لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۷ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۰۶

اتحادیه اروپا چهل میلیون یورو برای رسیدگی به مشکلات کودکان افغان کمک می‌کند


آرشیف - شماری از کودکان در یکی از ولایت های افغانستان در حال فراگیری آموزش.

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) از کمک چهل میلیون یورویی اتحادیه اروپا برای رسیدگی به مشکلات کودکان در افغانستان خبر داده و گفته که ۲۵ میلیون این کمک برای تهیه و تطبیق واکسین پولیو و ۱۵ میلیون دیگر آن در بخش حفاظت از کودکان در افغانستان به مصرف خواهد رسید.

در اعلامیۀ که یونسیف در این مورد امروز ( ۳ جولای یکشنبه) نشر کرده آمده است که این پول از سوی این اداره و سازمان جهانی صحت در افغانستان مصرف خواهد شد که در آن تلاش‌ها برای حفاظت از کودکان مهاجر افغان هم ادامه خواهد یافت.

در این اعلامیه گفته شده که قرار است همه کودکانی که در مرزهای افغانستان رفت و آمد می‌کنند هم واکسین پولیو را دریافت کنند.

اندریاس فون براندت سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان سفر کودکان به خارج از افغانستان را خطرناک خوانده و گفته که با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در افغانستان، کودکان در سرتاسر این کشور با خشونت و سایر تهدید‌ها مواجه اند.

او گفته که این کودکان برای زنده ماندن بعضاً تصامیم ناامید کننده گرفته و حتی برخی از آنها سفرهای خطرناک به خارج از افغانستان را انتخاب می‌کنند.

به گفته سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان، سفر کودکان به خارج از این کشور بسیاری از آنها را در معرض خطر به گفته او خشونت و سوء استفاده قرار می‌دهد.

از سوی دیگر در اعلامیه یونیسف به نقل از محمد اگ ایویا نماینده این سازمان در افغانستان آمده که کمک ۲۵ میلیون یورویی برای تقویب کمپاین‌های واکسیناسیون پولیو به مصرف خواهد رسید تا اطمینان حاصل شود که همه کودکان در افغانستان به ویژه آنانی که از نقاط مرزی رفت و آمد می‌کنند واکسین می‌شوند.

شماری از کودکان که واکسین پولیو شده اند
شماری از کودکان که واکسین پولیو شده اند

افغانستان و پاکستان تنها دو کشور در جهان اند که تا هنوز ویروس پولیو یا فلج اطفال از آنها ریشه کن نشده است.

نماینده یونیسف در افغانستان همچنان افزوده که از ماه می سال گذشته میلادی تا اپریل امسال ۳۳ اعشاریه پنج میلیون دوز واکسین پولیو را در افغانستان تهیه کرده که در این مدت میلیون‌ها کودک این واکسین را دریافت کرده اند.

آخرین کمپاین واکسین پولیو در افغانستان به روز پنجشنبه گذشته پایان یافت که در آن به گفته وزارت صحت عامه حکومت طالبان، ده میلیون کودک در ۳۳ ولایت افغانستان به جز از پکتیکا واکسین پولیو دریافت کردند.

پکتیکا بخاطر که بیشترین آسیب را در زلزله اخیر دید از کمپاین پولیو بازماند.

مقام‌های وزارت صحت عامه طالبان گفته اند که از سال گذشته تا کنون پنج واقعه مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG