لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۹:۲۱

افغانستان

یک کمیته برای حل مشکل کمبود ادویه در افغانستان تشکیل شده است

تصویر آرشیف : دواخانه
تصویر آرشیف : دواخانه

به دنبال کمبود ادویه و افزایش نرخ ها در کابل، اداره مواد غذایی و ادویه حکومت طالبان می گوید، یک کمیته را برای حل این مشکلات تشکیل داده است.

به گفتۀ این اداره، مهم تر از همه، ادویه بیماری سرطان خیلی کم در دسترس قرار دارد اما تاکید کرده که برای حل این مشکل تلاش می کند.

اداره مواد غذایی و ادویه حکومت طالبان به دواخانه ها و وارد کننده های ادویه هشدار داده تا دوا ها را بلند تر از نرخ تعیین شده به فروش نرسانند.

پس از ایجاد بحران کاهش در تولید ادویه در ایران٬ بازار های افغانستان نیز با مشکل کمبود ادویه رو به رو گردید.

ادویه افغانستان بیشتر از کشور های ایران٬ پاکستان و هند تمویل می شود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

تیم ملی کریکت افغانستان کمپ ده روزهٔ تمرینی را در ویست اندیز آغاز کرد

بازیکنان تیم ملی کریکت افغانستان
بازیکنان تیم ملی کریکت افغانستان

تیم ملی کریکت افغانستان کمپ تمرینی ۱۰ روزه خود را در ویست اندیز آغاز کرد.

به گفتۀ کریکت بورد افغانستان، این تمرینات که طی آن دو بازی تمرینی نیز برگزار خواهد شد، به هدف آمادگی نهایی برای جام جهانی انجام می شود

تیم ملی کریکت افغانستان در مرحله گروهی جام جهانی بیست اوره در برابر ویست اندیز، نیوزلند، یوگاندا و پاپوا نیو گینی، مسابقه خواهد داد.

انتظار می رود که در این جام جهانی، اولین بازی تیم کرکت افغانستان در چهارم جون در برابر یوگاندا برگزار شود.

یونیسف به دهها تن از زنان در ولایت سیلاب زده غور و بغلان کمک های نقدی فراهم کرد

یکی از مناطق سیلاب زده در ولایت بغلان
یکی از مناطق سیلاب زده در ولایت بغلان

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) می گوید که به ده ها زن در ولایات بغلان و غور کمک نقدی کرده است.

این اداره روز سه شنبه(۲۱ می) در شبکۀ اکس(تویتر سابق) نوشته که به کمک برنامه مساعدت نقدی اضطراری توانسته که با خانواده های آسیب دیده، کمک های عاجل را انجام دهد، تا آنها بتوانند مواد لازم را خریداری کنند.

ادارۀ یونیسف در افغانستان کمک های نقدی اضطراری را بسیار مهم خوانده گفته که غور، بغلان و فاریاب ولایاتی هستند که در نتیجۀ سیلاب های اخیر صدها تن در آن کشته و و ده ها هزار خانواده با مشکلات شدید مواجه شده اند و به مساعدت نیاز دارند.

در میان موجی از مشکلات اقتصادی در افغانستان، رهبر طالبان بودیجه سال جاری خورشیدی را توشیح کرد

ملا هبت الله رهبر طالبان
ملا هبت الله رهبر طالبان

در حالی که در سه سال اخیر، بحران اقتصادی در افغانستان به شدت افزایش یافته و به گفتۀ آگاهان امور، در عواید و مصارف حکومت طالبان، هیچگونه شفافیت وجود ندارد، ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان می گوید که بودجه ملی سال مالی ۱۴۰۳ شمسی افغانستان توسط ملا هیبت الله آحند زاده رهبر این گروه توشیح شد.

مجاهد روز سه شنبه(۲۱ می) در شبکۀ اکس(تویتر سابق) نوشته که در بودجه سال مالی جاری، نیازها و اولویت های مردم مورد توجه قرار گرفته است.

مردم در افغانستان شکایت دارند که طالبان میزان جمعآوری عواید را به طریقه های گوناگون افزایش داد و این مسئله باعث شده است که بسیاری از کسبه کاران نتوانند به فعالیت های خود ادامه بدهند.

سازمان ملل: افغانستان ۸۰ هزار جریب زمین را تخریب کرده است

تخریبات ناشی از سیلاب ها در افغانستان
تخریبات ناشی از سیلاب ها در افغانستان

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد (WFP) هشدار داده که سیلاب های ویرانگر دو هفته اخیر در مناطق شمال شرق و شمال غرب افغانستان، بیش از ۸۰ هزار تن را تحت تأثیر قرار داده است.

دبلیو اف. پی روز سه شنبه(۲۱ می) همچنین هشدار داد که این سیلاب ها احتمالاً در ماه های آینده تشدید خواهد شد و تأثیر قابل توجهی بر امنیت غذایی خواهد داشت.

به گفتۀ برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد، ولسوالی های آسیب دیده در اثر سیلاب ها که بیشتر آنها "مناطق گرسنگی" هستند، در حال حاضر در سطح بحران ناامنی غذایی قرار دارند.

در نتیجۀ سیلاب های اخیر در مناطق مختلف افغانستان صدها تن کشته شده اند، هزاران تن همۀ داروندار شان را از دست داده اند و خسارات هنگفت مالی نیز وارد شده است.

سرپرست د افغانستان بانک طالبان: "تحریم‌ها بر ثبات مالی افغانستان تأثیر منفی گذاشته است"

هدایت‌الله بدری رئیس د افغانستان بانک
هدایت‌الله بدری رئیس د افغانستان بانک

رئیس سرپرست د افغانستان بانک می‌گوید که تحریم‌های جهانی بر سکتور بانکی افغانستان بر ثبات مالی این کشور تاثیر منفی گذاشته که زیان آن به مردم عام می‌رسد.

هدایت‌الله بدری رئیس سرپرست د افغانستان بانک در صحبت با معاون سرمنشی ملل متحد خانم روزماری دیکارلو گفت در نتیجه تحریم های جهانی در راه دسترسی افغانستان به بانک های جهانی موانع ایجاد شده که این عمل به مردم ضرر رسانده و قدرت خرید را کمتر ساخته است.

آقای بدری افزود رفع تحریم های جهانی بر سکتور بانکی افغانستان حق بشری مردم افغانستان و خواست آنها می باشد.

با برگشت دوباره طالبان به قدرت در افغانستان ، امریکا ۷ میلیارد دالر سرمایه افغانستان را منجمد کرد و بر سیستم های مالی و بانکی آن تحریم ها را وضع نمود.

بیرق ایران در سفارت آن کشور در کابل نیمه برافراشته شد

مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و همراهانش
مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و همراهانش

سفارت ایران در کابل برای ادای احترام به کشته شدن رئیس‌جمهور ، وزیر خارجه و مقامات دیگر آن کشور که در یک حادثه سقوط هیلیکوپتر جان‌های‌شان را از دست دادند، بیرق کشور شان را بر فراز سفارت در کابل نیمه برافراشته ساخته‌اند.

در حادثه سقوط هیلیکوپتر روز یکشنبه ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه و یک تعداد مقامات دیگر کشته شدند.

این هیلیکوپتر بخاطر خرابی هوا در شمال غرب ایران سقوط کرد.

از سوی دیگر امروز در هند و ترکیه هم به مناسبت کشته شدن رئیس جمهور ایران و هیئت همراه وی ماتم ملی اعلان شده و بیرق های آن‌ها نیمه بر افراشته می‌باشد.

رسانه های ایران: ملا برادر در راس یک هیئت طالبان در مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی اشتراک می‌کند

ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان
ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان

رسانه های ایرانی خبر داده اند که یک هيئت بلند رتبه حکومت طالبان برای اشتراک در مراسم جنازه رئیس جمهور ، وزیر خارجه و دیگر مقامات این کشور دعوت شده است.

به اساس گزارش خبرگزاری محصلین ایران ایسنا، در ترکیب این هیئت که برای مراسم جنازه ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و همکارانش به تهران می رود معاون اقتصادی رئیس الوزرای حکومت طالبان ملا عبدالغنی برادر و سرپرست وزارت خارجه آنها امیر خان متقی شامل اند.

مقامات حکومت طالبان تا حال رسما در مورد این سفر چیزی نگفته اند.

مقامات حکومت طالبان روز گذشته در یک اعلامیه همدردی و غمشریکی خودرا به مناسبت کشته شدن رئیس جمهور ایران ابراهیم رئیسی و هیئت همراه وی به ملت ایران ابراز کردند.

ابراهیم رئیسی و هیيت همراهش روز یکشنبه بعد از اشتراک در مراسم افتتاح یک بند آب در شرق آذربائیجان و ملاقات با الهام علی یف رئیس جمهور این کشور در حال برگشت به تبریز بودند که هیلکوپتر حامل آنها در منطقه کوهستانی دیزمار سقوط کرد.

دلیل سقوط هیلیکوپتر آنها خرابی هوا خوانده شده است.

طالبان بار دیگر خواستار به رسمیت شناختن حکومت خود شدند

طالبان
طالبان

طالبان یک بار دیگر از جامعه جهانی خواستند که برای حل مشکلات افغانها حکومت آن‌ها را به رسمیت بشناسد.

سردار نعیم سرپرست سفارت طالبان در دوحه پایتخت قطر در ۳۴ مین اجلاس فورم امنیتی جهان دیروز به رسانه‌ها گفت که طالبان در تأمین امنیت و مبارزه با مواد مخدر گام‌های بزرگ برداشته و به این ترتیب در تأمین امنیت جهانی سهم گرفته و با در نظرداشت این حقایق به گفته او جهان باید امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد و به مشکلات افغان‌ها نقطه پایان بگذارد.

خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان از قول آقای نعیم نوشته که موقعیت جغرافیائی افغانستان نقش این کشور را در تأمین امنیت منطقه و جهان مهم می‌سازد.

مقامات طالبان قبل از این هم چندین بار خواهان به رسمیت شناختن حکومت شان شده بودند اما جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن حکومت آن‌ها شرط‌های زیاد گذاشته از جمله تامین حقوق زنان و دختران و ایجاد یک حکومت همه شمول در افغانستان .

رئیس‌جمهور قزاقستان: افغانستان به توجه خاص نیاز دارد

رئیس‌جمهور قزاقستان
رئیس‌جمهور قزاقستان

رئیس جمهور قزاقستان قاسم جومارت توکائیف می گوید که وضعیت افغانستان به توجه خاص نیاز دارد.

تریند رسانه که در مورد خبرهای اسیای میانه نشرات میکند نوشته است که رئیس جمهور قزاقستان در ملاقات امروز وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری شنگهای در آستانه گفته است که وضعیت افغانستان به دقت خاص نیاز دارد و این مهم است که کمک های حیاتی برای جلوگیری از بحران های بشری بیشتر در این کشور بطور دوامدار ادامه پیدا کنند و از تشبث قزاقستان برای ایجاد یک اداره انکشافی محلی ملل متحد حمایت شود.

رئیس جمهور قزاقستان همچنان گفته که بدون اقدامات فوری این بحران می تواند کره زمین را به یک بحران فاجعه آور طبعی رو به رو بسازد واز این رو به گفته او سازمان همکاری شانگهای باید فعالیت خود را در مبارزه با آفات طبعی منظم تر بسازد.

اتحادیه اروپا ۴۰۰ هزار دالر برای کمک به آسیب‌دیدگان سیلاب‌ها در افغانستان اختصاص داده است

اتحادیه اروپا این کمک‌ را برای آسيب‌دیدگان سیلاب‌های کمتر از یک‌ماه اخیر افغانستان در نظر گرفته است.
اتحادیه اروپا این کمک‌ را برای آسيب‌دیدگان سیلاب‌های کمتر از یک‌ماه اخیر افغانستان در نظر گرفته است.

اتحادیه اروپا برای کمک به سیلاب‌زدگان در شمال افغانستان حدود چهارصد هزار یورو معادل بیش از سی میلیون افغانی اختصاص داده است.

این اتحادیه امروز در بیانیه‌ای نوشت که هدف این کمک بشردوستانه آن ست تا به آسیب‌دیدگان در ولایت‌های بغلان، بدخشان و تخار کمک‌های اضطراری فوری رسانده شود.

در ادامه آمده است که کمک‌رسانی از سوی شرکایش، ACTED و DACAAR انجام خواهد شد.

ضیاءالدین صافی، سخنگوی برنامه جهانی غذا، WFP در افغانستان به روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، که به اثر سرازیر شدن سیلاب‌ها در ولایات شمال، شمال شرق و غرب افغانستان در ماه می ۵۴۰ نفر جان باخته‌اند. هنوز مقامات حکومت طالبان این آمار را به گونه رسمی تائید نکرده‌اند.

ولایت بغلان بیشترین تلفات و زیان مالی را در نتیجه سیلاب‌های چند روز پیش متحمل شده است.

سرازیر شدن سیلاب‌ها در ولایت‌های غور و فاریاب نیز ده ها قربانی برجای گذاشته است.

مردم در مناطق سیلاب‌زده از نهاد‌های مددرسان انتظار دارند که کمک‌های لازم را در اختیارشان قرار دهند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG