لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۹ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۱۲

درگیری های مسلحانه در بلخاب منجر به آواره شدن هزاران نفر شده است


تصویر آرشیف

براساس گزارش دفتر هماهنگی امور بشری سازمان ملل متحد (OCHA) که به روز پنجشنبه منتشر شد، در پی درگیری های اخیر در ولایت سرپل در شمال افغانستان، حداقل ۲۷۰۰۰ تن از مناطق اصلی شان آواره شده اند.

خبرگزاری دی. پی. ای جرمنی از قول منابع محلی گفته که دو هفته پیش در ولسوالی بلخاب بین نیروهای طالبان و قوماندان ناراضی آنها، مهدی مجاهد که اخیراً از کرسی ریاست استخبارات بامیان برکنار شده بود، درگیری آغاز شد.

به گفتۀ دی. پی. ای مهدی مجاهد که تنها قوماندان از قوم هزاره در صفوف طالبان بود، پس از برکناری با افراد مسلح تحت فرمانش به ولسوالی بلخاب رفته و از پذیرفتن دساتیر کابل خودداری کرد.

مهدی مجاهد
مهدی مجاهد

ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی کاروان بزرگ نظامی طالبان را در حال حرکت به سمت این ولسوالی و ده ها خانواده آواره را در حال فرار به مناطق کوهستانی، نشان می دهد.

در این ویدیوها زنان ادعا کردند که فرزندان شان را از دست داده اند، غذا، لباس و ادویۀ در اختیار ندارند.

دفتر هماهنگی امور بشری سازمان ملل متحد گفته که همراه با سایر شرکا، در حال تدارک مواد غذایی و سایر مواد لوازم برای بیش از ۱۰ هزار تن در ولسوالی بلخاب است.

کمشنری امور پناهندگان سازمان ملل متحد(UNHCR) هم به روز پنجشنبه در تویتر خود نوشته که یک کاروان این کمشنری که حامل وسایل لازم برای ۷۵۰ خانواده است به ولسوالی بلخاب رسیده و انتظار می رود که توزیع این کمک ها به زودی آغاز شود.

بسیاری از آواره گان بلخاب میگویند که غذا٬ لباس و ادویه ندارند


اما مولوی صدیق، قوماندان پولیس طالبان در ولایت بامیان، به روز چهارشنبه به خبرگزاری دی. پی. آی گفته بود که بی جاشدگان دوباره به خانه هایشان برگشته اند.

طالبان که در ماه اگست گذشته دوباره بر افغانستان تسلط یافتند، علیرغم خواست های مکرر بین المللی از تشکیل حکومت فراگیر خودداری کرده اند و تا هنوز هیچ کشور جهان حکومت آنها را به رسمیت نشناخته است.

XS
SM
MD
LG