لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۰ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۵۱

زنان و دختران در مناطق زلزله‌زده پکتیکا و خوست به خدمات کامل صحی دسترسی ندارند


یک کودک بالای ویرانه های یک منزل که در اثر زلزله در ولایت پکتیکا تخریب شده، ایستاده است.

با گذشت یک هفته هنوز هم آسیب دیدگان زلزله‌ها در ولایات خوست و پکتیکا در بخش دسترسی به خدمات صحی با مشکل و کمبود منابع مواجه اند.

سازمان جهانی صحت در گزارشی که روز گذشته نشر کرده، نوشته که در محلات آسیب‌دیده هنوز هم کودکان، زنان و دختران به خدمات کامل صحی دسترسی ندارند.

به نقل از این سازمان به منابع زیادی ضرورت است تا به نیاز‌های صحی آسیب دید‌گان رسید‌گی شود.

سازمان جهانی صحت می‌گوید، دور بودن مراکز صحی از مردم، تخریب شدن جاده‌ها در نتیجۀ زلزله، محدودیت‌های فرهنگی و مشکلات اقتصادی از جمله مشکلاتی اند که دسترسی مردم به خدمات صحی به ویژه زنان، کودکان و دختران را محدود کرده است.

این سازمان به گونۀ مثال نوشته است، ولسوالی گیان از مرکز ولایت پکتیکا ۴ ساعت دور است و با وجود ازدحام ترافیکی جاده‌ها هم چندان جور نیست. همین گونه جاده‌های ولسوالی سپیری خوست هم خراب شده که مردم در راستای فرستادن بیماران به مرکزهای صحی با مشکل مواجه اند.

اضافه بر این، خدمات شبکه‌های مخابراتی مختل شده است که این موضوع برای بیمارداران دردسر ساز شده است.

احمد: داکتران زن هیچ نیستند، جامعۀ ما سنتی است باید برای زنان داکتر زن وجود داشته باشند.

یکی از مشکلات بزرگ دیگر در ولایات خوست و پکتیکا کمبود داکتران زن خوانده شده است.

احمد و یوسف، دو تن از باشندگان ولسوالی گیان ولایت پکتیکا به رادیو آزادی گفتند: "از گذشته هم با مشکل دسترسی به خدمات صحی روبه‌رو بودیم، بلکل به سطح پایین بود، بیشتر متاثر شدگان زلزله‌ زنان و اطفال اند، داکتران زن هیچ نیستند، جامعۀ ما سنتی است باید برای زنان داکتر زن وجود داشته باشند."

" سوء تغذیه کودکان زیاد شده، حیوانات ما هم در زلزله از بین رفتند، برای آنان شیر ضرورت است، این را ما بار بار از موسسات خواستیم."

سازمان جهانی صحت در گزارشش از افزایش هر نوع بیماری احتمالی مانند ملاریا، کولرا و دیگر بیماری‌ها ابراز نگرانی کرده و گفته است که مردم آب پاک، سرپناه و دیگر مواد لوژستیکی ندارند و این امر سبب افزایش بیماری خواهد شد.

این سازمان در گزارش‌ تازه‌اش شمار تلفات زلزله‌ها را در خوست و پکتیکا ۱۰۳۶ کشته و ۲۹۴۹ زخمی اعلام کرده است.

بر بنیاد این گزارش، همچنان نزدیک به ۴۵۰۰ خانه به گونۀ کامل و یا قسمی تخریب شده اند.

پیش از این وزارت مبارزه با حوادث طبیعی طالبان گفته بود که بیش از ۱۱۵۰ تن در نتیجۀ زلزله در پکتیکا و خوست کشته و هزاران خانه ویران شده اند.

از سوی هم باشندگان محلی در پکتیکا تأیید می‌کنند که ساعت ۳ صبح امروز هم ولسوالی‌های اورگون و گیان این ولایت گواه زلزله بودند، اما در مورد خسارات آن جزئیات دقیقی در دست نیست.

XS
SM
MD
LG