لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۴۳

افغانستان

میشل باچله: افغانان تاریک‌ترین لحظات یک نسل را تجربه می‌کنند

آرشیف- افراد مسلح حکومت طالبان به یک خبرنگار اجازه نمی‌دهند که از جریان اعتراضات زنان در شهر کابل فیلمبرداری کند. 21 اکتوبر 2021

میشل باچله، کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد بخاطر چیزی که «سرکوب نهادینه شدۀ سیستماتیک» دختران و زنان در افغانستان توسط طالبان خوانده، از آنها انتقاد کرده است و هشدار داده که آنان با وضعیت حساس روبه‌رو اند.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، خانم باچله دیروز در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژینو گفت که افغانان تاریک ترین لحظات یک نسل را تجربه می‌کنند.

او افزوده است که یک میلیون و یکصد هزار دختر از حق آموزش محروم استند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

ازبکستان همکاری‌اش در بخش ترانزیت با افغانستان را افزایش می‌دهد

د ازبکستان بيرغ

ازبکستان تعهد کرده است که همکاری در بخش ترانزیت با افغانستان را افزایش می‌دهد و تعرفۀ گمرکی بر اموال افغانستان را کاهش می‌دهد.

این را خبرگزاری دولتی باختر زیر ادارۀ حکومت طالبان گزارش داده است.

بر اساس گزارش، مقامات ازبکستان این تعهد را در جریان ملاقات با هیئت وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان در تاشکند سپرده اند.

این پس از آن است که ازبکستان بخاطر اصابت چند راکت از خاک افغانستان بر شهر ترمز ابراز نگرانی کرده است.

حکومت طالبان این راکت پرانی ها از افغانستان بر ازبکستان را کار «حلقات شریر» خوانده و گفته که آنها در تلاش ایجاد بی اعتمادی میان دو کشور اند.

حکومت طالبان گفته که عاملان این راکت پرانی شناسایی و مجازات خواهند شد.

حکومت طالبان حمله راکتی از خاک افغانستان بر ازبکستان را تایید کرد

ارشيف

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان دیشب در توییتر نوشت که پرتاب راکت ها از افغانستان بر ازبکستان کار به نوشتۀ او «حلقات شریر» است که در تلاش ایجاد بی اعتمادی میان دو کشور اند. او افزوده است که عاملان این راکت پراگنی را شناسایی و مجازات خواهند کرد.

پیش از این، قوماندانی امنیۀ ولایت بلخ حملۀ راکتی از خاک افغانستان بر ازبکستان را رد کرده بود.

آن سو، عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجۀ حکومت طالبان در توییتر نگاشته است که عصر روز سه‌شنبه هشت راکت در نزدیکی مرز افغانستان و ازبکستان شلیک شده است که به گفته او تعداد از آن به خاک ازبکستان اصابت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دی پی ای آلمان، وزارت خارجۀ ازبکستان گفته است که پنج راکت از خاک افغانستان بر شهر ترمز اصابت کرده است.

بر اساس خبرنامه، راکت ها منفجر شده اند بی آن که به کسی تلفات برسد.

تا کنون کسی یا گروهی مسئولیت این راکت پراگنی را نپذیرفته است، اما در ماه اپریل شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش، مدعی شده بود که چند راکت را از خاک افغانستان بر ازبکستان شلیک کرده بود.

مجاهد: عملیات در منطقه ۳۱۵ شهر کابل با کشته شدن دو تن پایان یافت

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان می‌گوید که عملیات در منطقه ۳۱۵ شهر کابل با کشته شدن دو تن و بازداشت چهار تن دیگر پایان یافته است.

مجاهد در حساب توییترش نوشته که در این عملیات مقدار زیاد از مهمات و وسائل ازبین رفته است.

او گفته که این عملیات علیه آنچه او جنایتکاران حرفوی خوانده، صورت گرفته اما معلومات بیشتر در این مورد نداده.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در کابل هم از صدای انفجار‌ها و تیراندازی در منطقه پروژه ۳۱۵ مروبوط ناحیه یازدهم این شهر خبر داده و گفتند که این تیراندازی‌ها برای چندین ساعت ادامه یافت.

طالبان پیش از این هم چندین بار ادعا کرده اند که عملیات‌های تصفیوی را در شماری از ولایت‌های افغانستان به شمول کابل علیه گروه‌های مسلح مخالف از جمله داعش راه اندازی کرده اند.

جرمنی ۵۵ میلیون یورو کمک بشردوستانه با افغانستان می‌کند

بیرق ملی جرمنی

جرمنی با صندوق کمک‌های بشردوستانه افغانستان ۵۵ میلیون یوروی دیگر کمک کرده است.

این کمک‌ها برای سال جاری و سال بعدی میلادی در نظر گرفته شده.

اوچا دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد از این کمک جدید جرمنی استقبال کرده و گفته که پنجاه میلیون یورو کمک جرمنی امسال با افراد نیازمند در افغانستان مصرف خواهد شد و پنج میلیون دیگر آن سال آینده میلادی به مصرف خواهد رسید.

جرمنی با کمک ۱۵۲ میلیون و شش صد هزار دالر از ۲۰۱۶ به اینسو، دومین بزرگترین کمک کننده صندوق کمک‌های بشری افغانستان خوانده شده است.

سرازیر شدن سیلاب در پروان دو کشته برجای گذاشت

موقعیت ولایت پروان در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجه سرازیر شدن سیلاب‌ها در ولایت پروان دو تن جان باخته و از سرنوشت ده تن دیگر خبری نیست.

مقام‌های حکومت محلی طالبان در پروان می‌گویند که پس از چاشت دیروز چهارشنبه ۱۵ سرطان، به اثر سرازیر شدن سیلاب‌ها در دره درواز مربوطات درهٔ جنگلک ولسوالی شیخ علی این ولایت دو تن جان باخته اند.

به گفتۀ مقامات، ۱۰ تن دیگر از باشندگان این محل ناپدید شده اند.

ذبیح الله ترابی ولسوال شیخ علی به رادیو آزادی گفت که در این رویداد افزون بر تلفات انسانی، بیشتر از ۵۰۰ مواشی تلف شده و حدود ۱۰۰ جریب زمین زراعتی نیز از بین رفته است.

به گفته آقای ترابی حدود ۳۰ کیلومتر سرک‌های منتهی به جاده عمومی هم مسدود شده است.

آیسلند کمک بشری به افغانستان فراهم کرد

تصویر آرشیف: ریکیاویک مرکز آیسلند

ایسلند ۴۹ میلیون کرون معادل ۲۹۶ هزار دالر امریکایی را با صندوق بشردوستانه افغانستان کمک کرده است.

دفتر هماهنگی کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد ( اوچا) روز گذشته از کمک های ایسلند به افغانستان استقبال کرد و گفت که با این کمک، میزان کمک های ایسلند به صندوق بشردوستانه افغانستان از ۲۰۲۰ به اینسو به ۹۵ میلیون کرون ایسلندی رسید.

با به قدرت رسیدن دوباره طالبان، افغانستان دچار بحران اقتصادی شده است که براساس آن سازمان ملل متحد همواره خواهان کمک های بشری کشورها و نهاد های بین المللی به شهروندان افغانستان شده است.

سازمان ملل یک مرکز جدید صحی را در کندهار ایجاد کرد

کندهار در نقشهٔ افغانستان

کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ( یو این ایچ سی آر) از ایجاد یک مرکز صحی در قریۀ اعظم قلعه ولایت کندهار خبر داده است.

این سازمان به روز سه شنبه در تویترش نوشت که این مرکز صحی به ۴۳۰۰ بیجاشدۀ داخلی در این ساحه خدمات صحی را فراهم خواهد کرد.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان افزوده که این مرکز صحی مجهز با سولر سیستم یا برق آفتابی است که امکانات بیشتر را برای بیماران مساعد می سازد.

از ایجاد این مرکز صحی در کندهار در حالی خبر داده شده که پس از به قدرت رسیدن دوبارهٔ طالبان، سازمان صحی جهان بارها نگرانی خود را در مورد وضعیت خدمات صحی در افغانستان ابراز کرده است.

پنج راکت٬ احتمالآ از افغانستان٬ به ازبکستان شلیک شده است

پُل دوستی که افغانستان را با ازبکستان وصل می کند

وزارت خارجه ازبکستان گفته که پنج راکت روزگذشته از افغانستان به قلمرو اینکشور شلیک شده اما منفجر نشده است.

در اعلامیه این وزارت آمده است که این راکت ها تلفات جانی در پی نداشته اما خسارات جزیی به خانه های نزدیک مرز وارد کرده است.

اعلامیه افزود که عصر روز سه شنبه پنج راکت احتمالاً از قلمرو افغانستان در نزدیکی دریای آمو در شهر ترمز این کشور شلیک شد.

ازبکستان تا هنوز حکومت طالبان را به رسیمت نشناخته اما خبرگزاری فرانسه گفته است که ازبکستان با حکومت طالبان روابط برقرار کرده است.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته اند و نه هم کسی یا گروهی مسولیت پرتاب این راکت ها را به به عهده گرفته است.

پیش از این در ماه اپریل امسال گروه داعش ادعا کرد که حمله راکتی را به قلمرو ازبکستان انجام داده اما وزارت خارجه ازبکستان در آنزمان این ادعا را نادرست خواند.

بیشتر از سه صد پناهجوی افغان از ترکیه اخراج می‌شوند

تصویر آرشیف: تعدادی از پناهجویان افغان که از ترکیه اخراج گردیده اند

بیش از ۳۶۰ پناهجوی افغان در آستانه اخراج از ترکیه قرار دارند.

خبرگزاری رسمی انادولوی ترکیه گزارش داده که ۳۶۳ پناهجوی افغان از سوی مقام های این کشور به شهر استانبول منتقل شدند تا از آنجا به زودی به افغانستان فرستاده شوند.

این پناهجویان در شهر ادیرنه ترکیه بازداشت شده بودند.

براساس گزارش خبرگزاری انادولو این پناهجویان افغان بگونه غیرقانونی در ترکیه زندگی میکردند و بنابر نداشتن اجازۀ قانونی اقامت دوباره به افغانستان فرستاده می شوند.

اما تاریخ دقیق فرستادن این پناهجویان به افغانستان مشخص نشده است.

ترکیه اخیراً روند اخراج پناهجویان افغان را سرعت بخشیده است،

ترکیه در ماه ثور امسال ۲۲۷ پناهجوی افغان را اخراج کرده و گفته بود که با پناهجویان غیرقانونی با جدیت برخورد خواهد کرد.

سازمان صحی جهان ارقام تازه یی از زخمی های زلزله در جنوبشرق افغانستان منتشر کرد

شماری از زخمی های زلزله در جنوبشرق افغانستان

سازمان صحی جهان (WHO) با نشر ارقام جدید زخمیان زلزلۀ اخیر درپکتیکا وخوست میگوید دریک هفته گذشته بیش از ۱۴۰۰ نفر به شفاخانه های این دو ولایت منتقل شده اند.

سازمان صحی جهان می گوید طبق ارقام سابق که تا ۲۸ جون بدست آمده بود٬ شمار زخمیان به ۲۹۴۹ نفر وجان باختگان به ۱۰۳۶ تن میرسید .

بر اساس ارقام سازمان صحی جهان٬ تاکنون کسی از زخمیان وفات نکرده ولی دریک هفته گذشته ۱۴۰۴ زخمی دیگر به شفاخانه ها انتقال یافته وشمار زخمیان اکنون درمجموع به ۶۰۸۳ نفر افزایش یافته است.

روند اعزام حجاج افغان به عربستان سعودی تکمیل گردید

تصویر آرشیف: نمایی از کعبهٔ شریف

مقامات حکومت طالبان میگویند روند اعزام حجاج به عربستان سعودی تکمیل شده است.

فضل محمد حسینی سخنگوی وزارت حج و اوقاف دریک پیام ویدیو ییکه از تلویزیون ملی افغانستان نشر شد گفت :

" سهمیۀ امسال عربستان سعودی برای وزارت ارشاد ، حج واوقاف ۱۳۵۸۲ نفر بود. الحمد الله این پروسه با بسیار موفقیت انجام شد وما همه حاجیان خود را به عربستان سعودی انتقال دادیم."

طالبان با اعلان مکمل شدن انتقال حاجیان به عربستان سعودی از خدمات همه جانبه برای حجاج اطمینان داده اند. از هر یکی از این حاجیان بیش از چهار هزار دالر پول اخذ شده است .

هزینه حج درسال های گذشته حدود دو هزار دالر بود ولی مقامات طالبان میگویند چون حکومت عربستان سعودی هزینه ادای حج را بلند برده است٬ بنآ مصارف امسال بلند است .

افراد مسلح بر موتر حامل نیروهای قول اردوی الفاروق طالبان در هرات گلوله باری کردند

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

افراد مسلح ناشناس صبح امروز دوشنبه موتر حامل نیروهای قول اردوی الفاروق حکومت طالبان را در نزدیکی پوسته نمبریک ناحیه ششم شهر هرات به گلوله بستند.

یک مقام استخبارات طالبان این رویداد را به رادیوآزادی تایید کرد.

او گفت که این رویداد از سوی دو مرد مسلح ناشناس که سوار یک عراده ریگشاه بودند صورت گرفته است. او می‌گوید که یکی از مهاجمان از سوی طالبان کشته شده و یکی دیگر فرار کرده است.

این مقام طالبان که خواست نامش فاش نشود به رادیوآزادی گفت که یکتن از نیروهای طالبان در این حادثه زخم برداشته است.

منبع همچنان تایید می‌کند که در یک حادثه دیگر مردان مسلح ناشناس بالای یک موتر نیروهای هوایی در منطقه بلند آب شهر هرات نیز حمله کردند. او جزئیات بیشتر در مورد این رویداد ارائه نکرد.

از سوی هم یکتن از داکتران در شفاخانه حوزه وی هرات که از ترس طالبان نخواست نامش فاش شود، در صحبت به رادیوآزادی دو کشته و بیست زخمی را تایید می‌کند. او گفت دو غیرنظامی شامل زخمیان این رویداد هستند.

تاکنون کدام فرد و یا هم گروهی مسئولیت این رویدادها را به عهده نگرفته است.

پاکستان به افغان های که تذکره تابعیت داشته باشند اجازه سفر به افغانستان را می‌دهد

آرشیف- شماری از افغان ها در تورخم

مقام‌های طالبان در تورخم می‌گویند، پاکستان توافق کرده که تا فرا رسیدن عید قربان به افغانان دارندهٔ تذکره و کارت هویت اجازه رفتن به افغانستان را می‌دهند.

خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان به نقل از سید غازی الله هاشمی کمیسار تورخم خبر می‌دهد که با پاکستانی ها در تماس نزدیک اند تا مشکلات در نقطه صفری را حل کنند.

پاکستان پس از آن به افغانها ها اجازه رفتن به افغانستان را داد که یک مرد افغان روز شنبه در مرز خود را در زیر یک لاری کرد و به زندگی خود پایان داد.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان به این رویداد واکنش نشان داد و از پاکستان خواست که همسایه خوب باشد.

استقبال کمیته مصونیت خبرنگاران از رهایی دو خبرنگار از سوی طالبان

آرشیف - عکس جنبه تزئینی دارد

کمیته مصونیت خبرنگاران از رهایی دو خبرنگار از قید طالبان استقبال کرده است.

خان محمد سیال مسئول نشرات تلویزیون صدای پیوستون ارزگان و زوان تکل خبرنگار تلویزیون هیله ای هلمند روز جمعه و شنبه از سوی طالبان رها شدند.

کمیته مصونیت خبرنگاران در اعلامیه‌ای که دیروز یکشنبه از طریق توییتر این کمیته همگانی شده، از مسئولان طالبان خواست تا سه خبر نگار دیگر را نیز رها کنند.

عماد الدین دوران در ۲۴ ثور در کابل، میرزا حسینی مسئول رادیو آفتاب دایکندی در ۳ جوزا و جماالدین دلدار مسئول رادیو صدای گردیز در ۷ جوزا دستگیر و تا هنوز در زندان به سر می برند.

۱۲ دواخانه در ولسوالی بهارک تخار مسدود شدند

موقعیت ولایت تخار در نقشه عمومی افغانستان

وزارت صحت عامه حکومت طالبان می‌گوید، اداره بررسی از تطبیق قوانین صحی تخار ۱۲ دواخانه را در ولسوالی بهارک مهر و لاک کرده چون به گفته این وزارت این دواخانه ها بدون مجوز فعالیت داشتند.

شرافت زمان سخنگوی وزارت صحت عامه حکومت طالبان شام دیروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت: "نزده باب فارمسی در ولسوالی بهارک مورد نظارت و بررسی قرار گرفت که از این جمله ۱۲ باب آن از طرف تیم نظارتی تخار با حضور داشت نمایندگان ادارات همکار تا امر ثانی مهر و لاک و مسدود گردید."

او افزود که در جریان روند نظارت مقداری از ادویه تاریخ گذشته نیز جمع آوری شده است.

وزارت صحت عامه حکومت طالبان می‌گوید که این روند را در دیگر ولایات افغانستان هم آغاز کرده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG