لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۴۰

شمار زیاد از کشورهای عضو "گروه جی ۲۰" تهاجم روسیه به اوکراین را محکوم کردند


نشست گروه جی بیست در اندونیزیا

نشست رسمی وزرای مالیه "گروه جی ۲۰" دیروز ۱۶ جولای بدون اطلاعیه رسمی پایان یافت؛ زیرا اختلافات در مورد چگونگی پاسخ به تهاجم روسیه بر اوکراین مانع اتفاق آرا در این گروه شد.

شری ملیانی ایندرواواتی وزیر مالیه اندونیزیا که میزبانی نشست "گروه جی ۲۰" را به عهده دارد گفته که در عوض اطلاعیه رسمی یک بیانیه چهارده ماده‌ای از سوی اندونیزیا در مورد این نشست نشر خواهد شد.

او گفته که در بسیاری از موارد اتفاق نظر موجود بود؛ اما به گفته او تنها دو مورد آن با اختلاف نظر برخی از اعضای "گروه جی ۲۰" مواجه شدند، از جمله تاثیرات جنگ روسیه بر اوکراین و گام‌های بعدی که باید علیه روسیه برداشته شود.

اما کشورهای غربی در این نشست، روسیه را در مورد حمله نظامی‌اش بر اوکراین تحت فشار قرار دادند و مسکو را متهم کردند که به اقتصاد جهانی ضربه وارد کرده و همچنین جنایات جنگی احتمالی را در جریان تهاجم بر اوکراین مرتکب شده است.

بسیاری از اعضای "گروه جی ۲۰" همچنین تاکید کرده اند که در نتیجه جنگ روسیه در اوکراین بهبود اقتصاد جهانی کند شده است.

از سوی دیگر مقام‌های اوکراینی می‌گویند که نیروهای روسی در حال برنامه ریزی برای آماده شدن به مرحله بعدی عملیات خود در اوکراین اند.

اردوی اوکراین می‌گوید که به نظر می‌رسد که روسیه واحد‌های نظامی خود را به هدف عملیات بزرگ نظامی به سمت سلوویانسک جمع آوری می‌کند.

این شهر به طور نمادین مهمترین شهر در شرق اوکراین تحت کنترل نیروهای اوکراینی است.

از سوی دیگر وزارت دفاع بریتانیا امروز اعلام کرد که روسیه مشغول تقویت استحکامات دفاعی خود در مناطق تحت کنترل اوکراین در جنوب آن کشور است.

اوکراین می‌گوید که حداقل چهل نفر در حملات راکتی روسیه به مناطق شهری این کشور در سه روز گذشته کشته شدند.

جنگ روسیه در اوکراین که در ۲۴ فبروری آغاز شد، اخیراً تشدید یافته است.

روسیه جنگ اوکراین را عملیات نظامی ویژه می‌نامد و می‌گوید که در این جنگ از سلاح‌های استفاده می‌کند که اهداف را دقیقاً هدف قرار می‌دهند و در نتیجه خواستار کاهش توانمندی نظامی اوکراین است.

اما سازمان ملل متحد در گزارش خود در ۱۲ جولای گفت که بیش از پنج هزار غیرنظامی در نتیجه جنگ روسیه در اوکراین کشته و بیش از ۶۵۰۰ تن دیگر در این جنگ زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG