لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۰۱

افزایش علاقمندی جوانان به بازی پبجی پس از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان


در یک اتاق کوچک در کابل شماری از جوانان مشغول بازی پبجی PUBG استند.

از بلندگو های کوچک تلفون‌ها و تبلیت‌های آنها صدای جنگ بلند می‌شود، آنهم در شهری که مردم با صدا های انفجار، تیراندازی و حملات آشنایی زیاد دارند.

بازی PlayerUnknown's Battlegrounds (بازیکن ناشناس میدان‌های نبرد) که در جهان با مخفف PUBG شناخته می‌شود، شهرت خیلی زیاد دارد و در تمامی جهان بیشتر از یک میلیارد مرتبه در تلفون‌ها و تبلیت‌ها داونلود شده است.

شهیره: دختران از اینکه در خانه بیشتر افسرده شوند، یا کسالت را تجربه کنند، بهتر است که بازی کنند.

شهیره غفوری در کابل که محصل پوهنتون است، به خبرگزاری فرانس پرس گفته است، از اینکه دختران بیشتر بیرون رفته نمی‌توانند، به این بازی رو آورده اند: "در حالت فعلی طوری که می‌بینیم، اوضاع وخیم‌ تر شده یعنی دختران بیشتر در خانه استند و بیرون نمی‌روند، از اینکه در خانه بیشتر افسرده شوند، یا کسالت را تجربه کنند، بهتر است که بازی کنند. پبجی فکر ما را تغییر داده برای ما مصروفیت خوب است."

شهیره نگران هم است که بازی PUBG او را تنبل ساخته است.

شمار دیگر از بازیکنان PUBG می‌گویند که با محدودیت‌های فزاینده طالبان نمی‌توانند و یا نمی‌خواهند بیرون بروند.

عبدالمصور رووفی بازیکن دیگر PUBG به خبرگزاری فرانس پرس گفته است، خنده و تفریحی که در گذشته با دوستانش داشت، اکنون به پایان رسیده و یگانه راه برای آنها، همین گیم است که آنها را سرگرم می‌سازد.

مصور: تنها همین گیم است که وقت ما خوش می‌گذرد

او افزود: "ما در کشوری استیم که زندگی نمی‌کنیم، فقط زنده استیم. سر هر ثانیه ما اعتبار وجود ندارد. تنها همین گیم است که وقت ما خوش می‌گذرد و می‌توانیم با دوستان ما وقت بیشتر را سپری کنیم."

طالبان در مقایسه با دوره نخست حاکمیت شان، تا اکنون تحریم شدید بر بازی های کمپیوتری وضع نکرده اند اما در این تلاش اند تا اپلیکشن بازی PUBG و کلیپ های تیک تاک را ببندند.

در حال حاضر در برخی کشورها مانند هند، بازی PUBG در دسترس نیست.

با آنکه در بازی هایی گروهی این چنینی، احساس برای مبارزه مشترک ایجاد می‌شود با این هم سازمان جهانی صحت هشدار داده که چنین بازی ها، باعث اعتیاد می‌شود و مانع در برابر آموزش و کار جوانان ایجاد می‌کند.

XS
SM
MD
LG