لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۰ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۵۱

پاکستان می‌خواهد صادرات زغال سنگ از افغانستان دوامدار باشد


عصر امروز دوشنبه یک هیئت بلند رتبۀ پاکستانی به کابل می‌آید و با مقام‌های طالبان در بارۀ سرمایه‌گذاری، حمل و نقل و به‌ویژه صادرات زغال سنگ صحبت خواهد کرد.

این سفر سه روزه است و هیئت پاکستانی شامل وزیر تجارت، مقام‌های وزارت داخله، اتاق تجارت، ادارۀ لوجستیک دولتی و برخی نمایندگان سکتور خصوصی این کشور می‌شوند.

رسانۀ پاکستانی دان به نقل از مقام‌های بلند رتبۀ این کشور نوشته است، این هیئت با مقامات طالبان در مورد انتقال دوامدار زغال سنگ به پاکستان گفت‌وگو خواهد کرد.

هرچند وزارت تجارت پاکستان دیروز یکشنبه در یک خبرنامه این سفر را ادامۀ روابط دو جانبۀ افغانستان و پاکستان در زمینه‌های تجارت، ترانزیت، اتصال و همکاری‌های اقتصادی خواند، اما به نظر می‌رسد تمرکز اصلی این سفر بر رفع موانعی باشد که در برابر صادرات زغال سنگ به پاکستان وجود دارد.

پاکستان می‌خواهد درهای بازرگانی ۲۴ ساعته میان افغانستان و پاکستان را باز کند تا آنان بتوانند به راحتی و بدون هیچ مانع و تاخیری زغال سنگ را از افغانستان وارد کنند.

رسانه‌های پاکستانی نوشته‌اند، در حال حاضر صادرات برخی کالاهای دیگر از جمله میوه و سبزیجات به این کشور روند حمل و نقل زغال سنگ را کند ساخته است.

از سوی دیگر مقام‌های طالبان مالیات بر صادرات زغال سنگ را افزایش داده‌اند که پاکستان در تلاش است تا آن را کاهش دهد.


مقام‌های پاکستانی می‌گویند، خواهان افزایش صادرات زغال سنگ از افغانستان اند و برای این منظور تدابیر ویژه‌ای اتخاذ کرده اند.

خرم دستگیر، وزیر برق پاکستان در هفتم جولای گفت که پیشرفت زیادی در واردات زغال سنگ از افغانستان صورت گرفته است و اکنون آنان با یک شرکت خصوصی دیگر افغانستان به توافق رسیده اند تا برای یکی دیگر از نیروگاه‌های برق زغال سنگ صادر کند.

او جزئیات بیشتری در این‌باره ارئه نکرد، رادیو آزادی همچنان در بارۀ صادرات زغال سنگ از وزارت معادن و پترولیم پرسید اما سخنگویش پاسخ نداد.

مزیت دیگر پاکستان در واردات زغال سنگ از افغانستان این است که تجار افغان آن را به روپیۀ پاکستانی می‌فروشند که به گفتۀ وزیر برق پاکستان این امر به افزایش ارزش پول ملی آنان کمک می‌کند.


اما مقام‌های طالب می‌گویند، این مسئولیت آنان نیست که بازرگانان افغان با کدام پول زغال سنگ را به پاکستان می‌فروشند.

موضوع صادرات زغال سنگ از افغانستان به پاکستان پس از آن داغ شد که شهباز شریف، صدراعظم پاکستان گفت این کشور می‌خواهد زغال سنگ افغانستان را با تخفیف بالا خریداری کند.

او گفت که کشورش دو میلیارد دالر از مالیات زغال سنگ از افغانستان سود خواهد برد.

خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که روزانه بین ۱۲ تا ۱۴ هزار تُن زغال سنگ از افغانستان به پاکستان که با کمبود شدید منابع انرژی برق مواجه است، صادر می‌شود.

XS
SM
MD
LG