لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۵۳

زندانی شدن هنرمندان افغان در پاکستان؛ فعالان سیاسی و فرهنگی این کشور اعتراض کردند


آرشیف - پولیس پاکستان

پولیس پاکستان شماری از آوازخوانان و دست اندرکاران موسیقی تازه مهاجر شده را در خیبر پشتونخوا بازداشت و به زندان انتقال داده است.

فاروق فراق خبرنگار محلی در صفحه توییتر خود نوشته است، این هنرمندان بخاطر نجات جان‌شان از طالبان به خیبرپشتونخوا آمده اند.

رادیو دیوه صدای امریکا در پشاور به نقل از "حوزه تاکال" نام هنرمندان بازداشت شده را ندیم شاه، نوید الله، سعیدالله و اجمل گفته است.

بر این هنرمندان ادعای مستقر شدن غیرقانونی در پشاور شده است و روز گذشته به عدالت معرفی شده و برای سه روز به زندان فرستاده شده اند.

اشفاق وزیری فعال سیاسی و اجتماعی در خیبر پشتونخوا صفحه نخست گزارش پولیس را در صفحه توییتر خود منتشر کرده و این رویداد را محکوم کرده است.

بشرا گوهر فعال سیاسی و فرهنگی نیز این عملکرد پولیس را محکوم کرده و در صفحه توییتر خود نوشته است که "هنرمندان افغان به دلیل اینکه طالبان افغانستان را اشغال کرده اند و تهدید به زندگی‌شان مواجه است خانه‌های‌ شان را ترک کرده اند."

خانم گوهر ابراز امیدواری کرده است که هنرمندان از زندان آزاد و حق‌شان مصون بماند.

راشد احمد خان پژوهشگر بخش موسیقی پشتو و پژوهشگر در دور دوکتورا در صفحه توییتر خود نوشته است که انجمن تنظم هنری هنرمندان پشاور در پیوند با بازداشت هنرمندان افغان اعلام اعتراض کرده است.

طالبان پس از حاکمیت‌شان در افغانستان، نواختن موسیقی و شنیدن آنرا منع و حرام اعلام کردند. در شماری از ویدیو‌ها که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، دیده می‌شود که افراد مسلح آلات موسیقی را تخریب کرده و آتش می‌زنند.

ممنوع شدن موسیقی از سوی طالبان و بی سرنوشتی هنرمندان
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

با این کار طالبان شماری زیادی از هنرمندان و نوازندگان موسیقی افغانستان را ترک کردند.

شماری زیاد آنها به کشورهای همسایه رفته و برخی هم به امریکا و کشورهای غربی مسکن گزین شدند.

اما شماری زیاد مسلک‌ شان را رها کرده و شغل دیگری را برای پیش برد زندگی‌شان انتخاب کردند.


هفته گذشته رادیو آزادی با شماری از این هنرمندان و نوازندگان صحبت کرده و آنان از وضعیت بد اقتصادی‌ شان شکایت داشتند.

XS
SM
MD
LG