لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۱۹

کمیته مصونیت خبرنگاران خواستار رهایی سه خبرنگار از حکومت طالبان شد


آرشیف - شماری از خبرنگاران حین پوشش یک نشست خبری در کابل

حکومت طالبان به روز یک‌شنبه از رهایی ۶۵ زندانی خبر داد.

خبرگزاری دولتی باختر که در کنترل طالبان است، به نقل از طالبان نوشته که جرم‌های این افراد کوچک بوده است و روند رها‌ سازی زندانیان ادامه خواهد یافت.

اما طالبان در مورد جرم‌های اشخاص رها شده از بند جزئیاتی ارائه نکرده است.

این در حالیست که سه خبرنگار در زندان طالبان بسر می‌برند و تا هنوز پرونده‌های شان و دلایل گرفتاری شان روشن نشده است.

هر چند خان محمد سیال، خبرنگار رادیو تلویزیون پیوستون در ارزگان و زوان تکل خبرنگار تلویزیون هیله در هلمند به روز جمعه و شنبه از بند آزاد شده اند، اما عماد‌الدین دوران، میرزا حسینی و جمال‌الدین دلدار، سه خبرنگار دیگر هنوز هم در بند طالبان هستند.

عمادالدین دوران در ۲۴ ثور سال روان در کابل، میرزا حسینی مسئول رادیو آفتاب در ۳ جوزا در دایکندی و جمال الدین دلدار در ۷ جوزا سال روان در گردیز بازداشت شده اند.

به تازگی کمیتۀ مصونیت خبرنگاران از حکومت طالبان خواسته تا این سه خبرنگار زندانی را نیز از بند آزاد کند.

این کمیته به روز یک‌شنبه در اعلامیه‌ای از طالبان خواسته تا کمیسیون تخطی رسانه‌ها را که چندی پیش دوباره ایجاد گردیده بود، هر چه زودتر فعال سازد.

رادیو آزادی این موضوع را با سخنگویان حکومت طالبان شریک ساختیم، اما پاسخی دریافت نکرد.

طالبان همچنان عظیم عظیمی فعال مدنی و اجتماعی را از ماه‌ها به این‌سو زندانی کرده و در مورد سرنوشتش هیچ معلوماتی در دست نیست.

همچنان در مورد خبرنگاران زندانی شده معلوماتی در دست نیست.

از سوی دیگر یک کارزار وسیع برای رهایی خبرنگاران و فعالان مدنی در رسانه‌های اجتماعی راه اندازی شده است.

برگزار کنندگان این کارزار از طالبان خواسته اند که در بارۀ دلیل بازداشت خبرنگاران و فعالان مدنی به ویژه عمادالدین دوران و عظیم عظیمی وضاحت دهند و آنان را هر چه زودتر بدون کدام قید و شرط آزاد کنند.

آنان این انتقاد را هم کرده اند که طالبان با وجود استقبال از برگشت افراد آغشته به فساد نظام قبلی، خبرنگاران و فعالان مدنی را به دلیل انتقادات‌شان در بند نگه داشته اند.

نهادهای جهانی حامی حقوق بشر هم بارها خواهان رهایی این افراد شده اند، اما حکومت طالبان تا به حال به این خواست‌ها پاسخ مثبت نداده است.

XS
SM
MD
LG