لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۲۹

هیئت های نظامی روسیه و اوکراین در استانبول بر سر بحران صادرات غله دیدار می‌کنند


هیئت‌های نظامی روسیه و اوکراین برای ملاقات با مقامات سازمان ملل متحد و ترکیه امروز چهارشنبه در شهر استانبول گردهم می آیند.

این دیدار در تلاش برای درهم شکستن بن بست در قسمت صادرات غله صورت می‌گیرد.

این بن بست به افزایش چشمگیر نرخ مواد غذایی در جهان کمک کرده است.

نشست برنامه ریزی شدۀ چهار روزه در حالی برگزار خواهد شد که به اثر تهاجم غیرموجه روسیه بر اوکراین، روسیه بنادر در بحیرۀ سیاه را تصرف کرده است.

پیش از این برای صادرات گندم اوکراین از این بنادر استفاده می‌شد.

در حالی که نرخ بلند مواد غذایی ناشی از توقف صادرات غلۀ اوکراین در بسیاری از کشور‌های توسعه یافته دشواری‌های زیادی آفریده، تعداد زیادی از کشور‌های فقیرتر از جمله کشور‌های افریقایی با کمبود شدید مواد خوراکی رو به رو شده اند.

اوکراین یکی از صادر کنندگان بزرگ گندم، جو و جواری است.

این کشور تقریباً نیم از تمامی روغن گل آفتاب پرست در بازار‌های جهان را نیز تامین می‌کرد.

بسیاری در اوکراین و غرب، مسکو را به دزدیدن غله از دهقانان اوکراین در مناطق تحت کنترلش و تلاش برای صادر کردن آن متهم کرده اند.

دیپلمات‌ها گفته اند طرحی در این مورد بحث قرار گرفته است و این که روسیه هنگام انتقال محموله‌های غله از بنادر اوکراین روی آتش‌بس توافق کند.

به گزارش مرکز خبر رادیو آزادی، در طرح آمده است که ترکیه و سازمان ملل متحد کشتی‌های حامل غله را تفتیش خواهند کرد تا ترس روسیه از بابت قاچاق سلاح برطرف شود.

آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد

انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد دیروز سه‌شنبه دوازدهم ماه جولای کوشش کرد که انتظار‌ها از مذاکرات استانبول را کم کند.

او به خبرنگاران گفت که در واقع سخت کار می‌کنند اما هنوز کار‌های بیشتر باقیست.

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه گفته است که مذاکرات بر انتقال مصون غله از بنادر اوکراین به بازار‌های بین المللی متمرکز خواهد بود.

با وصف آن که ترکیه عضو ناتو است، انقره روابط خوب با کرملین را حفظ کرده است.

ترکیه گفته است که دوصد کشتی تجارتی‌اش در منطقۀ بحیرۀ سیاه منتظر است و فوراً غلۀ اوکراین در این کشتی‌ها بارگیری شده و به مقصد بازار‌های جهان حرکت کرده می‌تواند.

اوکراین تخمین زده است که در حال حاضر تا ۲۵ میلیون تُن غله در بنادرش اجازۀ منتقل شدن به جای دیگر را ندارد.

XS
SM
MD
LG