لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۹ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۳۰

شکایت باشنده های کابل از سهل انگاری و نبود کارمند در اداره های تحت حاکمیت طالبان


احمد الله یکی از باشندگان کابل است که می‌گوید، از چند روز به این سو برای انجام کارش در یکی از اداره‌های طالبان سرگردان است.

او می‌گوید، هرچند در تناسب به حکومت گذشته جلو فساد گرفته شده، اما سهل انگاری و نبود کارمندان در اداره کارش را به تاخیر انداخته است: "من از چند روز به این طرف برای حل مشکل خود سرگردان هستم گاهی می‌گویند مامور مربوطه نیامده و گاهی هم برایم اجازۀ داخل شدن به اداره را نمی‌دهند من نمی‌دانم به کی شکایت کنم."

او اما واضح نساخت که کارش در کدام اداره معطل شده است.

این در حالیست که مقام‌های اداره‌های امور، اصلاحات اداری و تعلیمات مسلکی و وزارت‌های تحصیلات عالی، مهاجرین و عودت کنندگان و کار و امور اجتماعی طالبان به روز سه‌شنبه به هدف ایجاد تسهیل در روند کاری اداره‌ های شان توافقنامۀ همکاری امضا کردند.

عبدالحنان عارف الله، رئیس ادارۀ اصلاحات اداری وخدمات ملکی طالبان در این نشست گفت: "زمانی که این توافقنامه امضا می‌شود این تنها کاغذ پرانی نباشد، این باید در عمل پیاده شود و از آن نظارت شود تا در کارها شفافیت و سرعت به میان آید و یگانه راه آن همین ساده سازی است."

وی افزود که بر اساس این توافقنامه‌ها در یازده پروژه ساده سازی صورت گرفته که هفت پروژه مربوط به وزارت مهاجرین و ۴ پروژۀ دیگر مربوط به وزارت کار و امور اجتماعی می‌شود.

در این نشست مولوی احمد جان احمدی، رئیس ادارۀ امور طالبان هدف از ساده‌سازی روند کاری در ادارات دولتی را اصلاح روندها، ارائه خدمات آسان به مراجعان، ایجاد سهولت به مردم، جلوگیری از ضایع شدن وقت، ایجاد شفافیت و سرعت یافتن کارها عنوان کرد.

مسئولان این اداره‌ها و وزارت‌ها از کارمندان مسلکی دولت پیشین که در بیرون از کشور به سر می‌برند خواستند که برای ادامۀ خدمت به مردم به کشور برگردند.

این در حالیست که برخی کارمندان اسبق اداره‌های دولتی نظام پیشین از برکناری بی‌دلیل‌شان از سوی مقام‌های طالبان و افزایش میزان فقر و بیکاری در افغانستان شکایت دارند. اما طالبان بارها موضوع برکناری بی‌دلیل کارمندان نظام پیشین را رده کرده اند.

XS
SM
MD
LG