لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۲۲

دیدبان حقوق بشر: وضعیت حقوق بشر در افغانستان هر روز خراب‌تر می‌شود


آرشیف- شماری از زنان معترض در کابل

دیدبان حقوق بشر می‌گوید، فهرست نقض حقوق زنان و دختران از سوی طالبان طولانی شده و هر روز در حال افزایش است.

دیدبان حقوق بشر در اعلامیه‌یی به نقل از هیدر بار، مسئول بخش زنان این سازمان محدودیت‌های اخیر طالبان بر دختران و زنان را "وحشتناک" توصیف کرده و گفته که این شرایط استقلال دختران و زنان را سلب کرده و آنان را از توانایی‌های‌شان محروم می‌کند.

هیدر بار: هر روز در هر بخش بر حقوق افراد این کشور محدودیت وضع می‌شود.

بانو بار در گفت‌وگو با رادیو آزادی می‌گوید، طالبان بر اساس فرمانی که نزدیک به یک ماه پیش حجاب را بر زنان اجباری کرد، به‌ زور صورت دختران و زنان را می‌پوشانند: "وضعیت حقوق بشر در افغانستان به‌خصوص در بخش حقوق زنان و دختران هر روز خراب‌تر می‌شود. ما شاهد هستیم که هر روز در هر بخش بر حقوق افراد این کشور محدودیت وضع می‌شود. ما می‌بینیم که جامعۀ بین‌المللی با اعلامیه‌های فراوان و ابراز نگرانی عمیق و محکومیت به این وضعیت پاسخ می‌دهد، اما زنان افغان بیش از اعلامیه می‌خواهند، آنان منتظر طرح‌ها و گام‌های اساسی هستند تا در این زمینه کار عملی انجام شود."

بانو بار همچنین از جامعۀ جهانی انتقاد کرد که محدودیت‌های طالبان بر دختران و زنان را تنها در بیانیه‌ها محکوم می‌کند و به این وضعیت رسیدگی نمی‌کند.

دیدبان حقوق بشر گفته که تصمیم طالبان برای مجازات اعضای مرد خانواده به دلیل بی‌حجابی زنان، مردان را مجبور به افزایش محدودیت‌ها بر زنان می‌کند.

اما طالبان می‌گوید، حجاب موضوع داخلی افغانستان است و علاوه بر آن، تمام حقوق زنان افغان محفوظ است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان به رادیو آزادی گفت: "چیزی در افغانستان نیست که حقوق کسی نقض شده باشد یا نقض شود. امارت اسلامی تلاش می‌کند به آن بخش‌هایی که رسیدگی نشده، رسیدگی کند."

آقای مجاهد در حالی این اظهارات را بیان می‌کند که طالبان از زمان رسیدن به قدرت، چندین گام برای اعمال محدودیت بر دختران و زنان برداشته اند، تصمیمی که واکنش‌های گسترده‌ای را برانگیخته است.

آنان مکتب‌ها را به روی دختران بالاتر از صنف ششم مسدود کردند، حضور زنان را در بیشتر اداراه‌های دولتی به صفر رساندند، زنان را مجبور به پوشاندن صورت‌شان کردند و آنها را از سفر بدون محرم منع کردند.

XS
SM
MD
LG