لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۵۹

پناهجویان افغان در پاکستان: در جریان اعتراضات با برخورد نادرست پولیس روبرو شدیم


آرشیف - پولیس پاکستان

شماری از پناه‌جویان افغان در اسلام آباد پایتخت پاکستان که می‌خواهند به یکی از کشورهای خارجی بروند می‌گویند روز گذشته در جریان اعتراض از سوی پولیس پاکستان با خشونت و برخورد نادرست روبرو شده اند.

در ویدیوهای پخش شده در شبکه‌های اجتماعی به ویژه فیسبوک دیده می‌شود که پولیس پاکستان با اعتراض کنندگان افغان از خشونت کار گرفته و برخورد نادرست می‌کند.

این افغانان می‌گویند از ۸ تا ۹ ماه گذشته در اسلام آباد در حالت بی سرنوشتی به سر می‌برند و به همین هدف اعتراض کرده اند تا کشورهای خارجی که به آنان وعده تخلیه داده اند، سرنوشت شان را مشخص کنند.

اما به گفته آنان روز گذشته پولیس پاکستان به محل اعتراض شان آمده و آنان را لت‌وکوب کرده است.

سودابه ناصری از پناه‌جویان افغان در اسلام آباد به رادیو آزادی گفت، چند روز پیش مقام‌های پاکستانی اعلام کردند کسانی که از راه‌های غیرقانونی به این کشور آمده اند باید به کمپ‌های ویژه انتقال شوند که این کار با مخالفت پناه‌جویان افغان روبرو شد.

سودابه در ادامه گفت: "به اعتراض کننده ها دو روز وقت داده شده است که باید فهرست شان نصب شده و بعداً به جاهای مخصوص انتقال می‌شوند اما افغان‌ها به این دستور تن نمی‌دهند، به همین خاطر روز گذشته خشونت به‌میان آمد."

صفی الله: شماری از معترضان زندانی شده سپس دوباره رها شدند

صفی الله سلطانی یک افغان دیگر در اسلام آباد به رادیو آزادی گفت افغانانی که در این جا آمده اند با مشکلات زیادی روبرو هستند و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد به مشکل شان رسیدگی نمی‌کند.

آنان می‌گویند که روز سه‌شنبه شماری از اعتراض کنندگان می‌خواستند که بدون هماهنگی با پولیس به ساحات سبز داخل شوند که با واکنش پولیس روبرو شدند: "روز گذشته شماری از افغان‌ها در اسلام آباد اعتراض کردند، اما بدبختانه که به خشونت انجامید، بخاطری که این اعتراض کننده ها با پولیس هماهنگی نکرده بودند که بعداً با برخورد نادرست پولیس روبرو شدند، شماری از آن‌ها زندانی شده و بعداً آزاد شدند."

اما شماری دیگر اعتراض کنندگان می‌گویند که تظاهرات صلح آمیز می‌کردند اما پولیس با آنان خشونت کرده و برخورد نادرست کرد.

اما پولیس اسلام آباد با برخی رسانه‌های پاکستانی گفته اند که افغانانی معترض تلاش داخل شدن به ساحات را داشتند که داخل شدن در آن‌جا ممنوع است و آنان جلو شان را گرفتن.

از آغاز حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان تا حال بیشتر افغانان رهسپار کشورهای همسایه به ویژه پاکستان شدند.

آنان می‌خواهند که از آن‌جا به کشورهای دیگر انتقال شوند.

اما می‌گویند با گذشت مدت طولانی هنوز هم این جا در بی سرنوشتی بسر می‌برند.

آنان می‌گویند که ملل متحد در قسمت بررسی کیس ها و همچنان مشکل نداشتن سرپناه در اسلام آباد و مشکلات اقتصادی شان با آنها کمک کند.

رادیو آزادی تلاش کرد در مورد مشکل این افغانان با سفارت افغانستان در اسلام آباد، سفارت پاکستان در افغانستان و به همین گونه با مقام های طالبان صحبت کند اما تا نوشتن این گزارش هیچ یک دستیاب نشد.

XS
SM
MD
LG