لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۰۳

پوتین: در صورت لغو تحریم های غرب٬ در مورد صادرات گندم اوکراین گفت‌وگو خواهم کرد


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

رئیس جمهور روسیه به همتای فرانسوی اش و صدراعظم جرمنی گفته که مسکو حاضر است تا در بدل لغو تحریم ها، در مورد صادرات گندم اوکراین صحبت کند.


کرملین می‌گوید که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولز صدراعظم جرمنی گفته که"آمادۀ" گفت‌وگو در مورد صادرات گندم و غلات اوکراینی در بدل لغو تحریم ها بر مسکو، است.

به گفتۀ کرملین، پوتین به روز شنبه در یک تماس تلفونی به رهبران فرانسه و جرمنی گفته که روسیه آمادۀ کمک به یافتن گزینه هایی برای صادرات بدون موانع غلات، از جمله صادرات غلات اوکراین از طریق بنادر بحیرۀ سیاه، است.

ولادیمیر پوتین در گفتگو با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولز صدراعظم جرمنی، این اقدام را مشروط به لغو تحریم های غرب بر روسیه دانسته است٬ تحریم های که بعد از تهاجم غیر موجۀ روسیه بر اوکراین توسط کشورهای غربی بر مسکو وضع شده است.

ایمانوئل مکرون رئیس جمهور روسیه و اولاف شولز صدراعظم جرمنی
ایمانوئل مکرون رئیس جمهور روسیه و اولاف شولز صدراعظم جرمنی

کرملین به نقل از پوتین گفته که او در صحبت با مکرون و شولز، افزایش تدارکات اسلحه برای اوکراین را خطرناک" خوانده و هشدار داده که این حرکت می تواند وضعیت را بیشتر بی ثبات ساخته و بحران بشری را تشدید کند.

کرملین اعلام کرده که افزایش عرضه کودکیمیاوی و محصولات زراعتی روسیه به کاهش بحران در بازار جهانی مواد غذایی کمک می کند که به گفتۀ مسکو البته این اقدام مستلزم رفع تحریم های مربوط به بحران اوکراین خواهد بود.

اوکراین یکی از بزرگترین صادرکنندگان گندم، جواری و روغن آفتاب پرست در جهان است.

اوکراین یکی از بزرگترین صادر کنندگان گندم، جواری و روغن آفتاب پرست در جهان است.

اما در حال حاضر نیروهای روسیه بنادر بحیرۀ سیاه اوکراین را مسدود کرده و با این اقدام منابع غذایی جهان را با خطر مواجه ساخته اند.

این بنادر از آغاز تهاجم گسترده ای مسکو بر اوکراین در ماه فبروری امسال، مسدود شده اند.

جامعه بین‌المللی از روسیه خواسته تا بنادر اوکراین در بحیرۀ سیاه را باز کند و به صادرات غلات اوکراینی اجازه دهد.

تهاجم غیرموجۀ روسیه بر اوکراین در ۲۴ فبروری آغاز شد و تا هنوز هم ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG