لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۴۰

نیروهای روس به مرکز شهر سیورو دونتسک نزدیک تر شده اند


جنگ در اوکراین

نیروهای روس امروز سه‌شنبه به مرکز شهر شرقی سیورو دونتسک نزدیک تر شدند.

بسیاری از بخش‌های این شهر اوکراین به اثر درگیری کوچه به کوچه میان نیروهای روس و اوکراین ویران شده است.

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفته است که وضعیت در منطقۀ دونباس واقع در شرق اوکراین شدیداً دشوار است.

منطقۀ دونباس از هفته ها به این سو زیر بمباران بوده است، جایی که بر اساس گزارش مرکز خبر رادیو آزادی، روسیه حداکثر قدرت جنگی خود را به کار انداخته است.

لیونید پاسیچ نیک، یک رهبر جدایی طلب در منطقۀ شرقی لوهانسک به خبرگزاری تاس گفته است که یک سوم بخش سیورو دونتسک زیر کنترل آنها است. اما بر اساس گزارش پیشروی نیروهای روس کندتر از آنچه است که انتظار می‌رفت.

در حالی که شدت پیشروی مسکو در شهر سیورو دونتسک افزایش یافته است، نیروهای روس بخش‌های شمال شرق اوکراین را هدف حملات قرار داده اند.

رئیس جمهور زلنسکی در سی ام ماه می در سخنرانی‌اش گفت که اردوی روسیه در تلاش است نیروها را در ساحات مشخص در دونباس مستقر کند تا به گفتۀ او بر مدافعان اوکراین فشار بیشتر وارد کنند.

کیف گفته است که نیروهای اوکراین، سربازان روس را از روستای «توشکیفکا» به سوی جنوب رانده اند، این اقدام به گونۀ بالقوه در برابر تلاش مسکو برای محاصرۀ این منطقه مانع ایجاد می کند.

اردوی اوکراین گفته است که نیروهایش سربازان روس را به موقعیت های دفاعی در روستا های اندری یفکا، لوزوف و بیلوهورکا عقب رانده اند.

این روستا ها در کرانۀ جنوبی رودخانه اینگولت که مرز ولایت خیرسون را تشکیل می‌دهند، موقعیت دارند، جایی که مسکو در تلاش گرفتن کنترل آن است.

ریاست لوی درستیز اوکراین در خبرنامه ای گفته است: "دشمن تلفات را متقبل شده و از روستای میکولایفکا در منطقه خیرسون بیرون شده است."

بر اساس خبرنامه، این تحول سبب بیم و هراس در میان سربازان دیگر واحد های نیروهای مسلح فدراسیون روسیه شده است.

به گزارش مرکز خبر رادیو آزادی، منابع مستقل این معلومات را تایید نکرده اند.

اما اگر نیروهای روس از میکولایفکا بیرون شده باشند، یک دست آورد به نیروهای اوکراین خواهد بود.

XS
SM
MD
LG