لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۷ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۴۰

پوتین: امریکا و متحدان آن باید مسوولیت بازسازی افغانستان را به عهده گیرند


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

رئیس جمهور روسیه در دیدار با رئیس جمهور ترکمنستان در مورد افغانستان صحبت نموده و به موضوع بازسازی این کشور اشاره کرده است.

ولادیمیر پوتین در کاخ کرملین در مسکو، میزبان نخستین سفر بردی محمد اف، رییس‌جمهور منتخب ترکمنستان بود.

او در دیدار با رییس جمهور ترکمنستان، از امریکا و متحدان‌اش که در افغانستان حضور داشتند، خواست مسوولیت بازسازی این کشور را برعهده گیرند. ولادیمیر پوتین در این مورد گفت:

"اعتقاد راسخ ما این هست که مسئولیت اصلی بازسازی افغانستان در درجه اول بر عهده امریکا و متحدان اش می‌باشد که با حضور ۲۰ ساله، افغانستان را به نقطه حساسی رسانیده‌اند."

این سخنان را پوتین در حالی ابراز داشته که ایالات متحده امریکا، اروپا و شماری از کشورهای دیگر جهان از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و تخریباتی که اردوی روسیه در اوکراین وارد کرده است٬ خشمگین هستند.

روسای جمهور روسیه و ترکمنستان
روسای جمهور روسیه و ترکمنستان

در پی تهاجم اردوی روسیه بر اوکراین، بخش‌های زیادی از آن کشور به ویرانه مبدل شده است. روسیه نیز پس از آغاز جنگ در اوکراین در اواخر ماه فبروری با تحریم‌های بی پیشینۀ جهان روبرو شد.

عزیز‌الدین معارج، دیپلمات پیشین افغان بدین نظر است که پوتین با مطرح کردن بحث بازسازی افغانستان و انداختن بار ملامتی به دوش واشنگتن و متحدان‌اش در تلاش کم کردن فشار حمله به اوکراین و خسارات هنگفت به این کشور است.

"کشورهای جهان سوم معمولا قربانی منابع و بازی‌های کشورهای ابرقدرت جهان می‌شوند. روسیه یعنی شوروی وقت٬ به افغانستان آمد، تمام بنیادهای اساسی افغانان را به ویرانه مبدل کرد مساله غرامت را یاد نکرد. انتقاد بزرگ که متوجه روسیه است حمله به اوکراین است برای اینکه او را زیر پوشش بگیرند، روسیه مساله افغانستان را پیش می‌کند."

داکتر نجیب الله آخرین رئیس جمهور تحت حمایت اتحادشوروی وقت در بین سربازان روسی درافغانستان
داکتر نجیب الله آخرین رئیس جمهور تحت حمایت اتحادشوروی وقت در بین سربازان روسی درافغانستان

با ورق زدن تاریخ افغانستان، دیده می‌شود که اتحاد جماهیر شوروی سابق در دهه ۸۰ میلادی ۹ سال در افغانستان حضور نظامی داشت و پس از آن نیز از حکومت داکتر نجیب الله، رئیس جمهور وقت افغانستان حمایت می‌کرد.

به گفته عزیز الدین معارج ٬ اتحاد جماهیر شوروی در جنگی که بخش زیادی از زیرساخت‌های افغانستان تخریب و تلفات انسانی بلندی بر جا گذاشته بود، هیچ مسئولیتی نپذیرفت٬ بلکه برعکس پس از ایجاد جدید افغانستان به رهبری حامد کرزی در افغانستان٬ مسکو از کابل خواست تا قرضه هایی را که به دولت‌ های قبلی افغانستان داده بود، بدهد_بدهی‌هایی که پسانتر روسیه آن را به افغانستان بخشید.

روسیه در جریان سالهای گذشته روابط نزدیک با طالبان نیز بر قرار کرده بود و پس از آن که حکومت جمهوری در افغانستان سقوط کرد٬ روسیه سفارت افغانستان را در مسکو به طالبان سپرد.

XS
SM
MD
LG