لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۵۴

دو باشنده غزنی می‌خواهند با بایسکل برای ادای فریضه حج به عربستان سعودی بروند


یکی از افرادیکه که قصد کرده با بایسکل جهت ادای فریضه حج به عربستان سعودی برود

دو تن از افغانها که تصاویر شان در رسانه‌های اجتماعی نشر شده، نشان می‌دهد که قصد دارند با بایسکل برای ادای حج به عربستان سعودی بروند.

این دو تن نورمحمد باشنده ولسوالی قره باغ و بهادرخان باشنده ولسوالی اندر ولایت غزنی اند.

رادیو آزادی تلاش کرد که با یکی از این دو نفر صحبت کند که چرا نیت رفتن برای ادای حج با بایسکل را کرده اند اما از این که در مسیر راه بودند ارتباط با آنان وصل نشد.

اما دوست محمد پسر بهادرخان به رادیو آزادی گفت که پدرش تحت تاثیر نورمحمد مردی که نخست این کار را کرده بود، قرار گرفته و این کار را انجام داد و قرار است که این دو تن نخست به کندهار، بعداً به نیمروز رفته و هرگاه کار ویزه‌ شان انجام شد به ایران، عراق و بعد خود‌شان را برای ادای مراسم حج به عربستان سعودی برسانند.

دوست محمد: پدرم انتظار است تا پاسپورت جدید بگیرد ویزه ایران را گرفته و حرکت کند."

دوست محمد گفت که فعلاً پدرش در ولایت نیمروز منتظر گرفتن پاسپورت است و پس از گرفتن ویزه ایران به سوی آن کشور حرکت می‌کند: "از این‌جا با پاسپورت سابق خود حرکت کرد یک ماه از مدت پاسپورتش سپری شده بود دو روز قبل پاسپورت دیگر گرفت اما کسی برایش پاسپورت جعلی گرفته بود، حالا انتظار است تا پاسپورت جدید بگیرد ویزه ایران را گرفته و حرکت کند."

فضل محمد حسینی سخنگوی وزارت ارشاد، حج و اقاف طالبان در صحبت با رادیو آزادی از کسانی که قصد ادای مراسم حج را دارند تقاضا کرد که باید از راه‌های قانونی، مطمین و آسان بروند: "خواست وزارت حج و اوقاف از این افراد این است که از راه‌های قانونی، مطمین و آسان استفاده کنند، اما باز هم اگر آنها دوباره برگشت می‌کنند وزارت حج و اوقاف به مانند دیگر حجاج در خدمت‌شان است و به اساس اصول و لوایح برای شان خدمت رسانی می‌کند."

آقای حسینی در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که تا حال حکومت طالبان از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است و رفتن غیرقانونی افغانان به دیگر کشورها چند برابر دشوار شده است.

پیش از این وزارت ارشاد حج و اوقاف طالبان گفته بود که امسال از سوی عربستان سعودی به دلیل جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در سهمیه حجاج کاهش آمده است.

به اساس معلومات که این وزارت با رادیو آزادی شریک کرده بود، امسال ۱۳۵۸۲ تن برای ادای فریضه حج از افغانستان به عربستان سعودی سفر می‌کنند.

این در حالیست که پیش از انتشار ویروس کرونا همه ساله حدود ۳۰ هزار حاجی برای ادای مراسم حج به عربستان سعودی می‌رفتند.

سفر رفتن با بایسکل آن هم در فاصله‌های دور برای افغانان گپ بی‌پیشنه نیست.

شخصی در نیمه‌های سدۀ بیست برای دیدن مدهو بالا بازیگر فیلم‌های هندی به هند سفر کرد و در سال ۱۳۸۸ نادرشاه ننگرهاری به هدف رسانیدن پیام صلح تا امریکا رسید.

نادرشاه آن زمان به رادیو آزادی گفته بود که از راه زمینی از ایران، ترکیه، بلغاریا، یوگوسلاویا، هنگری، اتریش، چک ، جرمنی، هالند، بلجیم تا فرانسه رفت و سپس از آن‌جا با طیاره به امریکا رفت.

XS
SM
MD
LG