لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۲۸

طالبان در هرات از نظامیان پیشین خواسته اند منطقه رهایشی را ترک کنند


ساحه رهایشی فرقه در ولایت هرات که منسوبین نظامی پیشین در آن زنده گی می کنند

طالبان در ولایت هرات به بیش از پنجصد خانواده نظامی پیشین هشدار داده اند که باید خانه های دولتی را ترک کنند،تا افراد شان را به این خانه ها جابجاسازند.

این نظامیان پیشین و متقاعد از نزدیک به پنجاه سال می شود در منطقه فرقه سابقه شهر هرات زنده گی می کنند.

حکومت های گذشته افغانستان زمین هایی این منطقه را در اختیار نظامیان قرار داده بودند و آنان با پول شخصی شان خانه ساخته اند. اما هشدار تازه آنان را نگران کرده است.

نظامیان طالبان سه هفته پیش به خانه عبدالقیوم حکمت در شهر هرات رفته اند و به او گفته اند که بی قید و شرط با هشت عضو خانواده اش از خانه اش بیرون شود.

او یک نظامی پیشین است و در ساحه فرقه سابقه در شرق شهر هرات زنده گی می کند. خانه از پدرش که افسر نظامی بود به او میراث مانده و خودش نیز در آن خانه به دنیا آمده است.

اکنون با گذشت ۴۵ سال، عبدالقیوم ۴۲ ساله سخت زیر فشارطالبان قرار گرفته است.

اوبه رادیوآزادی میگوید:

"ما با هزینه شخصی خود این خانه را ساختیم، اما افراد امارت هر روز پشت خانه میایند و به ما می گویند که از خانه بیرون شوید. به یهودیت، عیسویت، بودیزم و هندو به خدا اگر چنین قانونی باشد که یک نفر تفنگ به دستش باشد و بگوید که از خانه خود بیرون شوید و خانه را به من بدهید."

عبدالقیوم تا سقوط نظام مخلوع جمهوریت به عنوان افسر در اردوی ملی خدمت می کرد.

او می گوید که حکومت داودخان زمین خالی را در اختیار خانواده اش قرار داد بود و خودشان با پول شخصی خانه را آباد کردند.

همانند خانواده عبدالقیوم حکمت، بیش از پنجصد خانواده دیگر نظامیان پیشین که در ساحه فرقه سابقه زنده گی می کنند، همه روز با تهدید افراد طالبان رو به رو اند.

عین الدین ۳۲ ساله پسر یک نظامی پیشین که پدرش متقاعد اردوی ملی است، می گوید که تهدید و فشارهای طالبان آرامش را از خانواده های نظامیان پیشین گرفته است.

او در این باره به رادیو آزادی بیشتر می گوید:

" طالبان به ما هشدار دادند که از خانه بیرون شوید و هیچ چیزی را هم از داخل خانه ها بیرون نکنید و فقط لباس های خودرا بیرون کنید. وسایل خانه که همه را خودما خریداری کرده ایم اجازه نمی دهند که از خانه بیرون سازیم."

طالبان در نظر دارند تا در این ساحهٔ رهایشی خانواده های افراد خود را مستقر بسازند
طالبان در نظر دارند تا در این ساحهٔ رهایشی خانواده های افراد خود را مستقر بسازند


خانواده های نظامیان پیشین می گویند که افراد تفنگدار طالبان که مشخص نیست مربوط به کدام ارگان امنیتی هستند می گویند، هرچه زودتر خانه های شان را ترک کنند تا خودشان در آنجا زنده گی کنند.

برخی از آگاهان نظامی این کار طالبان را خلاف ارزش های انسانی می دانند.

جنرال ثمر سادات یک نظامی پیشین و کارشناس نظامی در این باره به رادیو آزادی می گوید:

" به عوض اینکه امارت اسلامی برای نظامیان سهولت ایجاد کند، برای شان مشکل ایجاد می کند. این کار قابل توجیه نیست و مصونیت اجتماعی، فامیلی و فردی آنها را مورد اهانت قرار می دهد. این کار نه در چوکات اسلامیت و نه در چوکات قوانین حقوقی و مدنی گنجایش دارد".

مقام های محلی و امنیتی طالبان در هرات در این باره حاضر به پاسخگویی نشده اند.

خانواده های نظامیان پیشین نزدیک به پنج دهه از زمان حکومت سردار داوود خان تا رژیم کمونیستی، حکومت مجاهدین، دوره نخست حکومت طالبان، دوره جمهوریت و تا دور دوم حاکمیت طالبان در این خانه ها زنده گی کرده اند.

حال فرزندان آن نظامیان سابق حیران اند که به کجا روند و چه کار کنند؟

XS
SM
MD
LG