لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۱۰

گلوب اند میل: قوانین ضد تروریزم کانادا مانع انتقال افغان‌ها از افغانستان گردیده است


شماری از روزنامه های جهان که همواره در مورد افغانستان نیز مطالبی را به نشر می رسانند

گلوب اند میل

  • روزنامۀ گلوب اند میل چاپ کانادا به مشکلاتی که در زمینۀ تخلیه افغان های که با کانادایی ها در افغانستان کار کرده اند توجه کرده، می نویسد که موجودیت قوانین ضد تروریزم در کانادا، در برابر تلاش ها برای تخلیه این افغان ها سد ایجاد میکند.


به نوشته روزنامه، گروه ها و نهاد های خیریه و عساکر سابقه دار کانادایی که تلاش می کنند تا افرادی که برای مأموریت نظامی و دیپلوماتیک این کشور در افغانستان کار کرده اند را تخلیه کنند، به دلیل اینکه حکومت کانادا قوانین ضد تروریزم را به شدت اجرا می کند، با موانع بزرگ روبرو هستند.

گلوب اند میل می افزاید، سازمانهای غیردولتی میگویند، چون حکومت کانادا، طالبان حاکم بر افغانستان را یک گروه تروریستی میداند، قوانین منع تمویل تروریزم، این سازمان های خیریه را از خریداری های ابتدایی در افغانستان، برای تخلیۀ مردم از این کشور، باز میدارد.

به نوشتۀ گلوب اند میل، وزارت عدلیه و ادارات امنیتی فدرال کانادا به شدت قانون ضد تروریزم را اجرا میکنند و فشار مضاعف را بر گروههای خیریه و عساکر سابقه دار کانادایی وارد مینمایند تا از این قانون پیروی کنند، این کار باعث آن شده تا تخلیۀ افغانهایی را که در معرض خطر اسیر شدن توسط طالبان قرار دارند، با مشکلات جدی مواجه شود.

اما وزارت مهاجرت کانادا میگوید که به تعهداتش در مورد جابجایی ۴۰ هزار افغانی که با کانادایی ها کار کرده اند عمل میکند و تعداد افغان هایی که از ماه اگست سال گذشته، از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، وارد کانادا شده اند، به بیش از ۱۰ هزار تن می رسد .

کانادا در حالی روی تعهدات این کشور در مورد تخلیه مردم از افغانستان تاکید می کند که اخیراً حکومت طالبان محدودیتهایی را بر مهاجرت افغانها به خارج از این کشور، وضع کرده است .

لاس انجلس تایمز

  • روزنامۀ لاس انجلس تایمز هم به مسئلۀ انتقال، پناهندگی و دادن ویزۀ امریکا به افغان ها پرداخته است.


روزنامه می نویسد، به گفته مقام های دولتی و اسناد بررسی شده توسط روزنامه لاس انجلس تایمز ، پس از اینکه ادارۀ جو بایدن رئیس جمهور امریکا روز سه شنبه علامت گزاری ارتباط با تروریزم را نرم تر ساخت؛ اکنون داکتران، معلمان، انجنیران و سایر افغان هایی که مجبور به ارتباط با طالبان شده بوده اند، فرصت پناهندگی یا ویزۀ امریکا را خواهند داشت.

به گفته مقامات وزارت امنیت داخلی امریکا، این معافیت به طور انفرادی و پس از بررسی هایی امنیتی تطبیق خواهد شد و انتظار میرود به افغانهایی که پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و تسلط دوبارۀ طالبان بر این کشور از افغانستان فرار کرده اند و همچنین به شماری از افغانهایی که وارد امریکا شده اند، کمک کند.

با برگشت دوبارۀ طالبان به قدرت در افغانستان اواسط ماه اگست سال گذشته، جامعه بین المللی به رهبری ایالات متحدۀ امریکا بیش از ۱۲۴ هزار افغان را از این کشور تخلیه کرده که بیشترین تعداد آنها در امریکا مستقر شده اند. اما تا هنوز هم هزاران تن دیگر در کمپ هایی موقت در قطر، امارات متحده عربی و ترکیه در شرایط نسبتاً دشوار بسر می برند .

XS
SM
MD
LG