لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۳۴

گلوب اند میل: طالبان عده یی از زنان را به ظن جاسوسی به کانادا٬ تعقیب می‌کنند


تصویر برخی از روز نامه های جهان

روزنامه گاردین

  • روزنامه بریتانیایی گاردین به درخواست گروه های حقوق بشری توجه کرده و نوشته است که آنها از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته اند که بر رهبری طالبان، به دلیل وضع محدودیت ها بر زنان در افغانستان، ممنوعیت سفر وضع کند.

گاردین نوشته٬ قرار است که شورای امنیت پس فردا (۲ سرطان) نشستی را به هدف بحث برسر تحریم بر مسافرت مقام های ارشد طالبان برگزار کند.

در گذشته بر سفر ۴۱ تن از مقام های طالبان تحریم وضع شده بود، اما سه سال پیش هنگام ریاست جمهوری دونالد ترمپ در امریکا، همزمان با آغاز مذاکرات در دوحه ۱۴ تن از طالبان اجازه سفر یافتند.

هیدر بار مسئول بخش زنان در دیدبان حقوق بشر گفته که سه مقام طالبان باید در فهرست ممنوعیت سفر قرار داشته باشند، ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان، عبدالحق وثیق مسئول اداره استخبارات و شیخ محمد خالد حنفی سرپرست وزارت امر بالمعروف و نهی از منکر حکومت طالبان.

به نوشته روزنامه گاردین، رهبری طالبان نقش کلیدی در گشایش مکتب های متوسطه و لیسه دخترانه در افغانستان دارد، اما با گذشت بیش از ۱۰ ماه، تا اکنون هیچ تصمیمی در مورد گرفته نشده است.

روزنامۀ گلوب اند میل

  • روزنامۀ کانادایی گلوب اند میل به این پرداخته که طالبان دنبال کسانی می گردند که به باور شان برای کانادا در افغانستان جاسوسی می کنند.

به نوشته روزنامه، حدود ۲۰۰ تن که بسیاری شان زنان اند، در پروژه هایی کار می کردند که در ۲۰ سال گذشته از سوی کانادا تمویل می شد.

در مطلب آمده که نام های این کارمندان هنگامی به دست طالبان رسید که یک همکار آنها در ولایت پکتیا از سوی طالبان بازداشت شد و از تیلفون موبایل او اطلاعاتی به دست آمد.

گلوب اند میل به نقل از دو زن افغان می نویسد که زندگی شان با خطر رو به رو شده زیرا طالبان شماره های تیلفون، عکس ها و پیام های آنها را در یافت کرده اند. در این پیام ها از طالبان انتقاد شده است.

یکی از این زنان به روزنامه گفته است که، طالبان یک فهرست ۱۵ نفری از او و همکارانش را ترتیب کرده اند.

آنها در یک گروپ شبکۀ واتساپ بیشترین پیام ها را به اشتراک می گذاشتند.

به گفتۀ او، اگر هر یک از گروه ۱۵ نفری آنها و یا ۲۰۰ تن از همکاران شان به دست طالبان برسند، کشته خواهند شد.

گلوب اند میل به نقل از زن دیگر نوشته که طالبان در حال حاضر آنان را دنبال می کنند.

مقام های کانادایی به صورت رسمی در مورد این ادعا ها چیزی نگفته اند و در افغانستان، مقام های حکومت طالبان هم در این باره واکنش نشان نداده اند.

XS
SM
MD
LG