لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۹ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۲۹

جریان ارسال کمک‌ها برای زلزله زده‌گان جنوبشرق افغانستان تشدید یافته است


جریان تخلیه کمک ها به زلزله زده گان در میدان هوایی ولایت خوست

در حالی که تعداد تلفات زلزله اخیر در افغانستان رو به افزایش است٬ کمک های بشری و تعهدات جهانی در این بخش دوام دارد.

کمیته صلیب سرخ بین المللی و نهاد های وابسته به سازمان ملل متحد برای رساندن کمک به ولسوالی های برمل و گیان ولایت پکتیکا و ولسوالی سپیره ولایت خوست که از همه بیشتر در نتیجه زلزله آسیب متحمل تلفات و خسارات شده اند، به تلاش های خود ادامه داده اند.

از سوی دیگر آژانس خبری امارات متحده عرب گزارش داده که این کشور ۳۰ تُن مواد کمکی را که شامل خوراک و دیگر مواد مورد نیاز است٬ به روز جمعه به افغانستان ارسال کرد.

نهاد های خیریه افغانی و بین المللی تعهد کرده اند که کمک های بیشتری به افغانستان ارسال کنند
نهاد های خیریه افغانی و بین المللی تعهد کرده اند که کمک های بیشتری به افغانستان ارسال کنند


همزمان با این ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در یک اعلامیهٔ در تویتر خود نوشته که یک طیاره حامل کمک ایران که مواد ارتزاقی ، دوا و لباس درآن شامل است، نیز به روز جمعه به میدان هوائی ولایت خوست فرود آمد.

همچنان خبرگزاری دولتی باختر گزارش داد که هشت لاری مواد کمکی پاکستان به افغانستان رسید . در این مواد خیمه، کمپل، دوا و دیگر اشیا شامل است.

لاری های مملو از مواد خوراکی و سایر نیازمندی ها از پاکستان نیز وارد ساحات زلزله شده است.
لاری های مملو از مواد خوراکی و سایر نیازمندی ها از پاکستان نیز وارد ساحات زلزله شده است.


نظر به گزارشهای دیگر لیز ترُس وزیر خارجه بریتانیا دیروز کمک دو نیم میلیون پوندی عاجل کشورش به افغانستان را اعلان کرد. همچنان تایوان هم کمک یک میلیون دالری را به افغانستان اعلان نموده است.

این کمکها در حالی به افغانستان می رسد که مقامات طالبان می گویند در این زلزله تا حال حد اقل ۱۱۵۰ نفر کشته و بیش از ۱۵۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

بریتانیا کمک دونیم ملیون پوند را به زلزله زده گان در افغانستان اعلان کرده است

یونیسیف یا صندوق حمایت از اطفال ملل متحد می گوید در بین قربانیان حد اقل ۱۲۱ کودک شامل اند. محمد ایویا Mohamed Ayoya نماینده یونیسیف در افغانستان گفته است در این زلزله های شدید در حدود ۷۰ کودک دیگر زخمی شده اند.

همزمان با این شفاخانه امیرجنسی می گوید که در ولسوالی برمل پکتیکا یک مرکز کمک های اولیه را باز کرده است. این موسسه غیر دولتی خیریه در تویتر خود نوشته که این مرکز در نزدیک ترین ساحه به مرکز اصلی خسارات زلزله کار را شروع کرده و ۲۴ ساعت در هفت روز هفته فعال میباشد.

نیمه شب چهارشنبه در جنوب شرق افغانستان زلزله شدید رخداد که قدرت آن شش عشاریه یک درجه ریشتر بود. این زلزله بیشترین خسارات و تلفات را در ولایت های پکتیکا و خوست وارد کرد. دیروز جمعه تکانهای بعدی زلزله در ولسوالی گیان ۵ نفر دیگر را کشته و ۱۱ تفر را زخمی ساخت.

XS
SM
MD
LG