لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۷ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۲۷

ملا هبت الله رهبر طالبان خواستار روابط بهتر با جهان شد


ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان

ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان می‌گوید، خواستار روابط خوب دیپلماتیک با جهان از جمله امریکا است.

او این خبر را در پیام عیدی خود بیان کرده است.

این پیام که از سوی سخنگویان حکومت طالبان به رسانه‌ها فرستاده شده و یک نسخۀ آن به رادیو آزادی رسیده است، آمده: "طالبان می‌خواهند در چارچوب تعامل و تعهد متقابل روابط دیپلماتیک، اقتصادی و سیاسی خوب و قوی با سایر کشورهای جهان از جمله ایالات متحده امریکا داشته باشند و این را برای همه خوب می‌بینند."

این در حالیست که او در نشست علمای دین که هفته گذشته از سوی حکومت طالبان برگزار شده بود، گفت، نمی‌خواهد تسلیم فشار جامعه جهانی شود و در برابر کدام تعاملی سر تعظیم فرود آورد.

در پیام عیدی ملا هبت‌الله آخندزاده همچنان آمده، آنان "طالبان" به منطقه و جهان اطمینان می‌دهند که افغانستان به کسی اجازه نخواهد داد که امنیت دیگران را از خاک‌اش تهدید کند.

او از دیگر کشورها نیز خواست تا در مسایل داخلی افغانستان دخالت نکنند.

ملا هبت‌الله آخندزاده در حالی از عدم استفاده از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها صحبت می‌کند که دیروز (سه‌شنبه ۱۴ سرطان) ازبکستان گفت، پنج راکت از خاک افغانستان به یک شهر مرزی در مناطق جنوبی این کشور پرتاب شده اما به کسی آسیب نرسیده است.

رهبر طالبان، افغانستان را خانۀ مشترک همه افغانان دانسته، اما گفته که هیچکس مخالف نظام اسلامی آنان نیست.

ملا هبت‌الله آخندزاده به مشکلات اقتصادی افغانستان نیز اشاره کرده اما تقویت اقتصاد، بازسازی و رفع مشکلات موجود را مسئولیت مشترک حاکمان فعلی و ملت خوانده است.

این در حالیست که شهروندان افغانستان اکنون بیشتر از هر زمان دیگری با فقر و گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

آمار سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که نیمی از جمعیت افغانستان به غذای کافی دست‌رسی ندارند، نزدیک به پنج میلیون کودک به سوء تغذیه مبتلا اند و از این میان نزدیک به دو میلیون از این کودکان با خطر مرگ مواجه اند.

رهبر طالبان در پیام خود به آموزش عصری و دینی کودکان افغان تاکید کرده اما هیچ اشاره‌یی به بازگشایی مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم نداشته است، چیزی که بازگشایی آن به تصمیم او بسته‌گی دارد.

در پیام عیدی رهبر طالبان به حقوق همه مردم افغانستان اشاره شده و نوشته شده که حقوق زنان در چارچوب شریعت تامین خواهد شد. او درحالی این اظهارات را بیان می‌کند که حکومت‌ طالبان متهم به نقض حقوق زنان و دختران است.

ملا هبت‌الله آخندزاده ادارۀ کنونی طالبان را متعهد به آزادی بیان و رسانه‌ها می‌داند و از خبرنگاران خواسته تا با رعایت اصول خبرنگاری فعالیت کنند.

اما نهادهای حامی رسانه‌ها و خبرنگاران شاکی اند که پس از حاکمیت طالبان، دست‌رسی به اطلاعات کم‌تر شده و خبرنگاران به گونۀ خودسر بازداشت و شکنجه می‌شوند.

همین اکنون دو خبرنگار در بند طالبان اند.

XS
SM
MD
LG