لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۴۱

تلاش برای فرهنگ سازی؛ دو جوان در محفل عروسی شان ۱۵۰۰ افغانی مصرف کردند


محفل عروسی عناب بیگزاد و جوهرماه احمدی در غرب شهر کابل

عناب بیگزاد، می‌گوید بر خلاف رسم و رواج‌های معمول در عروسی‌اش ۱۵۰۰ افغانی هزینه کرده است.

عناب بیگزاد ۲۷ ساله و جوهرماه احمدی ۲۴ ساله روز شنبه با قطع کردن یک کیک ساده مراسم عروسی‌شان را در خانه‌ی در غرب کابل جشن گرفتند.

بیگزاد که دانشجوی سال پنجم پوهنزی ستوماتولوژی یکی از پوهنتون‌های خصوصی در کابل است، می‌گوید، در مراسم عروسی‌شان حدود ۱۵ نفر شرکت کرده بودند.

او به رادیو آزادی گفت: "برخی‌ها که می‌خواهند مصارف‌شان کمتر شود، همه همین را می‌خواهند، ما خواستیم که این گونه عروسی برای کسانی که پس از ما عروسی می‌کنند، به آنها بفهمانیم که این سخت نیست اگر خود ما آن را سخت نگیریم."

بیگزاد می‌گوید که این مراسم را در مشوره و با رضایت همسرش برگزار کرده است.

جوهرماه: هدف ما از این کار فرهنگ‌سازی بود

جوهرماه احمدی نیز به رادیو آزادی می‌گوید: "هدف ما از این کار فرهنگ‌سازی بود و این بود که مصارف بی‌جا و بی‌مورد در عروسی‌ها از بین برده شود."

عناب و جوهر ماه حالا در کابل زندگی دارند. جوهرماه نیز همانند همسرش چپن سفید به تن می‌کند و در یک انستیتوت خصوصی در رشتۀ قابلگی درس می‌خواند.

عروسی این زوج جوان در شبکه‌های اجتماعی با واکنش‌های گستردۀ مردم مواجه شده است.

برخی‌ها این گونه عروسی‌ها را در چنین شرایط دشوار اقتصادی یک گام خوب می‌دانند و بر ترویج این فرهنگ تاکید دارند.

گذاشتن طویانۀ زیاد از سوی فامیل دختر بر فامیل پسر و برگزاری مراسم عروسی پر هزینه در افغانستان از مواردی اند که بیشتر جوانان را مجبور به بیرون رفتن از کشور کرده است.


سه هفته قبل رادیو آزادی در یک گزارش خود دریافته بود که طویانه در برخی ولایت‌های جنوبی و شمالی کشور بسیار بلند بوده و حتی به ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار افغانی می‌رسد.

با آن که اداره‌های مربوطه و حکومت‌ها برای حل این مشکل تلاش‌های زیاد کرده اند، اما هنوز هم این مشکل پا برجا بوده و برطرف نشده است.

XS
SM
MD
LG