لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۳۳

ایالات متحده: تلاش می‌شود بخشی از پول های منجمد شدهٔ افغانستان در اختیار افغان‎‌ها قرار گیرد


بیرق ایالات متحده در مقابل ساختمان کانگرس

مقامات امریکایی می‌گویند که تلاشها به هدف زمینه سازی برای استفاده از سه و نیم ملیارد دالر پول منجمد شدهٔ بانک مرکزی افغانستان جریان دارد تا این پول در اختیار افغان‌ها قرار داده شود.

این مطلب را مقامات امریکایی به روز دوشنبه در یک نشست آنلاین ابراز کردند.

این مقامات که نخواستند نام های شان منتشر شود٬ با اشاره به دیدار هیئت های امریکایی و طالبان که به روز های ۲۰ و ۳۰ جون در دوحه صورت گرفت٬ همچنان گفتند که برخی همکاری ها با طالبان در شماری از عرصه ها وجود دارد .

آنها گفتند که تلاش ها جریان دارد تا افغان ها از نصف هفت ملیارد دالر پشتوانه خارجی بانک مرکزی افغانستان که درامریکا منجمد شده مستفید شوند.

واشنگتن بعد از برگشت طالبان به قدرت این پول را منجمد کرد ولی سپس یک محکمه امریکا فیصله کرد که سه ونیم ملیارد دالر از این پول به دعوای بازماندگان قربانیان حملات تروریستی یازدهم سپتامبر در امریکا اختصاص داده شود ومتباقی در کمک های بشردوستانه با افغان ها به مصرف برسد.

این مقامات امریکایی گفتند که واشنگتن بعد از سقوط جمهوریت وبرگشت طالبان به قدرت ۷۷۵ ملیون دالر با افغان ها کمک صورت گرفته است.

آنها گفتند که حکومت امریکا درهمکاری با بانک جهانی وملل متحد سعی دارد تا کمک های بشردوستانه مستقیما به افغان ها رسانده شود.

ایالات متحده می گوید که حدود هشتاد هزار افغان به امریکا منتقل شده اند.
ایالات متحده می گوید که حدود هشتاد هزار افغان به امریکا منتقل شده اند.

در این نشست به موضوع درخواستی های پناهنده گان افغان در امریکا نیز پرداخته شد.

مقامات گفتند که بررسی درخواستی های آنعده از افغان ها را سرعت می بخشند که بعد از بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان٬ خواستار پناهندگی در ایالات متحده امریکا شده اند.

در این نشست که به رادیو آزادی نیز در آن اجازه اشتراک داده شده بود٬ گفته شد که بررسی این درخواستی ها از این بعد از آغاز تا پایان ازسوی وزارت خارجۀ امریکا و با سرعت بیشتر انجام خواهد شد.

به گفته مقامات امریکایی٬ حدود هشتاد هزار افغان به امریکا انتقال داده شده اند وتلاش ها جریان دارد تا امکانات مورد نیاز به آنها مهیا شود.

این مقامات گفتند که حکومت امریکا٬ از این میان به بیش ۷۱ هزار افغان تازه وارد که در ایالت های مختلف امریکا سکونت اختیار کرده اند٬ جواز کار صادر کرده است.

XS
SM
MD
LG