لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۵ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۱۷

دو تن از اشتراک کننده های نشست علما درکابل: در مورد باز شدن مکاتب دختران نیز بحث شد


تصویر سالون برگزاری نشست علمای دینی طالبان

شماری از اشتراک کننده‌گان نشست علمای دینی طالبان ادعا می‌کنند که در سومین روز این نشست افزون بر دیگر موضوعات؛روی موضوع بازشدن مکاتب دختران هم بحث کرده اند.

دو تن از اشتراک کننده‌گان این نشست در مصاحبه با تلویزیون ملی افغانستان که تحت کنترول طالبان نشرات می کند٬ ادعا کردند که اضافه بر دیگر موضوعات٬ به روز شنبه تمرکز بحث‌های شان در مورد بازگشایی مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم هم بوده است.

این دو تن مولوی عبدالکبار رمزی و مولوی شمس الله حقانی بودند

مولوی عبدالکبار در این مورد چنین گفت:

"در مورد اینکه مکاتب دخترانه بازگشایی شود هم عالمان دین بحث کردند، انشاالله که همه این موضوعات تایید شود و همه چیز حل شود".

در همین حال مولوی شمس الله یکی دیگر از اشتراک کننده های این نشست که با تلویزیون ملی حکومت طالبان صحبت میکرد گفت :

"در مورد صلح و یکپارچگی بحث شد، بعد از آن در مورد بازشدن مکاتب خواهران ما در چهارچوب شریعت و حجاب اسلامی بحث گردید".

اما با آن هم مشخص نیست که به راستی در این نشست در این مورد بحث شده یا خیر.

در دو روز نخست این نشست مقام های حکومت طالبان و عالمان دینی در این مورد هیچ نگفتند و بیشتر بحث های این نشست در موردامنیت، موضوعات داخلی دیگر و مسایل سیاسی بوده است.

از سویی هم شماری از دانش‌آموزان بالاتر از صنف ششم که مکاتب آنان از سوی طالبان مسدود شده و خانه نشین هستند از عالمان دین می خواهند که این بحث‌ها از سوی علمای دین عملی گردد.

ثنا باشنده ولایت ننگرهار و دانش آموز صنف دوازدهم به رادیو آزادی گفت:

" اینکه در بین طالبان و علما در مورد مکاتب دخترانه بحث شده خوشحالم ، امیدوارم مکاتب ما دوباره بازگشایی شود و دختران تعلیم خود را دوام دهند".

پیش از این ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفته بود بخاطر موارد سیاسی کشور و مکاتب دخترانه نشست عالمان دین تشکیل می شود

وی در روز نخست این نشست در مصاحبه با تلویزیون ملی گفت مشکل مکاتب دختران و کار زنان نظر به شرایط حل می شود و پیشنهادهای علما را هم در این مورد خواهند گرفت و بعدا برای عملی کردن آن‌ها تلاش خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG