لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۴۹

پیشرفت در نشست نظامیان روسیه و اوکراین در مورد صادرات غله


د اوکراين او روسيې ترمنځ خبرې

وزیر دفاع ترکیه بعد از ملاقات مستقیم بین نظامیان روسیه و اوکراين که دیروز ۱۳ جولای در استانبول صورت گرفت گفت در این مذاکرات پیشرفت کافی حاصل شد و طرفین موافقه کردند که هفته آینده دوباره به میز مذاکره حاضر شوند.

مقام های نظامی ترکیه و نمایندگان ملل متحد هم در این ملاقات سهم داشتند. آنها سعی می‌کنند که میلیون‌ها تُن غله اوکراین که در سیلو های این کشور مانده، از طریق بنادر آن به خارج صادر شود.

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه بعد از این ملاقات در یک اعلامیه گفت در این مذاکرات روی نظارت مشترک بر بنادر صادراتی اوکراین و امنیت راه های انتقال غله از طریق بحیره سیاه بحث شد.

انتونی گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد
انتونی گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد

انتونی گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد گفت که این مذاکرات یک کار بسیار مهم و عملی در رابطه با باز نمودن راه های صادرات غله از طریق بحیره سیاه می‌باشد.

وزیر دفاع ترکیه گفت امیدوار است که هفته آینده یک موافقت در این مورد تکمیل شود و در آنوقت می‌توانند جزئیات را ارائه کنند.

با اشغال بخش‌های اوکراین توسط روسیه بسیاری بنادر اوکراین که از آن غله به خارج صادر می‌شد تحت کنترل روسیه در آمده اند.

مذاکره کنندگان امیدوار اند که با فرارسیدن موسم نو جمع آوری غله در اوکراین سیلو های این کشور که از غله پُر اند، برای جا بجا کردن حاصل نو خالی شوند.

یک مقدار غله از طریق خط آهن و دریا ها به کشورهای دیگر اروپایی انتقال داده می‌شود، اما این مقدار در مقایسه با غله که از بنادر بحری اوکراين صادر می‌شود بسیار ناچیز است.

اوکراین یکی از بزرگترین صادر کنندگان گندم، جو و جواری در جهان می‌باشد و در حدود نصف روغن گل آفتاب پرست را به بازارهای جهان عرضه می‌کند.

ترکیه می‌گوید که ۲۰ کشتی بزرگ تجارتی را در بحیره سیاه دارد که می‌توانند بسرعت غله اوکراین را بر آنها بار کنند و به بازار های جهانی انتقال بدهند.

در حال حاضر نظر به تخمین ها ۲۵ میلیون تن غله اوکراین در بنادر آن متوقف مانده اند.

با کاهش صادرات غله اوکراین نرخ غله در کشورهای در حال رشد بسیار بلند رفته و در کشورهای بی بضاعت از جمله کشورهای افریقایی مردم با کمبود جدی مواد خوراکی رو به‌رو شده اند.

XS
SM
MD
LG