لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۲۸

ایالات متحده و تاجکستان در مورد ایجاد روند سیاسی همه شمول در افغانستان همکاری می‌کنند


بیرق تاجکستان

نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای افغانستان می گوید، امریکا در مورد یک روند سیاسی مسالمت آمیز که در آن همۀ جوانب و اقوام افغانستان شرکت داشته باشند، با تاجکستان همکاری میکند.

توماس وست نمایندۀ خاص ایالات متحده برای افغانستان می گوید که در جریان مسافرتش به شهر دوشنبه در اوایل این هفته، دو روز مثمر را در تاجکستان گذراند و در مورد منافع مشترک این دو کشور در افغانستان گفتگو کرده است.

آقای وست دیروز در تویتر خود نوشته که در این سفر با امام علی رحمان رئیس جمهور، سراج الدین مهرالدین وزیر خارجه، رهبری گارد سرحدی و سایر مقامات کلیدی تاجکستان، ملاقات کرده است.

توماس وست گفته که تاجکستان سرحد طولانی و کوهستانی با افغانستان داشته و نگرانی های مشروع در مورد تهدیدات امنیتی دارد.

توماس وست نمایندۀ خاص ایالات متحده برای افغانستان
توماس وست نمایندۀ خاص ایالات متحده برای افغانستان


نگرانی های امنیتی تاجکستان چیست؟

طاهر صفروف خبرنگار بخش تاجکستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی با اشاره به نگرانی های امنیتی تاجکستان می گوید:

"حکومت تاجکستان همیشه بیم دارد و این را گفته که ممکن است، گروه های افراطی و تروریستی و افراطی که در آنطرف مرز هستند به تاجکستان راه یابند، به حمله و خرابکاری ها دست بزنند. طوری معلوم، در آنسوی مرز در بین گروه های افراطی از جمله در داعش٬ تاجکستانی ها نیز هستند."

توماس وست نمایندۀ خاص ایالات متحده برای افغانستان همچنان گفتۀ که امریکا از نظارت و مدیریت قوی و توانمند سرحدات حمایت می کند.

تاجکستان ۱۳۵۷ کیلومتر سرحد مشترک با افغانستان دارد.


براساس خبرگزاری اسوشیتدپرس، در حال حاضر تولید تریاک در افغانستان از مجموع سایر کشورهای تولید کنندۀ تریاک بیشتر است و حدود ۸۰ درصد هروئین تولید شده از تریاک افغانستان، از طریق کشورهای آسیای میانه و پاکستان به اروپا می رود.

طاهر صفروف خبرنگار بخش تاجکستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در این مورد می گوید:

تاجکستان ۱۳۵۷  کیلومتر سرحد مشترک با افغانستان دارد.

"نگرانی دیگر تاجکستان قاچاق مواد مخدر است که گروه های قاچاقبر از افغانستان به تاجکستان وارد می کنند و از آنجا به روسیه و سایر کشورهای اروپا می برند. مقامات تاجکستان می گویند که سالانه در مرز، چندین تُن تریاک، هیروئین و افیون را کشف و ضبط می کنند"

براساس خبرگزاری اسوشیتدپرس، در حدود ۲۰ سال گذشته، واشنگتن بیش از ۸ میلیارد دالر را برای از بین بردن تولید تریاک در افغانستان مصرف کرد، اما تولید تریاک به طور پیوسته افزایش یافت. در سال ۲۰۰۲ میلادی حدود ۳۴۰۰ تُن تریاک در افغانستان تولید شده بود، اما این مقدار در سال گذشته دو برابر بود.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG