لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۱۳

عفو بین‌الملل: برخورد برخی کشورها با پناهجویان افغان خشونت‌بار و وحشتناک است


آرشیف - پناهجویان در سلوانیا

دانش افغان نام دارد و پناهجوی افغان در شهر استانبول ترکیه است.

او از برخورد پولیس ترکیه حکایت می‌کند و می‌گوید که در خانه، محل کار و هیچ یک از مناطق این کشور مصون نیستند: "روز گذشته در یک فابریکه در استانبول کار می‌کردم، پولیس آمد و یک بار پرسان کرده و بعداً ما را محاصره کردند، ما از آنجا رفتیم و به جای دیگر آمدیم، در این شب و روز وضعیت بد است افغان‌ها بسیار زیاد هستند بیشتر مردم مهاجر شده اند."

صدام، یکی دیگر از شهروندان افغانستان نیز از برخورد نادرست پولیس ترکیه در برابر پناهجویان افغان شکایت دارد.

او به رادیوآزادی گفت: "زمانی که به کمپ‌ها می‌برد، آنجا که انگشت نگذاری به زور بالایت می‌گذارد لت و کوب می‌کند و هر چیزی دیگر وجود دارد."

این در حالیست که سازمان عفو بین‌الملل نیز در اعلامیۀ تازه خود نسبت به وضعیت بد پناهجویان افغان در کشورهای ترکیه، ایران، پاکستان، ازبکستان، تاجکستان و مالیزیا ابراز نگرانی کرده است.

این سازمان امروز به مناسبت ۲۰ جون، روز جهانی پناهندگان اعلامیه‌ای را منتشر کرده و نوشته است، افغان‌ها در این کشورها از حقوق انسانی‌شان برخوردار نیستند و با خشونت، برخورد زشت و وحشت روبه‌رو هستند.

سازمان عفو بین الملل گفته است، افغان‌ها در بخش‌های کار، آموزش و نداشتن اسناد قانونی با مشکل روبه‌رو هستند.

از سوی دیگر ترکیه روز گذشته ۲۲۷ پناهجوی افغان را توسط یک طیارۀ چارتر به افغانستان انتقال داد.

آرشیف - شماری از افغان های که حاضر شده اند داوطلبانه از ترکیه به افغانستان برگردند
آرشیف - شماری از افغان های که حاضر شده اند داوطلبانه از ترکیه به افغانستان برگردند

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از مقام‌های این کشور نوشته است، فردا نیز ۶۸۱ افغان دیگر را توسط سه طیارۀ دیگر به کابل می‌فرستد.

این خبرگزاری همچین به نقل از مقام‌های ترکی نوشته است که از ۵ تا ۱۹ می به تعداد ۱۶۹۱ پناهجوی که اسناد قانونی نداشتند، توسط پروازهای چارتر به کابل انتقال داده شده اند.

به اساس معلومات این خبرگزاری، از ۲۷ جنوری تا حال به تعداد ۲۰ هزار و ۷۹۹ پناهجوی غیرقانونی افغان به افغانستان برگشتانده شده اند.

اما طالبان خواهان متوقف شدن این روند شده اند.

ذبیح الله مجاهد در این مورد به رادیو آزادی گفت: "ما مشکل مهاجرین را در کشورهای دیگر درک می‌کنیم و این را در نشست وزارت خارجه با این کشورها شریک کرده ایم، تلاش می‌کنیم که روند اخراج اجباری افغان‌ها متوقف شود و برای آن یک راه حل پیدا شود."

مقام‌های ترکیه می‌گویند که پناهجویان افغان را به دلیل نداشتن اسناد مکمل به افغانستان می‌فرستند، اما پیش از این گزارش‌های هم منتشر شده است که پناهجویان افغان به علت داشتن بلند‌ترین گراف جرایم به کشور شان برگشتانده می‌شوند.

XS
SM
MD
LG