لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۴ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۱۳

رهبران ده‌ها کشور در سوئیس روی نقشه راه برای بازسازی اوکراین بحث می‌کنند


یک ساختمانی که در اثر تهاجم روسیه بر اوکراین تخریب شده است

رهبران ده‌ها کشور و سازمان‌های بین المللی امروز در سوئیس ملاقات می کنند تا نقشه راۀ بازسازی اوکراین را تنظیم کنند.

انتظار می‌رود افرادی که برای نشست دو روزه به شهر لوگانوی سوئیس سفر کنند، مشمول دینس شیمیهال صدراعظم اوکراین و اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا است.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در این نشست به صورت مجازی اشتراک خواهد کرد.

او دیروز یکشنبه در سخنرانی خود گفت که نه تنها باید هر آن چیزی را که به گفته او اشغالگران روسی در اوکراین ویران کرده اند ترمیم شود بلکه باید بنیاد جدید و مدرن و امن را ایجاد کرده و در دسترس مردم اوکراین قرار بدهند.

او گفته که مهم نیست که امروز چقدر برای ما سخت است باید به یاد داشته باشیم که فردایی وجود دارد.

مارکواس برنت رئیس بخش فعالیت‌های بین‌المللی بانک سرمایه گذاری اروپا به خبرگزاری دی پی‌ای جرمنی گفته که اوکراین کشور بزرگی است که بخش‌های زیاد آن در حملات روسیه ویران شده از اینرو به گفته او به زودی برنامه ریزی و هماهنگی برای بازسازی او امکان پذیر نیست.

به گفته برنت اوکراین برای تضمین ثبات اقتصاد به کمک‌های فوری نیاز دارد تا خدمات اساسی مانند تامین آب پاک آشامیدنی، انرژی و خدمات اینترنتی را به دسترس مردم قرار دهد.

از سوی دیگر سیمون پیدو سفیر سوئیس و مسئول نشست امروز گفته که برای برآورد همه نیاز‌ها خیلی زود است و تاکید کرده که نشست امروز می‌تواند یک نقشه راه را برای آینده ایجاد کند.

او گفته که برای بازسازی زیرساخت‌های ویران شده اوکراین به صدها میلیارد یورو نیاز است.

این نشست قبل از اینکه روسیه تهاجم خود را در ۲۴ فبروری بر اوکراین آغاز کند، برنامه ریزی شده بود و در ابتدا قرار بود در مورد اصلاحات در اوکراین بحث شود.

XS
SM
MD
LG