لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۱ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۳۷

برخی دهقانان فراه: گندم به پاکستان قاچاق می‌شود


حاصلات گندم فراه

برخی از دهقان در فراه می‌گویند که گندم به چند ولایت دیگر و نیز به پاکستان قاچاق می‌شود و در نتیجه نرخ آن در بازارهای فراه تقریباً دو برابر شده.

یک من گندم یعنی پنج کیلوگرام در بازار فراه به ۲۱۰ تا ۲۲۰ افغانی فروخته می‌شود در حالی که پارسال قیمت این مقدار گندم۱۲۰ افغانی بود.

این در حالی است که سخنگوی وزارت زراعت طالبان کریمت الله مست آیین به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است که مردم به دو میلیون تُن گندم نیاز فوری دارند.

عبدالاحد ۳۸ ساله در روستای شوراب ولسوالی بالابلوک فراه کشاورزی می‌کند.

او به رادیو آزادی گفت که امسال از ده جریب زمینش ۱۵ تُن گندم حاصل گرفته است.

عبدالاحد: گندم که امسال قیمت شده خوشحال استیم و کمی نگران هم استیم.

او می‌گوید از این خبر خوشحال است، اما به گفته او بسیاری از مردم از قاچاق گندم به بیرون از فراه نگران اند:
"امسال حاصلات گندم بهترین بود و فروش خوب هم دارد. قیمتش هم بلند است. پنج کیلو را به ۲۲۵ افغانی به دکانداران می‌فروشیم. گندم که امسال قیمت شده خوشحال استیم و کمی نگران هم استیم. مردم هم زیاد نگران است که گندم قیمت شده بخاطریکه به ولایت‌های غزنی، کندهار و کشور پاکستان هم می‌رود."

عبدالخالق یک‌ دهقان دیگر با عبدالاحد هم نظر است.

او به رادیو آزادی گفت که گندم فراه به پاکستان قاچاق می‌شود: "حاصلات گندم امسال بسیار خوب بود، اما قیمت گندم نسبت به سال‌های قبل بلند رفته. به این علت امسال گندم قیمت شده که گندم به ولایت‌های دیگر حتی به پاکستان قاچاق می‌شود."

رحیم الله در مندوی گندم شهر فراه دکان دارد.

او به رادیو آزادی گفت که گندم توسط موتر ‌های ده چرخ به پاکستان قاچاق می‌شود: "اول گندم به ولایت هلمند می رود و از هلمند به پاکستان به گونه قاچاق منتقل می‌شود. خواست ما از حکومت این است که جلو قاچاق گندم را بگیرد."

برخی دهقانان فراه: حکومت طالبان از قاچاق گندم به پاکستان جلوگیری کند
برخی دهقانان فراه: حکومت طالبان از قاچاق گندم به پاکستان جلوگیری کند
حسام الدین: گندم قیمت شده برخی افراد توانایی خرید آنرا ندارند

حسام الدین دکاندار دیگر می‌گوید که برخی از مردم توان خریداری گندم را ندارند: "گندم سال‌های قبل نسبت به امسال خیلی ارزان بود، خریداری می‌شد. اما اکنون چنین وضعیتی آمده است که یک من گندم (پنج کیلوگرام) به ۲۳۰ تا ۲۵۰ افغانی در بازار به فروش می‌رسد. افرادی هم هستند که توانایی خریداری یک من گندم را هم ندارد."

این در حالی است که به تازگی حکومت سرپرست طالبان در فرمانی صادرات گندم به بیرون از افغانستان را ممنوع اعلام کرده است.

شاکر ایوبی که از حکومت مخلوع افغانستان به حیث آمر صنعت و تجارت فراه در سمتش باقی مانده به رادیو آزادی گفت که حاصلات گندم امسال در فراه نسبت به سال های گذشته و کشت زیاد گندم چند درصد افزایش یافته است.

نرخ گندم در ولایت فراه افزایش یافته است
نرخ گندم در ولایت فراه افزایش یافته است

ایوبی در ارتباط به اینکه چرا نرخ گندم در فراه بلند رفته گفت: "دلیلش این است که امسال گندم ما به کشور پاکستان صادر شد و بعد از این که قیمت‌ها افزایش یافت، نظر به فیصله مقامات بالا و هدایت مقام‌های ولایت فراه هیئتی تعیین شده بخاطر جلوگیری از قاچاق و کنترل نرخ گندم و انشاالله و الرحمن کنترل نرخ‌ها در بازار است که اگر کسی گندم را ذخیره و قاچاق کند برخورد قانونی صورت می‌گیرد."

اما بسیاری از مردم می‌گویند که زیاد فرصت ندارند.

خواست‌شان کاهش قیمت گندم در بازارهای فراه است.

قبلاً برنامه جهانی غذا گفته که میلیون‌ها نفر در افغانستان با گرسنگی شدید رو‌به‌رو هستند.

XS
SM
MD
LG