لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۹ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۲۵

دو باشنده بامیان: از سوی افراد طالبان به اتهام داشتن سلاح شکنجه شدیم


موقعیت بامیان در نقشه عمومی افغانستان

محمد نقیب باشنده ولایت بامیان ادعا کرد که از سوی طالبان لت و کوب شده است. یک ویدیو وی که در رسانه های اجتماعی نشر شده آثار لت و کوب شدید را روی بدنش را نشان می‌دهد.

در ویدیو دیده می شود که قسمت‌های پائین سمت چپ بدنش به اثر شدت لت و کوب زیاد زخمی شده و متورم و کبود گشته است.

او ادعا میکند، در ولسوالی کهمرد بامیان قوماندان فرید، یکی از فرماندهان طالبان او را لت و کوب کرده است. ادعایی که طالبان آن را رد می‌کنند.

او ادعا کرده که قوماندان فرید از او سلاح خواسته، اما او میگوید که نه نظامی پیشین بوده و نه تفنگ داشته که به او بدهد و به همین دلیل او را شدیداً لت و کوب کرده است: "به اندازه‌ای مجبور شدم برایش سلاح پیدا کردم خریدم، از من سه میل، نه اربکی بودم نه سلاح داشتم، ملکی بودم، گفتند از هرجای می‌کنی سلاح بده."

ویدیوی این افراد شکنجه شده در شبکه‌های اجتماعی نشر شده است.

در این ویدیو یک نفر دیگر هم بنام احسان الله دیده می‌شود. او هم ادعا می‌کند که از سوی قوماندان فرید به اتهام اسلحه داشتن لت و کوب شده است: "به یک طرف بدنم زده زیاد، نفرهای قاری فرید بود قاری فرید در ولسوالی کهمرد است نمی‌فهمم چه وظیفه دارد."

کسانی که ادعا میکنند توسط یکی از فرماندهان طالبان در یکی از مناطق کهمرد لت و کوب شدند می‌گویند، از آنان هفتاد میل سلاح دیگر هم خواسته شده و تهدید هم شده اند.

آنان ادعا می‌کنند که زند‌گی‌شان در خطر است.

رادیو آزادی تلاش کرد که در پیوند به این ادعاها با قاری فرید هم صحبت کند، اما او دستیاب نشد.

رادیو آزادی این موضوع را با مقام‌های وزارت داخلۀ حکومت طالبان شریک کرد، عبدالنافع تکور سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی از این موضوع ابراز بی‌خبری کرد.

اما افزود بسیار موضوعات این چنینی به ضد آنان نشر می‌شود.

پیش از این هم در شبکه‌های اجتماعی ویدیوهایی نشر شده که در آن ادعا میشود طالبان مردم را محاکمهٔ صحرایی می‌کنند.

چندی پیش یک ویدیو از پنجشیر نشر شد که یک غیرنظامی به دلیل اینکه چرا لباس نظامیان پیشین را گرفته هدف گلوله قرار می‌گیرد.

طالبان بارها تعهد کردند که جلو اینگونه حوادث گرفته می‌شود و از تحقیق و رسیدگی به حوادث رخ داده اطمینان دادند.

اما تا هنوز نتیجه هیچ یک تحقیقات از اینگونه رویدادها رسانه‌ای نشده است.

افزون بر این٬ گزارش های نیز بر اساس اظهارات مردم به نشر رسیده است که نظامیان طالبان برخی افراد را در پوسته های تلاشی در شهر های کابل و جلال آباد به گلوله بستند. حکومت طالبان نیز دستور تحقیق این گونه رویدادها را داده اند، اما تا هنوز نتایج آن مشخص نشده است.

حکومت طالبان با وجود فرمان عفو عمومی رهبرشان، از سوی شورای امنیت سازمان ملل متهم به کشتن نظامیان و مقام‌های حکومت پیشین هم شده است. موضوعی که طالبان آن را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG