لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۱۹

جهان

رئیس جمهور اوکراین به دانش‌آموزان ده پوهنتون کانادایی سخنرانی کرد

ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین

رئیس جمهور اوکراین در یک صحبت ویدیویی مستقیم با دانش آموزان پوهنتون های کانادایی تاکید کرد که اوکراین در برابر تهاجم روسیه ایستاده گی خواهد کرد تا دموکراسی در کشورش زنده بماند.

ولودیمیر زلینسکی که صبح روز چهارشنبه به طور مستقیم از طریق ویدیو کنفرانس با هزاران تن از دانش آموزان ده پوهنتون کانادایی صحبت میکرد٬ از کمک های سخاوتمندانهٔ دنیا برای اوکراین اظهار سپاس کرد و افزود:

« کشور های مختلف دنیا اسلحه سبک و سنگین در اختیار اوکراین قرار دادند٬ این اسلحه قدرت و توانایی بیشتری به اردوی اوکراین داد و ما از کمک های که صورت گرفته است سپاسگزار هستیم و در عین حال به خاطر فراهم بودن زمینه های اطلاع رسانی نیز خرسند هستیم که انترنت و رسانه های اجتماعی نقش قابل ملاحظه یی ایفا کرده اند».

رئیس جمهور زلینسکی ابراز امیدواری کرد که کمک های بیشتری در اختیار اوکراین قرار بگیرد. وی در عین حال به سوالاتی که از سوی دانش آموزان مطرح گردید٬ پاسخ داد و گفت که باور کامل دارد که قوای روسی در این جنگ شکست خواهند خورد.

این برنامه از سوی « پوهنځی روابط بین الملل پوهنتون تورنتو» برگزار گردیده بود. اما دانش آموزان از نُه پوهنتون دیگر از سایر ولایات کانادا نیز توانستند به صورت مستقیم جریان این سخنرانی را تماشا کرده و شماری از دانش آموزان فرصت یافتند تا نظرات و سوالات خود را با رئیس جمهور اوکراین درمیان بگذارند.

پوهنتون تورنتو حدود سه ماه قبل اعلان کرد که ۲۰۰ تن از محصلین اوکراینی را که جریان دروس شان در نتیجه تهاجم روسیه مختل شده است٬ می پذیرد. تاکنون بیست تن از محصلین اوکراینی وارد کانادا شده اند و دروس خود را در این پوهنتون از سر گرفته اند و انتظار می رود تعداد دیگر از محصلین نیز به زودی شامل برنامه های درسی شوند.

برشنانظری- کانادا

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

رئیس جمهور مصر در قاهره با امیر قطر دیدار کرد

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر به روز شنبه (۲۵ جون) با شیخ تمیم بن حمد ال ثانی امیر قطر ملاقات کرد.

شیخ تمیم بن حمد ال ثانی امیر قطر به روز شنبه برای نخستین بار پس از سال ها، از قاهره بازدید کرد.

دفتر رئیس جمهور مصر گفته که گفتگوهای این دو رهبر روی روابط دو جانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی متمرکز بوده، اما از ارائه جرئیات بیشتر خودداری شده است.

براساس روزنامه دولتی الاهرام مصر، این گفتگو ها به هدف عادی سازی روابط این دو کشور انجام شده، روابط تیره ای که در اوایل سال ۲۰۲۱ از سر گرفته شد.

جوبایدن لایحه منع استفاده از اسلحه در خشونت‌ها را تصویب کرد

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا به روز شنبه (۲۵ جون) لایحه جنجالی منع استفاده از اسلحه در خشونت ها را تصویب کرد.

این لایحه از دهه ها به این طرف مورد بحث قرار داشت٬ اما روی آن توافق کلی حاصل نشده بود.

توافق دو حزب در مورد این لایحه، تا قبل از تیراندازی های جمعی اخیر، از جمله قتل ۱۹ شاگرد و دو معلم در یک مکتب تگزاس، غیرقابل تصور به نظر می‌رسید.

جو بایدن در اتاق "روزولت" در قصر سفید گفت، زمان مهم است و زندگی ها نجات خواهند یافت. او با اشاره به ملاقات با خانواده های قربانیان این تیراندازی ها گفت" پیام آنها این بود که یک کاری را انجام دهید و ما امروز این کار را کردیم."

مجلس نمایندگان امریکا روز جمعه، درست قبل از سفر جو بایدن برای اشتراک در دو اجلاس مهم در اروپا، این لایحه را بطور نهایی تصویب کرد.

زلزلهٔ به قدرت ۵.۶ درجه ولایت هرمزگان ایران را تکان داد

Iran -- Flag of the Islamic Republic of Iran. April 1, 2022.

زلزلۀ ای به قدرت ۵.۶ درجۀ ریشتر روز شنبه (۲۵ جون) منطقه لنگه در جنوب ولایت هرمزگان ایران را تکان داد که در نتیجۀ آن حداقل یک تن کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند.

مرکز این زلزله در ۲۲ کیلومتری شمال شرق جزیرۀ کیش در ولایت هرمزگان بوده.

جزیره کیش در خلیج فارس و در ۱۰۲۵ کیلومتری جنوب تهران واقع شده است.

طی دو هفته اخیر چندین زلزلۀ مناطقی در ولایت هرمزگان را تکان داده که قوی ترین آن ۵.۲ درجۀ ریشتر بود. ایران دهمین کشور زلزله خیز جهان است.

بسیاری از سازمان ها، نهادها و کارشناسان هشدار داده اند که در صورت وقوع زلزله های بزرگ در ایران، آمادگی کافی برای مدیریت بحران وجود ندارد.

کمیشنری عالی ملل متحد: در سال آینده دو میلیون مهاجر به سرپناه نیاز خواهند داشت

تصویر آرشیف : فعالیت های امداد رسانی یو ان اچ سی آر در افغانستان

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که در سال ۲۰۲۳ میلادی بیش از ۲ میلیون پناهجو در سراسر جهان به کمک ها برای دسترسی به سرپناه، نیاز خواهند داشت.

یو. ان.اچ. سی. آر به روزشنبه (۲۵ جون) در توییتر رسمی خود نوشته که این افراد، پناهجویان افغان و میانمار (برما) را شامل می‌شود.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از همۀ کشورهای جهان خواستار حمایت در این زمینه شده است.

حکومت پاکستان تعدادی از مهاجرین تازه وارد افغان را در بند نگهداشته است

تعدادی از مهاجرین افغان در پاکستان

چندین افغان که بعد از تظاهرات وتحصن اخیر دراسلام آباد توسط پولیس بازداشت شده اند باگذشت ۵ روز هنوز هم درتوقیف بسر می برند و هیچ اطلاعی ازآنها در دست نیست.

وژمه احمدی یک خبرنگار افغان در پاکستان درصحبت با رادیو آزادی گفت که تعدادی از این بازداشت شده گان پسران خورد سال اند.

وی میگوید٬ هزاران افغان که در جریان ماه های اخیر از افغانستان به پاکستان مهاجر شده اند٬ چندین ماه را بدون داشتن خانه وسرپناه در سرک ها سپری کردند وهیچ ارگان دولتی یا موسسات بین المللی درپاکستان برای کمک به آنها اقدام نکرد و بالاخره آنان دست به تظاهرات و تحصن زدند.

وی می افزاید که تعداد این افراد به هفده هزار نفر میرسد.

خانم احمدی می گوید که نمایندگان UNHCR از این پناهجویان بازدید کردند و عده هایی رفع مشکلات نیز داده اند٬ اما گام های عملی تاکنون برداشته نشده است.

این عده افغانها از کشور های مهاجر پذیر که وعده انتقال آنان را داده بودند٬ میخواهند تا سرنوشت شان را مشخص کنند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل اجلاس اضطراری بحث در مورد زنان افغانستان را برگزار می‌کند

شماری از زنان معترض در کابل

شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد براى بحث در مورد وضعيت حقوق بشرى زنان و دختران افغانستان نشست اضطرارى را برگزار مى كند.

این شورا دیروز در تویتر خود نوشت که این نشست در اول ماه جولاى امسال برگزار خواهد شد.

میشل باچله، کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد در پانزدهم ماه جون در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژینو، طالبان را به «سرکوب نهادینه شدۀ سیستماتیک» دختران و زنان در افغانستان متهم کرد.

خانم باچله افزود که افغانان تاریک ترین لحظات یک نسل را تجربه می کنند.

به گفتۀ او، یک میلیون و یکصد هزار دختر از حق آموزش محروم استند.

هرچند حکومت طالبان گفته است که به حقوق زنان و دختران در چوکات شریعت اسلامی احترام دارد، نهاد های مدافع حقوق زن می گویند که طالبان زنان و دختران را از حقوق اساسی شان محروم کرده اند.

پاکستان برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی٬ از یک شرکت چینی قرضه دریافت کرد

ارزش روپیهٔ پاکستانی در برابر دالر امریکایی به طور بی سابقه یی کاهش یافته است.

پاکستان ۲ میلیارد و سه صد میلیون دالر قرضه از یک شرکت چینائی بدست آورد تا ذخیره پولی خود را که با سرعت در حال کاهش است٬ ثابت نگهدارد.

در این مورد مفتاح اسماعیل وزیر مالیه پاکستان شام جمعه معلومات داد.

همزمان با این پاکستان تلاشهای خودرا برای گرفتن قرضه از صندق وجهی بین المللی هم ادامه میدهد تا بحران اقتصادی شدید اینکشور را کاهش بدهد .

ذخیره اسعار خارجی پاکستان دربانک مرکزی آن کشور به طور بی سابقه کاهش یافته و نرح واحد پولی پاکستان هم در برابر دالر بطور چشمگیر سقوط کرده است. به روز جمعه ارزش یک دالر امریکایی برابر بود تا ۲۰۷ روپیه پاکستانی.

پاکستان روز جمعه اعلان نمود که مالیه بر شرکتهای صنعتی بزرگ را ده درصد بیشتر میسازد تا یک میلیارد و ۹۳۰ میلیون دالر بیشتر بدست اورد و بتواند شریط را برای گرفتن قرضه از صندوق وجهی بین المللی پوره کند.

لوی درستیز اردوی اوکراین با همتای امریکایی خود صحبت کرد

عساکر اردوی اوکراین در خط نخست نبرد با قوای روسی

لوی درستیز قوای اوکرائین به همتای امریکائي خود گفته است که کشورش به توازن قوه جنگی با روسیه نیاز دارد تا وضیعت دشوار در شرق این کشور را بهتر بسازد.

به گفته جنرال والیری زالوژنی٬ بعد از بمباران جدی قوای توپخانه روسیه٬ اردوی اوکرائين ضربات شدید را در مناطق شرقی کشور متحمل شده است.

جنرال والیری زالوژنی Valeriy Zaluzhniy بعد از صحبت تلفونی با جنرال مارک میلی رئیس کمیته مشترک لوی درستیزان قوای امریکا در این مورد در یک پیام آنلاین خود معلومات داد.

بعد از تهاجم غیر موجه روسیه بر اوکرائین در ۲۴ فبروری٬ اوکرائین میلیاردها دالر کمک از شرکای غربی خود بدست آورد، اما می گوید که به کمک بیشتر نیاز دارد تا جلو پیشرفت قوای روسیه را بگیرد.

نشست اضطراری یک طیاره نظامی در نزدیکی مسکو چهار کشته بجا گذاشت

تصویر جنبه تزئینی دارد

به اثر سانحۀ هوایی در نزدیکی شهر ریازان در جنوب شرق مسکو چهار تن جان باختند.

این رویداد پس از آن رخ داد که یک طیارۀ نظامی باربری روسیه مجبور به نشست اضطراری شد.

وزارت دفاع روسیه گفته است که طیارۀ آی ال – 76 دچار نقض فنی شده است.

ریازان در حدود ۱۹۰ کیلومتری جنوب شرق پایتخت روسیه موقعیت دارد.

این سومین رویداد سقوط طیارۀ نظامی در روز های اخیر در روسیه است.

سیستم پیشرفته راکتهای دور برد در اختیار اردوی اوکراین قرار گرفت

سیستم راکتی هایمرس که به تازه گی در اختیار نیروهای اوکراینی قرار گرفته است

اوکراین از ورود نخستین تسلیحات دوربرد امریکایی خبر داد که اردوی این کشور ماه‌ها منتظر آن بود.

الکسی رزنیکوف وزیر دفاع اوکراین به روز پنجشنبه(۲۳ جون) گفت که سیستم های راکتی هایمرس(HIMARS) امریکایی اکنون در اوکراین هستند. تا هنوز مشخص نیست که این سیتم چه وقت وارد این کشور شده و یا اینکه آیا قبلاً در خط مقدم جبهه از آن استفاده شده، یاخیر؟

ایالات متحدۀ امریکا به روز پنجشنبه اعلام کرد که مجموعه جدیدی از کمک‌های نظامی شامل سیستم های راکتی بیشتر را به اوکراین ارسال خواهد کرد.

خبر ارسال تسلیحات نظامی دور برد امریکایی به کیف در حالی منتشر شده که نیروهای روسی به حمایت قدرت عظیم توپچی، حملات شان را برای محاصره کامل آخرین منطقه مقاومت اوکراین در منطقه لوهانسک، ادامه داده اند.

یک مقام منطقه ای اوکراین قبلاً گفته بود که نیروهای روسی دو شهرک را در جنوب شهر کلیدی لیسیچانسک در دونباس، تصرف کرده اند.

تهاجم غیر موجۀ روسیه که در ۲۴ فبروری آغاز شد، هنوز هم ادامه دارد.

دهلی جدید یک تیم تخنیکی به سفارت‌اش در کابل فرستاد

آرشیف، بیرق هند

دهلی جدید می‌گوید که یک تیم تخنیکی هند به کابل رسیده و در سفارت این کشور مستقر شده‌است.

بر اساس گزارش رسانه‌های هند، به منظور نظارت دقیق و هماهنگی تلاش‌ها برای ارسال مؤثر کمک‌های بشری و در تداوم تعامل با مردم افغانستان، یک تیم تخنیکی این کشور به کابل رفته و در سفارت هند مستقر شده‌است.

یک تیم دیگر هند قبلاً برای نظارت بر عملیات ارسال کمک‌های بشری به کابل رفته بود. این تیم با اعضای ارشد طالبان ملاقات نموده، همچنان وضعیت امنیتی افغانستان نیز مورد ارزیابی قرار داده‌است.

هند در ماه اگست سال گذشتۀ میلادی، پس از آن‌که طالبان وارد کابل شدند، دیپلومات‌هایش را از افغانستان خارج ساخت.

رسانه های هندی: هندوستان حضور دیپلوماتیک خود را در افغانستان احیا کرد

تصویر آرشیف: بیرق هندوستان

به گزارش رسانه های هند ، این کشور حضور دیپلماتیک اش را در افغانستان احیا کرد.

شماری از رسانه های هند گزارش داده اند که این کشور دیروز یک تیم تخنیکی را به سفارتش در کابل فرستاد و به این ترتیب حضور دپلماتیک خود را در افغانستان از سر گرفت.

پیش از این یک هیئت وزارت خارجه هند وارد کابل شده بود و با مقامات حکومت طالبان دیدار و در خصوص همکاری ها صحبت کرده بود.

هند در ماه آگست پارسال بعد از آنکه طالبان وارد کابل شدند ، دیپلماتان خود را از افغانستان بیرون کرد.

بحران جهانی غذا سبب مرگ ملیون ها تن خواهد شد

جنگ در اوکراین منجر به فقر ملیون ها تن گردیده و سایر کشور ها نیز از تاثیرات تهاجم روسیه در امان نمانده اند

یک ادارۀ مدد رسان بین المللی هشدار می دهد که بحران جهانی غذا میتواند به مرگ میلیون ها تن در اثر ابتلا به بیماریهای مختلف منجر شود.

پیتر سَندز رئیس اجرایی صندوق جهانی مبارزه با ایدز ، توبرکلوز و ملاریا می گوید که بحران جهانی غذایی ناشی از جنگ در اوکراین زندگی میلیونها نفر را به دلیل آسیب پذیری بیشتر افراد گرسنه در برابر بیماریهای عفونی تهدید می کند.

محاصرۀ بنادر اوکراین در بحیرۀ سیاه توسط روسیه مانع صادرات محموله های غله شده است.

تایوان یک ملیون دالر به زلزله زده‌گان افغانستان کمک می‌کند

تصویر آرشیف : شهر تایپی تایوان

حکومت تایوان وعده کرده که یک میلیون دالر با زلزله زده گان در افغانستان کمک می کند.

وزارت خارجۀ تایوان روز پنجشنبه در بیانیۀ از این کمک مالی خبر داد.

از سوی دیگر سخنگوی اینگ وین رئیس جمهور تایوان در بیانیۀ جداگانه گفته است که رئیس جمهور با خانواده های قربانیان ابراز همدردی کرده است.

پیش از این شماری از کشور های دیگر نیز اعلام کرده بودند که با زلزله زده گان در افغانستان کمک می کنند.

انالِنا بربوک: بیست و یک هزار افغان وارد جرمنی شده اند

انالِنا بربوک وزیر خارجۀ جرمنی

یک مقام بلند پایۀ جرمنی می گوید که از زمان حاکمیت طالبان در افغانستان در آگست پارسال ، بیش از ۲۱ هزار افغان کشور خود را ترک کرده و وارد جرمنی شده اند.

برلین وعده کرده تا افغان هایی را که با اردوی جرمنی و نهاد های آلمانی کار کرده اند و آنانی را که تحت حاکمیت طالبان در معرض خطر هستند کمک کرده و به جرمنی انتقال دهد.

انالِنا بربوک وزیر خارجۀ جرمنی روز پنجشنبه گفت که در مجموع دو- سوم افغان هایی که اجازه مهاجرت به جرمنی را دریافت کرده اند به آن کشور منتقل شده اند.

پس از آنکه طالبان در ۱۵ آگست سال ۲۰۲۱ کابل را تصرف کردند ، ده ها هزار افغان در جریان ماموریت تخلیه از افغانستان بیرون کشیده شده اند.

شماری از آنها به امریکا ، جرمنی ، بریتانیا و برخی کشور های اروپایی دیگر برده شده و تعدادی هنوز در کمپ ها در امارات متحدۀ عربی و قطر به سر میبرند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG