لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۱۷

انتقاد مقام‌های اتحادیه اروپا از اقدام روسیه در مورد غلات اوکراین


لوئیجی دی مایو وزیر خارجه ایتالیا

لوئیجی دی مایو وزیر خارجه ایتالیا، دیروز(چهارشنبه ۸ جون) در کنفرانس سازمان غذا و زراعت ملل متحد در شهر روم گفـت که جلوگیری روسیه از صادرات غلات اوکراین به معنی محکوم ساختن میلیون‌ها کودک، به مرگ است.

او در ادامه گفت: "من می‌خواهم به صراحت بگویم که ما انتظار یک نشانه را از روسیه داریم، زیرا مسدود کردن صادرات گندم به معنی گروگان گرفتن و محکوم ساختن میلیون‌ها کودک، زن و مرد به مرگ است. ایتالیا همچنان در یافتن راه‌های حل و تضمین امنیت غذایی در خط مقدم خواهد بود."

کنفرانس سازمان غذا و زراعت ملل متحد تا هفدهم جون در شهر روم پایتخت ایتالیا ادامه ادامه دارد.

لوئیجی دی مایو وزیر خارجۀ ایتالیا همچنان گفته، مناطقی که بیشتر در معرض پیامدهای جنگ در اوکراین قرار دارند، از کشورهای مدیترانه آغاز می‌شود و ایتالیا در مشارکت با سازمان غذا و زراعت ملل متحد، تلاش خواهد کرد تا از یک فاجعه جهانی غذایی، جلوگیری کند.

کشورهای غربی می‌گویند که روسیه با محاصرۀ بنادر در بحیرۀ سیاه از صادرات میلیون‌ها تن غلات اوکراین، جلوگیری می‌کند.

شارل میشل رئیس شورای اروپا
شارل میشل رئیس شورای اروپا

شارل میشل رئیس شورای اروپا و اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا نیز در مورد بحران غذایی جهانی ناشی از تهاجم غیر موجۀ روسیه بر اوکراین، ابراز نگرانی کرده اند.

شارل میشل رئیس شورای اروپا دیروز(چهارشنبه ۸ جون) در پارلمان اروپا در بروکسل گفت که روسیه از مواد غذایی به حیث اسلحه استفاده می‌کند: "کرملین در حال اسلحه سازی از مواد غذایی است و از این اقدامات خود، با شبکه‌ای از دروغ هایی به سبک شوروی حمایت می‌کند. ما باید برای خنثی سازی این جعلیات متحد شویم. این کشتی‌ها و راکت‌های روسی است که از صادرات محصولات زراعتی و صادرات غلات جلوگیری می‌کند. تانک‌ها، بمب‌ها و ماین‌های روسیه است که از کشت و برداشت محصولات اوکراین مانع می‌شود."

اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا
اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا

اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا گفته که روسیه به شیوه وحشیانه اوکراین را ویران می‌کند، بنابراین توافق شده که امکان مصادره دارایی‌های افراد و نهادهای تحریم شده روسیه مطابق با قوانین اتحادیه اروپا و بین‌المللی بررسی شود. این کار به گفتۀ او می‌تواند برای تامین مالی بازسازی در اوکراین کمک کند.

تهاجم غیر موجۀ روسیه در ۲۴ فبروری بر اوکراین آغاز شد. ادامه و شدت جنگ‌ها در اوکراین باعث وقفه در صادرات غلات از اوکراین شده و نگرانی هایی جدی را در مورد تشدید بحران جهانی غذایی به وجود آورده است.

XS
SM
MD
LG