لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۲ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۳۵

کمیته تنظیم گوردواره‌ها خواستار کمک فوری هند به سیک ها در افغاستان شده است


تصویر آرشیف : گروهی از سیک‌ها در کابل تابوت یکی از قربانیان حمله بر گوردوارهٔ شوربازار را که در سال ۲۰۲۰ صورت گرفته بود٬ حمل می کنند.

کمیته تنظیم گوردواره های سیک ها در دهلی جدید پایتخت هند، به روز شنبه یادداشتی را به حکومت هند تسلیم کرده و خواستار کمک عاجل با سیک هایی شده که در اثر حمله اخیر در کابل زخمی شده اند.

هارمیت سینگ کالکا رئیس این کمیته گفته که حکومت باید از تداوی مناسب زخمی های این رویداد اطمینان حاصل کند و برای کسانی که می خواهند به هند بیایند، زمینه را فراهم سازد.

افراد مسلح صبح روز شنبه پس از یک انفجار، بر یک گوردواره سیک ها در کارته پروان حمله کردند.

وزارت داخله طالبان گفته که در این رویداد دو تن کشته و ۷ تن دیگر زخمی شده اند. کشته شدگان این رویداد شامل یک مسئول امنیتی طالبان و یکی تن دیگر به نام سوندر سینگ است.

قبل از این عبادتگاه های شیعیان نیز در مناطق مختلف افغانستان مورد حمله قرار گرفته بود.

حمله روز شنبه به گوردواره یا درمسال سیک ها در کارته پروان کابل، علاوه بر تلفات جانی، خسارات هنگفتی نیز بجا گذاشته است
حمله روز شنبه به گوردواره یا درمسال سیک ها در کارته پروان کابل، علاوه بر تلفات جانی، خسارات هنگفتی نیز بجا گذاشته است

انار کلی هنریار، نماینده هندو باوران و سیک در مجلس سنای سابق افغانستان در واکنش به این رویداد به رادیو آزادی گفت: "متأسفانه که افغانستان هر روز شاهد حادثات مختلف است. ما دیروز شاهد حادثه در یک مسجد در کندز بودیم و امروز در گوردواره. من فکر می کنم در این حادثه مستقیماً دست پاکستان است، به خاطر آنکه روابط دهلی و کابل در حال نزدیک شدن است و پاکستان به خاطر یک هشدار این حادثه را بالای هندوها و سیک های افغان انجام داد."

انارکلی هنریار عضو پیشین مشرانو جرگه افغانستان
انارکلی هنریار عضو پیشین مشرانو جرگه افغانستان

برخی از تحلیلگران نیز نوشته اند که حمله بر گوردواره سیک ها در کابل بازتابی از تلاش های اخیر هند برای از سرگیری همکاری با افغانستان بوده است.

یک هیئت هندی به رهبری جی پی سینگ، دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه هند، اخیراً به افغانستان سفر کرد و با مقامات طالبان در زمینه های مختلف گفتگو کرده است.

تحلیلگران به این نظر اند که حمله به درمسال سیک ها در کابل به عادی سازی روابط دهلی نو با کابل مرتبط است

کمیته تنظیم گوردواره های سیک ها در دهلی جدید در مورد امنیت هندوها و سیک های که در افغانستان باقی مانده اند، ابراز نگرانی کرده است.

اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان پس از رویداد روز شنبه در کابل به رادیو آزادی گفت:
"بطور جدی جلو تکرار آن گرفته خواهد شد. موضوع دیگر اینست که ما قبلاً اقداماتی را برای حفظ حقوق اقلیت ها، آزادی و تامین محیط مذهبی آنها انجام داده ایم. اما جنایتکاران بر محلی حمله کردند که در آن تدابیر امنیتی کم وجود داشت."

پیش از این در ۲۵ مارچ سال ۲۰۲۰ میلادی در یک حملۀ گروهی بر گوردواره سیک ها در کابل حداقل ۲۵ تن کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند. گروه دولت اسلامی موسوم به داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته بود، ولی مقامات حکومت سابق افغانستان، شبکۀ حقانی طالبان را مسئول این حمله دانسته بودند.

XS
SM
MD
LG