لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۲۶

وزیر خارجه امریکا برای شرکت در نشست "گروه۲۰" به اندونیزیا می‌رود


انتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

انتونی بلینکن امروز چهارشنبه (۶ جولای) عازم آسیا می‌شود. او پس فردا، ۸ جولای، در نشست وزرای خارجه گروۀ بیست در شهر بالی جزیره‌ای واقع در اندونیزیا اشتراک کند.

بلینکن از اعضای گروه ۲۰ خواهد خواست تا روسیه را تحت فشار قرار دهند که از تلاش‌های ملل متحد برای بازگشایی خطوط بحری مسدود شده در نتیجۀ درگیری در اوکراین، حمایت کند.

رامین طلوعی دستیار وزیر خارجۀ امریکا در امور اقتصادی و تجارتی، به خبرنگاران گفته که آقای بلینکن در مورد امنیت انرژی و ابتکار سازمان ملل متحد برای بازگردانیدن مواد غذایی و کود کیمیاوی اوکراین و روسیه به بازارهای جهانی صحبت خواهد کرد.

اوکراین روسیه را متهم کرده که غلات اوکراین را در طول تهاجم خود بر این کشور دزدیده و بنادر را مسدود ساخته تا غله از اوکراین خارج نشود.

به گفته مقامات اوکراین این حرکت روسیه باعث کمبود مواد غذایی در سطح جهان شده است.

حکومت اوکراین در هفتۀ جاری گفت که در حال مذاکره با ترکیه و سازمان ملل متحد در مورد تضمین صادرات غلات است.

مسکو تصرف غلات اوکراین را رد کرده است.

دانیل کریتنبرینک دیپلمات ارشد امریکایی در شرق آسیا، گفته که انتظار دارد در مذاکرات انتونی بلینکن با وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، مبادله‌ای نظر "صادقانه" در مورد اوکراین صورت بگیرد.

چین از محکوم کردن اقدامات روسیه خودداری کرده و از تحریم‌های گسترده انتقاد کرده و مقامات امریکایی در مورد عواقب، آغاز احتمالی حمایت مادی چین از تلاش‌های جنگی روسیه، هشدار داده اند.

انتظار نمی‌رود که بلینکن با سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کند.

لاوروف و بلینکن از آغاز حمله غیر موجۀ روسیه بر اوکراین در ۲۴ فبروری سالجاری، با هم ملاقات نکرده‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفته که حالا هم زمان مناسب برای یک نشست دیگر بین این دو وزیر خارجه نیست.

به گفته پرایس، ایالات متحده امریکا می‌خواهد ببیند که جانب روسیه در مورد دیپلماسی جدی است، اما تا هنوز چنین چیزی دیده نمی‌شود.

اما ند پرایس احتمال رویارویی تصادفی انتونی بلینکن و سرگی لاوروف را در شهر بالی رد نکرده که اولین دیدار آنها از ماه جنوری در ژینو خواهد بود.

XS
SM
MD
LG