لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۳۵

افغانستان

مذاکرات حکومت طالبان با تحریک طالبان پاکستان به پیشرفت‌هایی نایل آمده است

گزارش شده است که هزاران تن از اعضای تحریک طالبان پاکستان و فرماندهان آنان در قلمرو افغانستان فعالیت دارند
گزارش شده است که هزاران تن از اعضای تحریک طالبان پاکستان و فرماندهان آنان در قلمرو افغانستان فعالیت دارند

پس از چندین دور برگزاری مذاکرات میان طالبان پاکستانی و حکومت طالبان در افغانستان٬ گفته شده است که این مذاکرات به پیشرفت های نایل آمده است.

حکومت طالبان در افغانستان به عنوان میانجگیر بین طالبان پاکستانی و حکومت آن کشور قرار دارد.

در گزارش ها آمده است که در این مذاکرات طرفین روی تمدید آتش بس و آغاز دور بعدی گفتگو ها در اواسط ماه جون توافق کرده اند.

حکومت طالبان در ۱۹ می تأیید کرد که مذاکرات میان اسلام‌آباد و تحریک طالبان پاکستان را در کابل میزبانی می‌کند که در نتیجه توافق آتش‌بس موقت میان دو طرف امضاء شد.

آخرین دور گفتگو میان طرفین درآغاز هفته جاری در کابل به پایان رسید.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

نصرت حق پرست ورزشکار مبارزات آزاد حریف استرالیایی‌اش را ضربه فنی کرد

نصرت حق پرست ورزشکار مبارزات آزاد
نصرت حق پرست ورزشکار مبارزات آزاد

نصرت حق پرست حریف استرالیایی‌اش را در یو اف سی ناک اوت کرد و پنجاه هزار دالر آمریکایی جایزه گرفت.

بنابر گزارش سازمان جهانی یو اف سی، نصرت حق پرست ورزشکار مبارزات آزاد افغان، امروز یکشنبه نوزدهم قوس موفق شد که حریف استرالیایی‌اش بنام "جیمی مولارکی" را در روند اول با ضربات مشت ناک اوت کند.

این مسابقه که در شهر لاس ویگاس ایالات متحدۀ آمریکا برگزار گردید، حق پرست توانست که تعداد پیروزی‌هایش را در مبارزات آزاد به عدد ۱۶ برساند.

یو اف سی همچنان مسابقه وی را به عنوان مسابقه برتر انتخاب نمود و برای حق پرست جایزه پنجاه هزار دالری را در نظر گرفت.

نصرت حق پرست پس از سیر بهادر زاده دومین ورزشکار مبارزات آزاد افغان در سازمان جهانی یو اف سی است که تا به حال هشت پیروزی و چهار شکست را در این سازمان از خود به ثبت رسانیده است.

حق پرست با این پیروزی که امروز بدست آورد در رده بندی بهترین‌های مبارزات آزاد جهان در وزن ۷۰ کیلوگرام در رده ۲۲ جهان رسید و حریفش به جایگاه چهلم جهان سقوط کرد.

این ورزشکار موفق افغان پیش از رفتنش به سازمان جهانی یو اف سی، از مجموع ۹ مسابقه‌اش در سازمانهای مختلف آلمان و اروپا توانسته بود که ۸ پیروزی با هشت ناک اوتی از خود بجا بگذارد و تنها یک شکست داشت، که همین موضوع باعث رفتنش به بزرگترین سازمان مبارزات آزاد جهان "یو اف سی" شد.

جام کریکت آسیایی جوانان ۱۹ سال؛ افغانستان نیپال را شکست داد

اعضای تیم کریکت 19 سال افغانستان
اعضای تیم کریکت 19 سال افغانستان

به سلسله مسابقات جام آسیایی کریکت جوانان ۱۹سال، افغانستان با تفاوت ۷۳ دوش نیپال را شکست داد.

این مسابقه امروز دهم دسمبر ساعت ده بجه صبح به وقت کابل آغاز شد. تیم کریکت نیپال برنده قرعه شد و توپ اندازی (بالینگ) را انتخاب کرد.

تیم کریکت افغانستان در آوور ۴۹.۳ با از دست دادن ۹ بازیکن ۲۶۱ دوش انجام داد.

از جمع توپ‌زن(بتسمن)‌های تیم افغانستان جمشید زدران صد دوش انجام داد و اولین بازیکن در این جام شد که صد دوش کرده است.

زدران از جمع ۱۵۸ بال، ۸ ضربه چهار نمره‌ یی (فور) زد و در آوور اخیر مسابقه از ناحیه پا جراحت برداشت و نتوانست به بازی ادامه دهد.

همچنان نعمان‌شاه بتسمن (توپ‌زن) دیگر افغان از ۳۸ بال ۶۰ دوش سریع انجام داد.

نیپال ۴۰.۱ آوور بازی کرد و با از دست دادن تمام بازیکنانش ۱۸۸ دوش انجام داد.

در روند توپ اندازی (بالینگ) نصیرخان کپتان تیم افغانستان و فریدون داودزی هر کدام سه ویکت و محمد یونس زدران ۲ ویکت گرفتند.

این دومین مسابقه تیم کریکت ۱۹ سال افغانستان در این جام بود. در مسابقه اول تیم افغانستان مغلوب تیم هند شد.

تیم افغانستان به تاریخ ۱۲ دسمبر در سومین بازی به مصاف تیم پاکستان می‌رود.

ریچارد بنِت از طالبان خواست که مدافعان حقوق بشر را از بند رها کنند

ریچارد بنِت گزارشگر ویژۀ ملل متحد برای حقوق بشر افغانستان
ریچارد بنِت گزارشگر ویژۀ ملل متحد برای حقوق بشر افغانستان

گزارشگر ویژۀ ملل متحد برای حقوق بشر افغانستان از طالبان خواسته است که مدافعان حقوق بشری را از بند رها کنند.

ریچارد بنِت، این خواست را به مناسبت روز جهانی حقوق بشر امروز در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) باری دیگر مطرح کرده است.

بنِت نوشته است که از طالبان می‌خواهد که به مناسبت روز جهانی حقوق بشر همه مدافعان حقوق بشری را که به دلیل ایستادگی برای حقوق بشر به شمول چهار فعال زن که از ۱۹ ماه سپتمبر به اینطرف بازداشت شده اند، رها کنند.

یک روز پیش نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان خواستار رهایی فوری مدافعان حقوق بشر از بند طالبان شده بود.

رینا امیری به مناسبت روز جهانی حقوق بشر از طالبان به روز شنبه خواست که ژولیا پارسی، منیژه صدیقی، ندا پروانی، پریسا آزاده و همه مدافعان حقوق بشر را که به گفتۀ بانو امیری «به خاطر دفاع از حقوق مردم افغانستان بازداشت شده‌اند»، آزاد کنند.

دلاور: برخی از تاجران ترکی علاقمند سرمایه گذاری در افغانستان اند

 شهاب الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و پترولیم حکومت طالبان
شهاب الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و پترولیم حکومت طالبان

مقام‌های طالبان می‌گویند که برخی از تاجران ترکی برای سرمایه گذاری در معادن سنگ مرمر در افغانستان علاقه مندی نشان داده اند.

رادیو تلویزیون ملی افغانستان زیر کنترل طالبان ناوقت دیروز شنبه از دیدار شهاب الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و پترولیم طالبان با رجب مصطفی رئیس شرکت ترکی مرمر امی اوغلو در کابل خبر داد.

در این دیدار در مورد سرمایه گذاری در بخش معادن در افغانستان گفتگو شده است.

آقای دلاور گفته که زمینه برای سرمایه گذاری در افغانستان فراهم شده و سرمایه گذاران خارجی می‌توانند که در معادن این کشور سرمایه گذاری کنند.

طالبان پس از بازگشت به قدرت در افغانستان در بیش از دو سال گذشته، تلاش هایی را در خصوص استخراج معادن این کشور آغاز کرده اند.

در همین حال در بارۀ استخراج غیر فنی معادن در افغانستان و آنچه عدم شفافیت در قرارداد های معادن خوانده می‌شود نگرانی های وجود دارد.

اداره حفظ محیط زیست افغانستان در تلاش نافذ کردن قوانین جلوگیری از آلوده گی محیط است

تصویر آرشیف: آلوده گی هوا در کابل
تصویر آرشیف: آلوده گی هوا در کابل

اداره ملی حفظ محیط زیست افغانستان که در کنترل طالبان قرار دارد می گوید، با فرا رسیدن فصل زمستان، مسئولان شهرک ها و ساختمان های بلندمنزل موظف هستند تا سیستم تسخین خود را برقی یا گازی ساخته، یا تسخین مرکزی ساختمان های خود را، با فلترهای خاص مجهز سازند.

این اداره روزشنبه(۹ دسمبر) در شبکه ایکس(تویتر سابق) نوشته که به منظور کاهش و جلوگیری از آلودگی هوای شهر کابل، در مناطق مختلف پرجمعیت، ساختمان های بلندمنزل و شهرک ها، ۲۰۰۰ اطلاعیه را به منظور آگاهی، منتشر کرده است.

به گفتۀ ادارۀ ملی حفظ محیط زیست افغانستان، بازرسان این اداره شبانه روز، منابع آلودگی هوا را در همۀ مناطق شهر نظارت و تشخیص می کنند و با متخلفین برخورد قانونی خواهد شد.

اما این اداره نگفته که براساس کدام قانون، زیرا با تسلط طالبان در اگست سال ۲۰۲۱ میلادی آنها تعلیق همۀ قوانین به شمول قانون اساسی افغانستان را اعلام کردند و اینک با گذشت بیش از دوسال، قانون جدید حفظ محیط زیست، نافذ نشده است.

یک مدافع حقوق بشر افغانستان خواهان مستند سازی تخطی های طالبان گردید

تصویر آرشیف: طالبان در کابل
تصویر آرشیف: طالبان در کابل

رحیم جامی، یک مدافع حقوق بشر افغان از جامعۀ جهانی خواسته تا موارد نقض حقوق بشر توسط طالبان، مستند ساخته شده و بررسی شود.

این اظهارات آقای جامی روزشنبه(۹ دسمبر) توسط بخش جنوب آسیای عفو بین الملل در شبکه ایکس (تویتر سابق) منتشر شده است.

رحیم جامی، خواستار حسابدهی قوی در زمینۀ مستندسازی این تخلفات شده است.

۲۵ نوامبر روز جهانی جلوگیری از خشونت علیه زنان بود، به همین مناسبت کمپاین ۱۶ روزه ای توسط نهادهای مختلف حقوق بشری راه اندازی شده که هنوز هم ادامه دارد.

از ۲۵ نوامبر تا اکنون، عفو بین الملل هر روز بیانیه های مدافعان حقوق زنان و حقوق بشر را منتشر می کند.

وزیر خارجه ایران راه حل مشکل افغانستان را تشکیل حکومت فراگیر خواند

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجۀ ایران
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجۀ ایران

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجۀ ایران می گوید که افغانستان وضعیت پیچیده‌ای دارد و راه حل در افغانستان، تشکیل یک حکومت فراگیر است.

عبداللهیان روزشنبه(۹ دسمبر) هنگام سخنرانی در پوهنتون تهران گفت که طالبان بخشی از واقعیت افغانستان هستند، ولی همه واقعیت نیستند:

"شما می بینید، که مردم افغانستان هر بحرانی که در کشورشان پیش می آید، به سمت ما می آیند، امروز ما حدود پنج میلون مهاجر افغان در کشور خود داریم "

به گفتۀ امیر عبداللهیان، طالبان امروز علیه داعش می‌جنگند، ولی این بدان معنی نیست که نباید یک حکومت فراگیر را تشکیل دهند.

این اظهارات در حالی صورت گرفته که براساس رسانه های ایران اخیراً ۱۳ هزار پناهجوی افغان از طریق سرحدات دوغارون و تایباد ولایت خراسان رضوی ایران، اخراج شده و به نمایندگان حکومت طالبان در افغانستان سپرده شده اند.

ایران بیشتر از ۱۳ هزار مهاجر افغان را به تازه گی اخراج کرده است

تعدادی از مهاجرین افغان که از ایران اخراج شده اند
تعدادی از مهاجرین افغان که از ایران اخراج شده اند

رسانه های ایران خبر داده اند که بیش از ۱۳ هزار پناهجوی افغان از طریق ولایت خراسان رضوی به طور اجباری به افغانستان برگشتانده شده اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از مجید شجاع فرمانده پولیس خراسان رضوی گزارش داده که تمامی این پناهجویان بی سند از طریق مرز های دوغارون و تایباد به نماینده های افغانستان سپرده شدند.

او شمار دقیق این پناهجویان را ۱۳ هزار و ۲۰۴ تن خوانده است.

به گفتۀ این مقام ایرانی، آن عده از شهروندان افغانستان که بدون سند وارد ایران می شوند و یا در گذشته به اینکشور آمده اند، بازداشت و اخراج خواهند شد.

تا اکنون مقام های طالبان در افغانستان در این مورد چیزی نگفته اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، تا هفتم اکتوبر امسال، حدود ۳۲۸ هزار تن از افغان ها که در شش ماه نخست سال خورشیدی ۱۴۰۲ به صورت غیر قانونی وارد ایران شده بودند، از اینکشور اخراج شدند.

دو تن در رویداد های جداگانه در پروان به قتل رسیده اند

ولایت پروان در نقشه افغانستان
ولایت پروان در نقشه افغانستان
در دو رویداد جداگانه در ولایت پروان به شمول یک دختر دو تن جان داده اند .
مسولین محلی حکومت طالبان در ولایت پروان با تائید این خبر میگویند یک تن به اسم عبدالرحیم که ۲۶ سال داشت در ساحهٔ لغمانی ولسوالی بگرام این ولایت شام روز گذشته دست به خود کشی زده و خودش را به وسیله "ریسمان" حلق آیز کرده و جان داده است.

به گفته ی مسولین محلی طالبان ، تحقیقات ابتدایی نشان میدهد که این جوان به مواد مخدر معتاد بوده و به تازه گی از کشور ایران برگشته بود.

از سوی دیگر در یک رویداد جدا گانه در ساحه ی بادامک قلندر از مربوطات ولسوالی سرخ پارسا ولایت پروان یک دختر ۱۹ ساله صبح روز جمعه به قتل رسیده است . مسؤلین قوماندانی امنیه طالبان در پروان با تائید این خبر میگویند برای روشن شدن دلیل ، چگونه گی قتل و شناسایی عاملین آن ، جسد دختر را به طب عدلی فرستاده اند .

در خبر نامه ی طالبان محلی گفته شده در پیوند به این قضیه یک تن بازداشت شده است.

در خبر نامه آمده است که هر دو جسد بخاطر تحقیقات به طب عدلی انتقال داده شده است.

نماینده ویژه امریکا در پاکستان با شماری از مهاجرین افغان دیدار کرد

 توماس ویست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان
توماس ویست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان

توماس ویست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان می گوید که با شماری از پناهجویان افغان دیدار کرده است.

آقای ویست صبح امروز هنگام سفر از پاکستان در شبکه ایکس تویتر سابق نوشت که مشکلات این پناهجویان را شنیده و از حمایت سازمان ملل متحد و سازمان بین المللی مهاجرت از پناهجویان، سپاسگزاری کرده است.

او در ادامه گفته که ایالات متحده امریکا امسال با کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان، ۷۷ میلیون دالر کمک کرده.

توماس ویست افزوده که با جنرال عاصم منیر لوی درستیز، عباس جیلانی سرپرست وزارت خارجه و آصف درانی نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان دیدار کرده است.

به گفتۀ ویست، امریکا در مبارزه با تروریزم در منطقه در کنار پاکستان ایستاده است.

توماس ویست که سفر منطقه یی اش را تا پانزدهم دسمبر ادامه خواهد داد، روز پنجشنبه (۷ دسمبر) وارد پاکستان شده بود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG