لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۱۷

واشنگتن پُست: سرنوشت اقامت دایمی افغان‌های منتقل شده به امریکا که اسناد معتبر ندارند مشخص نیست


آرشیف - جریان روند تخلیه از افغانستان

روزنامه واشنگتن پُست در شماره تازه اش، در مورد ده ها هزار تن از افغان ها نوشته که در جریان حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان، به امریکا منتقل شدند.

به نوشته روزنامه، این افغان ها شامل سه گروه می شوند، نخست کسانی که از گذشته ویزه ویژه امریکا یا S.I.V داشتند، دوم کسانی که با ماموریت های سیاسی و نظامی امریکا در افغانستان کار کرده بودند و دسته سوم کسانی اند که هیچ گونه سند از کار با امریکایی ها ندارند.

نویسنده به گروه سوم بیشتر تمرکز کرده و نوشته است، حدود ۳۶ هزار تن از افغان ها، بیش از ۴۰ درصد از تمامی ۷۶ هزار منتقل شده، به امریکا را در بر میگیرند.

در ادامه مطلب آمده که این افراد، اسناد معتبر ندارند تا پیشینه کاری آنها را در بخش های سیاسی و نظامی امریکا تثبیت کند.

نویسندۀ واشنگتن پُست می‌گوید، حیران کننده است که این افراد چگونه سوار طیاره شدند.

روزنامه همچنان نوشته که حکومت امریکا برای افغان های منتقل شده، سند دو ساله اقامت و کار داده است اما سرنوشت اقامت دایمی آنها تا هنوز مشخص نیست.

پس از ۱۵ اگست پارسال که طالبان وارد کابل شدند، در جریان دو هفته امریکا و متحدانش، بیش از ۱۲۴ هزار تن را از میدان هوایی کابل انتقال دادند.

روزنامه تلگراف هم به ماموریت انتقال افغان‌ها توسط نیروهای بریتانیایی از میدان هوایی کابل تمرکز کرده است.

به نوشته روزنامه، خروج شتابزده و بدون توجه نیروهای ناتو از افغانستان در تابستان گذشته، ضعیف ترین نقطه در ماموریت های نظامی و دیپلماتیک غرب به شمار می‌رود.

کمیته امور خارجی پارلمان بریتانیا در گزارشی، خروج نیرو های این کشور از افغانستان را فاجعه و خیانت خوانده و گفته است که این اقدام منافع بریتانیا را برای سال ها صدمه خواهد زد.

بیشتر نماینده های پارلمان بریتانیا از ماموریت انتقال از میدان هوایی کابل در جریان ماه اگست سال گذشته انتقاد کرده و گفته اند که امور برنامه ریزی، استخباراتی و دیپلماتیک در این ماموریت مملو از خلا بود.

اما بوریس جانسون صدراعظم بریتانیا اتهام ها را رد و از برنامه انتقال مردم از میدان هوایی کابل در جریان حاکمیت دوباره طالبان دفاع کرده است.

روزنامه تلگراف نوشته که در هنگام ماموریت انتقال از کابل، اکثریت از وزیران کلیدی و مقام های ارشد بریتانیا به تعطیلات تابستانی رفته بودند و کسانی که به آنها نیاز بود، نتوانستند به صورت فوری به کار و مدیریت امور باز گردند و جلو فاجعه را بگیرند.

XS
SM
MD
LG