لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۵۶

حکومت امریکا از خطوط هوایی دولتی آریانا افغان تکت خریداری می‌کند


یک طیاره شرکت هوای آریانا افغان در میدان هوایی کابل

شبکه تلویزیون ان ‌بی ‌سی نیوز یک گزارش را در بارۀ خریداری تکت‌های شرکت هوایی آریانا از سوی دولت بایدن برای انتقال همکاران افغان امریکا نشر کرده است.

این رسانه امریکایی به نقل از دو منبع گفته که دولت بایدن با همکاری دولت قطر به گونۀ غیرمستقیم از خطوط هوایی دولتی آریانا افغان که در کنترل طالبان است، به گونۀ عمده تکت خریداری می‌کند.

این در حالی است که شرکت هوایی آریانا هفته دو پرواز به دوحه، پایتخت قطر انجام می‌دهد و بر اساس معلومات وب‌سایت آن، قیمت هر تکت پرواز به قطر ۴۷۸ دالر است.

برخی افغانان همکار با دولت امریکا که طی ماه‌های اخیر به قطر منتقل شده اند نیز می‌گویند که پروازهای‌شان توسط طیاره‌های شرکت آریانا انجام شده است.

کبیر احمدی یکی از این افغانان که از چهار ماه بدین‌سو در قطر است و منتظر انتقال به امریکا است، در یک پیام متنی به رادیو آزادی گفت که آنان پنج ماه پیش از کابل با پروازهای شرکت هوایی دولتی آریانا به دوحۀ قطر منتقل شدند.

اما مسئولان در وزارت هوانوردی ملکی طالبان این گزارش ان‌ بی‌‌سی را رد می‌کنند.

امام‌الدین احمدی، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی می‌گوید، آنان به گونۀ عادی روزانه ۲۰ تا ۲۵ پرواز به کشورهای خارجی دارند: "خبر درست نیست بخاطری‌که امارت اسلامی پالیسی‌اش واضح است، کسانی‌که مجوز پرواز داشته باشند، یعنی پاسپورت، ویزه و تکت داشته باشند از طریق هوا و زمین مرزهای افغانستان باز است. روزانه حدود ۲۰، ۲۵ پرواز به خارج از کشور صورت می‌گیرد."

در این گزارش ان ‌بی ‌سی همچنان مشخص نشده که این شرکت هوایی برای هر تکت این پروزاها چه مقدار پول از امریکا دریافت می‌کند.

پس از حاکمیت طالبان در ماه آگست، امریکا و برخی کشورهای متحدش زمینۀ انتقال همکاران افغان‌شان را فراهم کردند.

طالبان در ماه جنوری پروازهای چارتر امریکا به دوحه را به حالت تعلیق درآوردند. مقام‌های امریکایی در آن زمان دلیل این تعلیق را اختلافات میان طالبان و قطر در مورد اینکه چه کسی باید اجازه سفر با هواپیما را داشته باشد، اعلام کردند.

سر انجام این پروازها از اواخر ماه مارچ از سر گرفته شدند.

بر اساس یافته‌های ان ‌بی ‌سی، از زمان آغاز مجدد پروازها در حدود دو ماه گذشته، نزدیک به ۲۵۰۰ افغان به مقصد رفتن به امریکا، از کابل به دوحه منتقل شده اند.

XS
SM
MD
LG