لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۲ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۱۶

افغانستان

گزارش‌ها: طالبان ده تن از افراد ملکی را در پنجشیر بازداشت کرده اند

طالبان در این اواخر حضور خود را در ولایت پنجشیر افزایش داده اند.

منابع محلی در ولسوالی پریان پنجشیر میگویند که ۱۰ تن از افرادملکی توسط طالبان بازداشت شده اند.


یک شاهد عینی ازباشنده گان محل از روستای کرپیتاب ولسوالی پریان پنجشیر می گوید ۱۰ تن از روستا نشینان را نیروهای طالبان ناوقت روزجمعه بازداشت کرده و با خود بردند .


برخی از شاهدان عینی که ازترس طالبان نمیخواهند نامشان در خبر ذکر شود میگویند : بازداشت طالبان با خشونت و بدرفتاری همراه است که افراد ملکی را با خود میبرند.

مولوی داد محمد بتار قوماندان امنیه طالبان در پنجشیر در صحبت بارادیو آزادی تائید می‌کند که به تازه گی برخی از افراد محل در این ولایت ازسوی نیروهای آنان بازداشت شده اند.


وی گفت : « مجاهدین رفته بودند برای بازدید از ساحه ، باچند نفر از ایلاق نشینان روبه رو می‌شوند ، به دلیل شکی که بالای شان داشتند آنان را با خود به مرکز ولسوالی بخاطر باز پرسی و تحقیق آورده اند. »


این درحالیست که درمناطق مختلف پنجشیر هر از چند گاهی درگیری های مسلحانه میان نیروهای طالبان و جبهه موسوم به مقاومت ملی ادامه دارد.

بگفته مردم محل حضور نیروهای طالبان در روز های اخیر گسترش یافته و باشنده گان محل با وضعیت نظامی در روستاهای شان روبه رو شده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

بریتانیا: در جریان یک سال گذشته ۲۱ هزار افغان به بریتانیا منتقل شده اند

بیرق بریتانیا

حکومت بریتانیا می گوید، در جریان یک سال گذشته، حدود ۲۱ هزار تن از افغانستان به این کشور منتقل شده اند.

بر اساس خبرنامۀ که به روز جمعه (۲۱ اسد) از سوی حکومت بریتانیا نشر شد، شماری از شهروندان این کشور با خانواده های شان و افغان های آسیب پذیر، طی یک سال به بریتانیا منتقل شده اند.

در ادامه آمده که از تابستان گذشته، مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران، فعالان و کسانی که با نیرو های بریتانیایی در افغانستان کار کرده اند، منتقل شده اند.

پیش از این روزنامه نشنل چاپ امارات متحده عربی گزارش داده بود که بریتانیا روزانه تنها تا یک میلیون پوند، برای پناهجویان افغان، کرایه هوتل می پردازد.

یک مرد در پنجشیر شش عضو خانوادهٔ خود را کشت

ولایت پنجشیر در نقشهٔ افغانستان

یک‌ مرد در پنجشیر که گفته می شود تکلیف روانی دارد٬ شش عضو خانوده اش را به قتل رسانید.

مولانا محب الله عمری ولسوال طالبان در ولسوالی دره ولایت پنجشیر باتایید این خبربه رادیوآزادی گفت : یک‌مرد که دچاربیماری روانی بوده در منطقه پوجاوه این ولسوالی با تفنگ شکاری شش عضو خانواده ویک مرد که در همسایه گی با آن قرار داشت را به قتل رسانده است.

او افزود که این رویداد پس از چاشت امروز جمعه ۲۱ اسد رخداده است که درنتیجه آن دوپسر، سه دختر و خانم اش را از بین برده است".


مسؤلین ولسوالی درهٔ پنجشیر میگویند عامل این قتل ها بازداشت شده و قضیه تحت تحقیق قرار دارد.

یوناما خواهان کمک های بیشتر جهانی به افغانستان شد

تعدادی از افغانها در یکی از مناطق خشکسالی زده در جنوب افغانستان

هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) می گوید که با وجود ادامۀ کمک های بشری با افغانستان، افغان ها به شدت به کمک های بین المللی نیاز دارند.

یوناما به روز پنجشنبه در یک اعلامیه ای مطبوعاتی گفت که در یک سال گذشته، ادارات سازمان ملل متحد و سازمان های غیردولتی همکار، در مقیاس وسیع کمک های بشرب را به مردم افغانستان را ارائه کرده و تا پایان ماه جون به حدود ۲۳ میلیون افغان نیازمند کمک کرده اند.

پس از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اگست سال گذشته، بحران بشری در این کشور افزایش یافته است.

تیم کریکت « ایم آی» کیپ تاون با راشد خان قرار داد امضا کرد

راشد خان

تیم « ایم آی» کیپ تاون MI Cape Town در افریقای جنوبی اعلام کرده که برای رقابت های لیگ برتر کرکت ۲۰ اووره ، با راشد خان بازیکن معروف افغانستان قرارداد کرده است.

بر اساس گزارش ویبسایت ESPNcricinfo ، این تیم با راشد خان و چهار کرکتر دیگر پیش از مراسم مزایده قرار داد بَسته است.

بر اساس مقررات لیگ برتر کرکت افریقای جنوبی ، هر تیم می تواند که با سه بازیکن خارجی و دو بازیکن داخلی قبل از آغاز مزایده قرار داد کند.

این لیگ کرکت در ماه جنوری سال ۲۰۲۳ آغاز می شود.

تیم فوتبال زیر ۱۹ سال افغانستان به مصاف ازبکستان می‌رود

تصویر آرشیف: اعضای تیم فوتبال زیر ۱۹ سال افغانستان هنگام رقابت بازی با تیم تاجکستان

تیم فوتبال زیر ۱۹ سال افغانستان در چهارمین و آخرین بازی در رقابت های قهرمانی مرکز آسیا به روز جمعه به مصاف ازبکستان می رود.

فدراسیون فوتبال افغانستان در صفحۀ فسبوک خود نوشته که این بازی ساعت ۰۵:۳۰ عصر به وقت کابل آغاز میشود.

افغانستان در سه بازی قبلی اش در برابر ایران ، تاجکستان و قرغیزستان شکست خورد. رقابت های فوتبال زیر نزده سال مرکز آسیا به میزبانی تاجکستان برگزار شده است.

مسوولیت حمله انتحاری به شیخ رحیم الله حقانی را گروه داعش به عهده گرفت

شیخ رحیم الله حقانی که به روز پنجشنبه در نتیجه یک حمله انتحاری در کابل کشته شد

مسئولیت حمله در مدرسۀ در کابل را که در آن شیخ رحیم الله حقانی حامی طالبان کشته شد ، گروه دولت اسلامی معروف به داعش پذیرفت.

خالد زدران سخنگوی قوماندانی امنیۀ طالبان در کابل در تویتی گفته است که مدرسۀ شیخ رحیم الله حقانی هدف قرار گرفته که در نتیجه او و برادرش کشته و سه تن از طلبه ها زخمی شدند.

این رویداد به روز پنجشنبه به وقوع پیوست.

این مدرسه در منطقۀ شش درک شهر کابل موقعیت دارد.

چهار منبع طالبان به خبرگزاری رویترز گفته اند که حمله کننده یک فرد معلول بود و مواد انفجاری را در یک پای مصنوعی خود جا به جا کرده بود.

اداره هوا شناسی افغانستان از احتمال بارنده‌گی و سیلاب در چندین ولایت هشدار داد

تصویر آرشیف : بارنده گی ها در ولایت کندهار

ریاست هواشناسی افغانستان از احتمال بارش باران همراه با سیلاب و تندباد در ۱۹ ولایت این کشور هشدار داده است.

این اداره در اطلاعیه ای به روز پنجشنبه گفت که در یک شبانه روز آینده در بدخشان، نورستان، کنر، لغمان، ننگرهار، پنجشیر، پروان، کاپیسا، کابل، میدان وردک، لوگر، پکتیا، خوست، پکتیکا، بامیان، دایکندی، غزنی، زابل و کندهار احتمال بارندگی نسبتاً شدید همراه با سیل وجود دارد.

بر اساس پیشبینی ریاست هواشناسی ، میزان بارش باران در مناطق مختلف بین ۱۰ الی ۴۰ ملی متر خواهد بود.

اخیراً جاری شدن سیلاب در ولایت های مختلف افغانستان ده ها قربانی گرفت و خساراتی مالی نیز بر جای گذاشت.

گروهی از اقتصاددان های جهان خواهان آزادی دارایی های افغانستان شدند

تصویر آرشیف

بیش از ۷۰ اقتصاددان جهان به شمول یک برندهٔ‌ جایزهٔ‌ نوبل از جوبایدن رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا خواسته اند تا حدود ۹ میلیارد دالر سرمایهٔ‌ منجمد شدهٔ‌ افغانستان را آزاد کند.

این اقتصاددان ها در نامه‌ای که به جو بایدن، نوشته اند که"د افغانستان بانک" تحت کنترل طالبان به خاطر عدم دسترسی به این دارایی در پیشبرد امور مالی این کشور با مشکلات جدی مواجه است.

در این نامه گفته شده که افغان‌ها تاوان حکومتی را می‌پردازند که آن‌ها انتخاب نکرده اند.

پول پشتوانۀ "د افغانستان بانک" ، در زمان حکومت مخلوع حدود ۹.۵ میلیارد دالر بود که

۷ میلیارد دالر آن در بانک‌های امریکا و ۲.۵ میلیارد دیگر آن در بانک‌های اروپا نگهداری می‌شوند. این دارایی با تسلط طالبان در ماه اگست در بانک های خارجی به شمول امریکا منجمد شد.

۱۹۶ خبرنگار افغان در یک سال گذشته به بیرون از افغانستان منتقل شده اند

تصویر آرشیف

سازمان خبرنگاران بدون سرحد می‌گوید که ۱۹۶ خبرنگار را در یک سال گذشته از افغانستان بیرون کرده است.

این سازمان در اعلامیه‌ای گفته که این خبرنگاران را به کشور‌های جرمنی، فرانسه و هسپانیا منتقل کرده و در آن‌جا زمینهٔ بود و باش را برای آنها فراهم کرده است.

به اساس گزارش سازمان خبرنگاران بدون سرحد ، از ۱۵ اگست سال ۲۰۲۱ تا اکنون، فعالیت‌ ۴۰ درصد رسانه‌ها و بیشتر از ۵۰ درصد خبرنگاران در افغانستان متوقف شده است.

از سوی هم شماری از خبرنگاران افغان می‌گویند که در کنار مشکلات امنیتی و اقتصادی با مشکل عدم دسترسی به اطلاعات روبه‌رو هستند.

اما طالبان این ادعا را رد کرده اند.

شورای پناهنده گان ناروی: سطح گرسنه‌گی و فقر در افغانستان تکاندهنده است

تصویر آرشیف: تعدادی از زنان و کودکان فقیر در کابل

شورای پناهندگان ناروی می گوید که در یک سال حکومت طالبان، مردم عادی افغانستان بهای گزاف را برای صلح، پرداخته اند.

این شورا امروز پنجشنبه در گزارشی به مناسبت یکسالگی حکومت طالبان گفته که سطح گرسنگی و فقر در افغانستان تکان دهنده است و میلیون ها افغان از عدم همکاری جامعه جهانی با حکومت طالبان، ناامید شده اند.

در این گزارش ازقول نیل ترنر، مسول بخش افغانستان در این شورا گفته شده که یکسال از حکومت طالبان گذشت، اما هنوز دارایی های خارجی افغانستان منجمد است، بانک مرکزی این کشور به طور کامل کار نمی کند و نشانۀ روشنی از توسعه وجود ندارد.

اما طالبان ادعا کرده اند که اقتصاد افغانستان را از سقوط نجات داده اند و می گویند که امور بانکی در افغانستان نیز تقریباً به شرایط عادی بازگشته است.

اوج فقر در افغانستان؛ ملا برادر: کشور می‌تواند در آینده نزدیک به خودکفایی اقتصادی برسد

ملا عبدالغنی برادر

معاون اول رئیس الوزاری طالبان می گوید که افغانستان می‌تواند در آینده نزدیک از نظر اقتصادی به خودکفایی برسد.

ملا عبدالغنی برادر امروز در کابل در کنفرانس تحت نام "جذب سرمایه گذاری در سکتور آب و انرژی" گفت، با گذشت هر روز کارهای استخراج معادن و اعمار بندها بیشتر می شود.

طالبان در حالی این اطمینان را می دهند که بحران اقتصادی حاضر در افغانستان بی‌سابقه خوانده شده و گفته می شود که حدود ۵۰۰ هزار تن وظایف‌شان را از دست داده اند.

طالبان همچنین به دلیل شتاب زدگی در استخراج معادن و عدم استفاده از دقت تخنیکی کامل مورد انتقاد قرار دارند.

در آستانه یکسالگی بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان هنوز هیچ کشور جهان حکومت آنها را به رسمیت نشناخته است.

سه صد افغان با خانواده های شان از اسلام آباد به اسپانیا منتقل شدند

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

یک طیارۀ حامل حدود ۳۰۰ افغانی که برای اسپانیا کار کرده بودند با خانواده‌های‌شان از شهر اسلام آبادِ پاکستان چهارشنبه راهی شهر مادرید اسپانیا شد.

به گزارش فرانس پرس، وزارت خارجۀ اسپانیا با پخش خبرنامه‌ای از پرواز این طیاره خبر داده است.

در گزارش آمده است که پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، اسپانیا بیش از ۲ هزار نفر را از افغانستان بیرون کرده است.

فرانس پرس نگاشته است که بسیاری از این افراد با خطر انتقام جویی حاکمان جدید افغانستان رو به رو بودند، زیرا در جریان حضور ناتو در افغانستان، با نیروهای اسپانیا یا سفارت اسپانیا در افغانستان کار کرده بودند.

رهبر طالبان فرمان جدید ۱۳ ماده‌یی صادر کرد

ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان

ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان در مورد مفقود شدن اعضای گروه طالبان و اشخاص دیگر در ۲۰ سال جنگ یک فرمان ۱۳ ماده‌ای را صادر کرد.

این فرمان که متن آنرا سخنگوی حکومت طالبان ذبیح الله مجاهد در توییتر خود نشر کرده به چگونگی ترکه جایداد مربوط می‌شود که از افراد ناپدید شده به وارثین آنها مانده است.

در فرمان آمده است که به اساس فقه حنفی اشخاصی که در جنگ‌ها و یا جا‌های که احتمال مرگ زیاد است برای مدت طولانی لادرک شده باشند آنها در جمله مرده حساب می‌شوند.

فرمان رهبر طالبان در مورد افراد لادرک شده در افغانستان در یک زمانی نشر می‌شود که تا حال شماره دقیق افراد ناپدید شده در جنگ‌ها در افغانستان معلوم نیست اما گفته می‌شود که در این جنگ‌ها هزاران نفر ناپدید شده اند.

کار اعمار کانال قوش تپه درشمال افغانستان ادامه دارد

بهره برداری از کانال قوش تپه باعث افزایش محصولات زراعتی در بخش های وسیعی از شمال افغانستان خواهد شد

مسولان اعمار کانال قوش تپه در شمال افغانستان می گویند که کار این پروژه بزرگ به سرعت ادامه دارد و قبل از موعد تعیین شده، تکمیل خواهد شد.

پروژه عظیم آبیاری قوش تپه که سروی آن در سال ۲۰۱۸ آغاز شد، سالانه حدود ۱۰ میلیارد متر مکعب آب دریای آمو را در امتداد ۲۸۰ کیلومتر برای آبیاری حدود ۵۰۰ هزار هکتار زمین به ولایات بلخ، جوزجان و فاریاب می رساند. این کانال دارای ۱۰۰ متر عرض و ۸.۵ متر عمق است.

انجنیر فرید عظیم مسول ولایتی کانال قوش تپه به خبرگزاری پژواک گفته که مصارف این پروژه آبیاری ۶۰ میلیارد افغانی برآورد شده و از بودجه ملی دولت افغانستان تمویل می شود.

به گفته فرید عظیم، پس از تکمیل این پروژه حیاتی، افغانستان از نظر غله خودکفا خواهد شد.

سازمان بین المللی مهاجرت برای افغانهای که به کشور بر می گردند زمینه کار فراهم میکند

سازمان بین المللی مهاجرت یا آی . او . ام

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) می گوید که با حمایت از کسب و کارهای کوچک محلی در افغانستان، برای افغان هایی که به این کشور باز می گردند، زمینۀ کار را ایجاد می کند.

آی. او. ام در صفحه تویتر خود تصویری از یک جوان افغان به نام رضا منتشر کرده که پس از بازگشت از ایران به افغانستان دچار مشکل بود، اما شغل جدید آموخت و برای خود کار پیدا کرد.

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) و کمشنری عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) به کسانی که به افغانستان باز می گردند در زمینۀ ادغام مجدد آنها در جامعه کمک می کنند.

این در حالیست که هر روز هزاران افغان در تلاشند تا افغانستان را ترک کرده و به کشورهای همسایه به ویژه ایران و پاکستان بروند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG