لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۴۱

روزنامهٔ هیل: واشنگتن جلسه سری را در مورد چگونه‌گی خروج امریکا از افغانستان برگزار می‌کند


روزنامه های معتبر بین المللی همواره مطالبی را در مورد افغانستان منتشر می کنند.

روزنامه هیل

  • روزنامه هیل در شماره اخیر خودنوشته است که اعضای کانگرس امریکا از حکومت بایدن خواهان توضیحات در رابطه با افغانستان شده اند.

روزنامه معلوماتی را بدست آورده است که اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نماینده گان بامقامات حکومت رئیس جمهور بایدن در رابطه به خروج از افغانستان یک جلسه سری را بر گزار میکنند.

قرار است این اجلاس روز چهارشنبه آینده ۱۵ ماه جون ترتیب شود . انتظار میرود در این اجلاس مقامات بلند رتبه حکومت امریکا به سوالهای اعضای مجلس نماینده گان جواب بگویند و در رابطه با پالسی آن در قبال افغانستان هم صحبت نمایند.

در بخش دیگر مطلب روزنامه هیل می خوانیم که یک منبع آگاه از این اجلاس گفت وزارت خارجه امریکا حاضراست که یک بخش این صحبت ها علنی باشد تا یک مقدار معلومات در اختیار مردم هم برسد.

اما کمیته روابط خارجی مجلس نماینده گان کانگرس که اکثریت درآن دموکراتها می باشند تاکید دارند که این جلسه درعقب دروازه های بسته انجام شود. ریاست این کمیته را گریگوری مکس از حزب جمهوریخواه به عهده دارد.

سخنگوی این کمیته به روزنامه هیل گفته است که در جلسه روی آن مسايل تمرکز میشود که در رابطه با پالیسی افغانستان برای آنها مهم میباشد و نمی توان بخش اعظم معلومات آن را علنی کرد.

سخنگو همچنان گفته است کمیته در نظر دارد که برای درک پالیسی امریکا در قبال افغانستان مسايل مهم از جمله تصمیم که سبب خروج قوای امریکا از افغانستان شد ، در عقب دروازه های بسته تحت بررسی قرار بگیرند.

یک عضو پیشتاز جمهوریخواه در این کمیته مایکل مکال در صحبت باروزنامه هیل از این ناراحت است که از ماه سپتامبر به این سو٬ یعنی بعد ازخروج قوای امریکا از افغانستان٬ صرف یک بحث در این مورد صورت گرفته که تمام اعضای کمیته درآن حضور داشتند.

او میگوید این حق مردم امریکا است که در اینذمورد تحقیق شفاف و جدی صورت بگیرد.

انتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا در ماه سپتمبر سال گذشته در مجلس استماعیه این کمیته اشتراک کرد.

انتظار میرود که در جلسه سری روی سیاست امریکا در رابطه بافغانستان ازسال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۲۱ روشنی انداخته شود.

بعد ازخروج قوای امریکا از افغانستان هزاران افغان که با قوای امریکائی دراین کشور کارکرده بودند هنوز هم در افغانستان باقی مانده اند.

واشنگتن پُست

  • درهمین موضوع روزنامه واشنگتن پُست مطلبی را نشرکرده و می گوید سال گذشته اداره رئیس جمهور بایدن همزمان با بیرون کردن قوای کشورش ۷۶ هزار افغان را نیز به امریکا انتقال داد، ولی هزاران افغانی دیگر که در ۲۰ سال گذشته متحدان امریکا بودند، هنوز در این کشور باقی مانده اند.


روزنامه دراین رابطه سرگذشت یک خانم به نام فوزیه را نشر کرده است که در جمله این افراد شامل است.

واشنگتن پُست ازقول مقامات امریکائی می نویسد که یکجا کردن خانواده های مانند فوزیه برای آنان اولویت دارد و مقامات امریکائی مذاکرات خود را برای بیرون کردن افغانها ادامه میدهند و این کار را در حالی انجام میدهند که امریکا درافغانستان حضور دیپلوماتیک و نظامی ندارد.

XS
SM
MD
LG