‌ای را صادر کرد.

این فرمان که متن آنرا سخنگوی حکومت طالبان ذبیح الله مجاهد در توییتر خود نشر کرده به چگونگی ترکه جایداد مربوط می‌شود که از افراد ناپدید شده به وارثین آنها مانده است.

در فرمان آمده است که به اساس فقه حنفی اشخاصی که در جنگ‌ها و یا جا‌های که احتمال مرگ زیاد است برای مدت طولانی لادرک شده باشند آنها در جمله مرده حساب می‌شوند.

فرمان رهبر طالبان در مورد افراد لادرک شده در افغانستان در یک زمانی نشر می‌شود که تا حال شماره دقیق افراد ناپدید شده در جنگ‌ها در افغانستان معلوم نیست اما گفته می‌شود که در این جنگ‌ها هزاران نفر ناپدید شده اند.

کار اعمار کانال قوش تپه درشمال افغانستان ادامه دارد

بهره برداری از کانال قوش تپه باعث افزایش محصولات زراعتی در بخش های وسیعی از شمال افغانستان خواهد شد

مسولان اعمار کانال قوش تپه در شمال افغانستان می گویند که کار این پروژه بزرگ به سرعت ادامه دارد و قبل از موعد تعیین شده، تکمیل خواهد شد.

پروژه عظیم آبیاری قوش تپه که سروی آن در سال ۲۰۱۸ آغاز شد، سالانه حدود ۱۰ میلیارد متر مکعب آب دریای آمو را در امتداد ۲۸۰ کیلومتر برای آبیاری حدود ۵۰۰ هزار هکتار زمین به ولایات بلخ، جوزجان و فاریاب می رساند. این کانال دارای ۱۰۰ متر عرض و ۸.۵ متر عمق است.

انجنیر فرید عظیم مسول ولایتی کانال قوش تپه به خبرگزاری پژواک گفته که مصارف این پروژه آبیاری ۶۰ میلیارد افغانی برآورد شده و از بودجه ملی دولت افغانستان تمویل می شود.

به گفته فرید عظیم، پس از تکمیل این پروژه حیاتی، افغانستان از نظر غله خودکفا خواهد شد.

سازمان بین المللی مهاجرت برای افغانهای که به کشور بر می گردند زمینه کار فراهم میکند

سازمان بین المللی مهاجرت یا آی . او . ام

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) می گوید که با حمایت از کسب و کارهای کوچک محلی در افغانستان، برای افغان هایی که به این کشور باز می گردند، زمینۀ کار را ایجاد می کند.

آی. او. ام در صفحه تویتر خود تصویری از یک جوان افغان به نام رضا منتشر کرده که پس از بازگشت از ایران به افغانستان دچار مشکل بود، اما شغل جدید آموخت و برای خود کار پیدا کرد.

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) و کمشنری عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) به کسانی که به افغانستان باز می گردند در زمینۀ ادغام مجدد آنها در جامعه کمک می کنند.

این در حالیست که هر روز هزاران افغان در تلاشند تا افغانستان را ترک کرده و به کشورهای همسایه به ویژه ایران و پاکستان بروند.

تیم ملی کریکت افغانستان اولین مسابقه اش را با ایرلند باخت

تصویر آرشیف: بازی کریکت میان تیم های افغانستان و زیمبابوی

در اولین مسابقۀ بین المللی کرکت بیست اوره که به روزسه شنبه ( اگست) بین تیم های افغانستان و ایرلند صورت گرفت، تیم ایرلند با تفاوت هفت ویکت در برابر افغانستان، پیروز شد.

در این سلسلۀ مسابقات تیم های کرکت افغانستان و ایرلند پنج بازی ۲۰ اوره را انجام می دهند. دیدار بعدی بین این دو تیم، روز پنجشنبه صورت خواهد گرفت.

در بازی های بین المللی قبلی بین تیم های کرکت افغانستان و ایرلند، در چهار مسابقه تیم ایرلند پیروز و در یک بازی با هم مساوی شده اند.

تیم ملی کریکت افغانستان گفته است که آماده گی لازم را در این رقابت ها دارد و انتظار دارد تا نتایج بعدی مسابقه به نفع کریکت بازان افغانستان باشد.

برای صد ها طفل در مناطق زلزله زده در افغانستان زمینه آموزش فراهم شده است

Afghanistan - Earthquake killed hundreds people and destroyed dozens villages in Paktika. 25.06.2022

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) می گوید که برای صدها کودک زمینۀآموزش را در مناطقی مساعد ساخته که در اثر زلزلۀ اخیر در افغانستان متاثر شده اند.

ادارۀ یونیسف به روز سه شنبه در تویتر رسمی خود نوشته، این کودکان که بسیاری آنها دختران هستند در ۱۴۰ صنف درسی آموزش می یابند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد همچنان از خطر در حال افزایش شیوع بیماری‌های مانند کولرا در مناطق زلزله زده هشدار داده است.

بر اساس ارقام رسمی، بر اثر زلزلۀ ویرانگر ۲۲ ماه جون در ولایات پکتیکا و خوست بیش از هزار تن کشته و هزاران تن دیگر زخمی شدند.

حکومت طالبان تغییرات تازه یی در رهبری برخی از ادارات ایجاد کرد

بیرق حکومت طالبان

حکومت طالبان یک سلسلسه تغییرات را در سطح معینان چندین وزارت خانه و مسئولان ولایتی اعلان کرد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در اعلامیه خود نوشت که بنا به لزوم دید رهبری طالبان ، معین سابق وزارت انرژی وآب مولوی عارف الله عارف به حیث معین مالی واداری وزارت حج واوقاف گماشته شده است.

همچنین رئیس سابق شرکت برشنا ملا محمد عیسی ثانی به حیث معین بخش انرژی وزارت انرژی وآب گماشته شده است.

و مولوی حیات الله شاروال سابق هرات به حیث معین نشراتی وزارت اطلاعات وفرهنگ تعیین شده است.

رئیس سابق تدارکات ملی ملا حمدالله زاهد معین اداری وزارت مالیه ، و ملا حنیف حمزه رئیس حوزوی شرکت برشنا درکندهار به حیث رئیس شرکت برشنا گماشته شده اند.

همچنین تغییراتی در چندین اداره دیگر در ولایت کندهار اعلان شد.

دلیل اصلی این تغییرات درحکومت سرپرست طالبان هنوز روشن نیست.

عبدالجبار صافی: مشکلات صنعتکاران حل نشده است

آرشیف - یک فابریکه تولید دیگ در ولایت هرات

اتحادیۀ صنعتکاران افغانستان می‌گوید، کمبود برق، زمین و وضع مالیه بر تولیدات داخلی هنوز هم از مشکلاتِ فرا راه کارخانه داران در کشور است.

عبدالجبار صافی، رئیس این اتحادیه امروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت که برای حل این مشکل بحث آنان با مسئولان ادارات ذیربط حکومت طالبان ادامه داشته و از آنان خواهان رسیدگی به این مشکلات شده اند.

وی نبود برق منظم برای کارخانه داران را یک مشکل جدی خوانده و گفت که از مسئولان شرکت برشنا تقاضا کرده اند که در کنار برق وارداتی تلاش کنند تا برق را از منابع داخلی نیز به کارخانه داران فراهم کنند.

رئیس اتحادیۀ صنعتکاران گفت که مسئولان ادارات ذیربط برای شان وعده سپرده اند که به مشکل کارخانه داران در بخش‌های یاد شده رسیدگی می‌کنند.

در همین حال ریاست شرکت برشنا در کابل امروز در خبرنامه‌ای گفته است که به اساس یک پلان کاری منظم، کار اصلاح شبکه و تامین برق مطمئن را برای عموم مشترکین به ویژه کارخانه‌های صنعتی روی دست دارند.

خبرنامه افزوده است که معاونیت عملیاتی برشنای کابل در ربع نخست سال روان خورشیدی اضافه باری‌های ۱۰ لین شبکۀ ۲۰ کیلو ولت که عمدتاً برق کارخانه‌های صنعتی را تأمین می‌کند، رفع شده است.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان: مشکل صدور ویزه چین برای تاجران حل شده است

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید، کار صدور ویزۀ چین برای تاجران افغان آغاز شده و به گونۀ عادی ادامه دارد.

یونس مومند، سرپرست این اتاق امروز سه‌شنبه به رادیوآزادی گفت، به همین منظور مکتوب و اسناد برخی تجار جمع‌آوری شده و تحت پروسس قرار دارد.

اما وی مشخص نساخت که تا کنون به چند تاجر افغان ویزه داده شده است.

چندی قبل وزارت خارجه چین در خبرنامه‌ای گفته بود که وانگ یی وزیر خارجۀ این کشور در دیدار با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان در از بیکستان اعلام کرده بود که صدور ویزه به تاجران افغان را از اول ماه اگست سال جاری میلادی از سر می‌گیرد.

در خبرنامۀ این وزارت همچنان گفته شده بود که چین به ۹۸ درصد صادرات افغانستان اجازۀ ورودِ بدون تعرفه به این کشور را خواهد داد.

پیش از این تاجران افغان چندین بار از عدم صدور ویزه از سوی کشور چین شکایت کرده و خواهان حل این مشکل شده بودند.

به اساس معلومات مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، جلغوزه ، میوۀ خشک و سنگ‌های معدنی مانند کرومایت، مرمر، تالک، سنگ‌های نیمه قیمتی و زعفران از اقلام صادراتی افغانستان به چین بوده و از بازار خوبی در این کشور برخوردار است.

حکومت طالبان: به گدا ها زمینه کار فراهم می‌کنیم

تصویر آرشیف: یکی از گدا ها در شهر کابل

حکومت طالبان گفته است که همه گدا ها را از شهر کابل جمعآوری نموده و زمینه کار را به آنان فراهم می کند.

بر اساس اطلاعیه یی که از سوی دفتر معاون رئیس الوزرا به نشر رسیده گفته شده است که بر مبنای حکم مولوی هبت الله آخند زاده٬ به ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی رئیس الوزرا وظیفه داده شده است که همه گدا ها را در همکاری با نهاد های دولتی جمعآوری کرده و در مورد رفع مشکلات شان کار کنند.

این اطلاعیه همچنان گفته است برای آنعده از گدا های که کسب و کاسبی بلد باشند٬ زمینه کار فراهم می گردد و خانواده های آنان نیز تعهد گرفته میشود تا دوباره دست به تگدی نزنند.

درعین حال گفته شده است برای اطفال گدا نیز زمینه های درس و تحصیل فراهم خواهد و برای آنعده از اطفالی که واقعا فقیر باشند تنخواه در نظر گرفته میشود.

تاکنون تعداد دقیق افراد فقیر و گدا در کابل و ولایات افغانستان معلوم نیست٬ اما به دلیل مشکلات اقتصادی و نبود زمینه های کار٬ هر روز به تعداد افراد و خانواده های فقیر در افغانستان افزوده میشود.

سفارت امریکا برای افغانستان حملات بر شیعه‌ها را محکوم کرد

تصویر آرشیف: برگزاری مراسم عزاداری محرم در کابل

سفارت ایالات متحدهٔ امریکا برای افغانستان حملات اخیر در افغانستان که عمدتآ شیعه ها در آن هدف قرار گرفتند٬ به شدت تقیح کرد.

مسوولیت این حملات را شاخه خراسان گروه داعش به عهده گرفته است.

این سفارت با انتشار پیامی در صفحه تویتر خود ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان این رویداد ها٬ گفته است که افغانها باید بتوانند مناسک دینی خود را در فضای صلح آمیز انجام بدهند.

در نتیجه حملات بمی که به روز های جمعه و شنبه هفته گذشته در بخش های از غرب کابل٬ جای که عمدتآ مردمان شیعه مذهب زنده گی می کنند٬ دهها تن کشته و زخمی شدند.

پیش از این نیز چنین حملاتی بر مساجد و تکیه خانه ها در کابل و برخی از ولایات شمال افغانستان صورت گرفته بود.

مردم طالبان را به ناتوانی در تامین امنیت متهم می دانند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG