لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۴۱

منبع: نشست بزرگ علما در کابل برگزار می‌شود


آرشیف - بیرق حکومت سرپرست طالبان

حکومت طالبان می‌گوید، قرار است که به تاریخ ۸ ماه سرطان نشست بزرگ علما در کابل برگزار شود.

به گفته حکومت طالبان، آمادگی‌ها برای این نشست آغاز شده است.

هرچند سخنگویان حکومت طالبان در مورد تاریخ دقیق و آجندای این نشست به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ ندادند، اما یک منبع آگاه از حکومت طالبان به رادیو آزادی گفت، این نشست به تاریخ ۸ ماه سرطان برگزار می‌شود.

وزارت داخلهٔ حکومت طالبان از تدابیر امنیتی برای این نشست خبر می‌دهد.

عبدالنافع تکور، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی می‌گوید: "ما آمادگی کامل داریم که برای برگزاری این نشست تدابیر امنیتی را اتخاذ نمایم."

هرچند موضوعات مربوط به بحث این نشست تا هنوز با رسانه‌ها شریک ساخته نشده، اما پیش از این ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفته بود، در نشستی با تشکیل شورای علما به اضافۀ دیگر موضوعات سیاسی در مورد بازگشایی مکاتب دختران نیز بحث خواهد شد.


وزارت معارف حکومت طالبان نیز برای معلوم شدن سرنوشت آموزشی دختران بالاتر از صنف ششم این موضوع را مطرح کرده بود.

با حاکمیت طالبان در افغانستان، مکتب‌ها به روی دختران بالاتر از صنف ششم در این کشور به جز ولایت بلخ بسته شد.

از سوی هم در یک مکتوب منسوب به ریاست‌الوزرای حکومت طالبان که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، آمده است، علمایی به این نشست دعوت شده‌اند که شناخت، نام و تقوای خوب داشته باشند و در کنار آن از آنچه که در این مکتوب "جهاد" خوانده شده، حمایت کرده باشند.

طالبان همواره از جنگ‌شان در مقابل نظام پیشین جمهوریت و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان به عنوان جهاد یاد می‌کنند.

بر اساس این مکتوب، همچنان از هر ولسوالی سه نفر که دو تن آن علما و یک تن آن فرد سرشناس باشد به این جرگه دعوت شده‌اند.

پیش از این باشندگان برخی از ولایات افغانستان به رادیو آزادی گفته بودند که طالبان نمایندگان روستاها و گذر را خودسرانه انتخاب می‌کنند و به آرای آنها احترام نمی‌گذارند.


اما این مکتوب به گونهٔ رسمی تأیید نشده است.

همچنان پوهنتون پولی تخنیک کابل در اعلامیه‌ای گفته است که سر از امروز (یکشنبه، ۵ سرطان) به مناسبت بزرگ‌ترین نشست علمای کشور که در تالار لویه جرگه برگزار می‌شود، به مدت یک هفته رخصتی است.

این پوهنتون در اعلامیهٔ نخست خود در صفحۀ رسمی فسبوکش از واژهٔ "لویه جرگه" استفاده کرده بود، اما چند ساعت بعد این اعلامیه ایدیت شد و از این نشست به عنوان "نشست بزرگ علما" یاد شد.

XS
SM
MD
LG