لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۰۰

رهبران امریکا، جاپان، استرالیا و هند: قطعنامه شورای امنیت در مورد افغانستان اجرا شود


رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا و صدراعظم های جاپان، استرالیا و هند در یک بیانیۀ مشترک خواستار اجرای قطعنامه ۲۵۲۹ سال ۲۰۲۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان شدند.

این قطعنامه تصریح می‌کند، از خاک افغانستان هرگز نباید علیه کشور دیگری استفاده شود و یا به عنوان محل آموزش تروریسم یا منبع مالی آن استفاده شود.

رهبران این چهار کشور دیروز سه‌شنبه در نشستی در توکیو پایتخت جاپان با هم دیدار داشتند.

قطعنامه ۲۵۲۹، ۲۰۲۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد در ۳۰ ماه می سال گذشته میلادی بدون حضور روسیه و چین با ۱۳ رای مثبت تصویب شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در این قطعنامه تاکید کرده که طالبان باید توانایی کنترل تمام افغانستان را پیدا کنند، جلو تروریسم بین‌المللی را بگیرند، به حقوق اساسی بشری احترام بگذارند و هرکس بخواهد از افغانستان بیرون شود، به آن اجازه دهند.

آرشیف - افراد مسلح حکومت طالبان در شهر کابل
آرشیف - افراد مسلح حکومت طالبان در شهر کابل

با اینکه طالبان به‌تازگی چیزی نگفتند، اما پیش از این هر نوع گزارش مبنی بر استفاده از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها را رد کرده و وعده سپردند که از افغانستان به هیچ کشوری زیان نمی‌رسد.

اما سازمان ملل متحد به شمول امریکا نسبت به تهدید داعش ابراز نگرانی کرده است. گروهی شبه نظامی که طالبان بارها گفته اند سرکوب شده و حضور آن نزدیک به صفر است.

از آغاز حکومت طالبان در افغانستان شاخۀ خراسان داعش مسئولیت برخی حملات مرگبار در این کشور را بر عهده گرفته است که در آن ده‌ها غیرنظامی کشته شدند که بیشتر‌ شان شیعیان بودند.

در همین حال اتحادیۀ اروپا امروز میزبان نشستی در دوحه در مورد وضعیت افغانستان است.

اندرس وان براندت، سفیر اتحادیۀ اروپا در افغانستان امروز چهارشنبه در توییتی نوشت که سفیران اتحادیۀ اروپا و نمایندگان کشورهای کمک کننده در این نشست آنلاین شرکت می‌کنند.

در ادامۀ این توییت آمده، اشتراک کنندگان در این نشست در مورد وضعیت سیاسی و اقتصادی افغانستان و میکانیزم بهتر برای رساندن کمک‌ها به افغان‌ها گفت‌وگو خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG