لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۵۹

گاردین: برخی افغان‌ها گفته اند اگر از بریتانیا به افریقا فرستاده شوند خودکشی می‌کنند


آرشیف - شماری از روزنامه های جهان

روزنامه بریتانیایی گاردین به مشکلات آنعده از افغان هایی پرداخته که پس از حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان، کشور شان را ترک کردند.

روزنامه ادعا کرده که بر اساس برخی از اسنادی که به دستش رسیده عده ای از افغان هایی که بریتانیا می‌خواهد به افریقا بفرستد شان، هوشدار داده اند که اگر چنین شود، خودکشی خواهند کرد.

اما به نوشته گاردین وزارت داخله بریتانیا همچنان اصرار دارد که این پناهجویان مشکلی به رفتن به افریقا ندارند.

روزنامه در ادامه به یک پناهجوی افغان اشاره کرده که به روندا فرستاده شده است و از آن زمان تا حال دو بار اقدام به خودکشی کرده است.

در مورد این پناهجوی افغان که نامش گرفته نشده، نوشته شده که همسر و دو فرزندش در جرمنی زندگی می‌کنند.

کلیر موسلی بنیانگذار یک موسسه خیریه برای پناهجویان گفته که در حال حاضر به ۱۲۵ پناهجوی افغان گفته شده که به روندا فرستاده خواهند شد.اما وزارت داخله بریتانیا گفته که، هیچ کسی را به روندا نخواهد فرستاد اگر آن کشور برای شان امن یا مناسب نباشد.

روزنامه هافینگتون پست در مطلبی به بیجا شده های بلخاب در ولایت سرپل پرداخته و نوشته که هزاران تن از هزاره هایی که از سوی طالبان بیجا شده اند، حالا سرپناه و غذا ندارند.

در ادامه می‌خوانیم که طالبان از ماه گذشته عملیات نظامی شان را در ولسوالی بلخاب سرپل آغاز کردند که در نتیجه آن باشنده های این ولسوالی مجبور به ترک خانه های شان شدند.

روزنامه به نقل از جعفر یک باشنده بلخاب نوشته که ادعا کرده که طالبان وارد منطقه آنها شده و مردم بیگناه را کشته اند و دکان های آنها را غارت کرده اند.

اما طالبان ادعای ظلم و خشونت در بلخاب سرپل را رد کرده اند.

روزنامه همچنین به اعلامیه ماه گذشته کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اشاره کرده در آن آمده که طالبان به افراد ملکی و محل سکونت افراد بیگناه تیراندازی کرده اند و همچنین شماری زیادی از بازداشت شده ها را کشته اند.

درگیری در بلخاب ولایت سرپل پس از آن آغاز شد که یک فرمانده سابق طالبان به نام مولوی مهدی مجاهد از صفوف طالبان جدا شد و علیه نیروهای طالبان جبهه ایجاد کرد.

XS
SM
MD
LG