لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۴۳

فدراسیون بین‌المللی ژورنالیستان از طالبان خواست در مورد ناپدید شدن دو خبرنگار تحقیق کند


آرشیف - افراد مسلح حکومت طالبان

فدراسیون بین‌المللی ژورنالیستان از حکومت طالبان می‌خواهد در مورد ناپدید شدن دو خبرنگار در کابل تحقیق کند و عاملان آن را به عدالت بسپارد.

علی اکبر خیرخواه خبرنگار روزنامۀ صبح کابل و جمال‌الدین دلدار مسئول رادیو صدای گردز حدود یک هفته پیش از کابل ناپدید شدند.

تا هنوز از این دو خبرنگار خبری در دست نیست.

رادیو صدای گردز در صفحۀ فیسبوک خود نوشته که جمال الدین دلدار، مسئول این رادیو نزدیک به یک هفته است، در بند طالبان است.

رادیو صدای گردز افزوده که گرفتاری وخفه نمودن صدای رسانه‌ها نقض سایر قوانین است و مسئول این رادیو هر چه زودتر باید رها شود.

جامعۀ رسانه‌ای به ناپدید شدن خبرنگاران در افغانستان اعتراض و واکنش داشتند.

در تازه‌ترین مورد فدراسیون بین المللی ژورنالیستان از حکومت طالبان خواسته که در مورد ناپدید شدن این دو خبرنگار تحقیق و عاملان آن را به عدالت بسپارد.

این فدراسیون با نشر خبرنامه‌ای در صفحه رسمی خود نوشته است که برخلاف تعهد عمومی طالبان برای حفاظت از آزادی مطبوعات و آزادی بیان، حوادث آزار و اذیت، حمله، بازداشت و ربودن خبرنگاران پس از تسلط طالبان در آگست ۲۰۲۱ به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

فدراسیون بین‌المللی ژورنالیستان از طالبان می‌خواهد که فوراً در بارۀ ناپدید شدن علی اکبر خیرخواه و جمال‌الدین دلدار، دو تن از خبرنگاران در کابل تحقیق کند، عاملان آن را به دست عدالت بسپارد و تلاش‌ها را برای محافظت از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان افزایش دهد.

سخنگویان اداراه‌های مربوطۀ حکومت طالبان به پرسش‌ها در این باره پاسخ ندادند.

این در حالیست که چندی پیش حکومت طالبان با ایجاد دوبارۀ کمیسیون تخطی رسانه‌ها گفته بود که پس از این با خبرنگاران و رسانه‌ها مطابق قانون رفتار می‌شود.

گفتنی است که اخیراً عماد الدین دوران، نویسنده و فعال مدنی نیز از منطقۀ خیرخانۀ کابل ناپدید شده است.

هر چند خانوادۀ او ادعا می‌کنند که این نویسنده را طالبان بازداشت کردند، اما ادارۀ استخبارات طالبان یک هفته بعد از ناپدید شدن وی گفته بود که در این باره بررسی خواهد کرد که تا هنوز جزئیاتی در زمینه ارائه نکرده است.

همچنان طالبان پیش از این بارها گفته‌ اند که به اساس قوانین حکومت‌شان متعهد به آزادی بیان هستند، اما با آن‌هم بازداشت و ناپدید شدن خبرنگاران و فعالان مدنی و محدودیت‌ها در برابر خبرنگاران به ویژه خبرنگاران زن همه روزه در حال افزایش است.

XS
SM
MD
LG