لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۱ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۰۲

اداره تربیت بدنی و ورزش: تلاش می‌کنیم جسد علی اکبر سخی پیدا شود


علی اکبر سخی کوهنورد افغان که در جریان بالا شدن به قله "کی۲ " در پاکستان جان باخت.

با گذشت پنج روز جسد علی اکبر سخی کوهنورد افغان هنوز هم در کوه‌های "کی ۲" پاکستان است و کسی نتوانسته آن را پایین بیاورد.

اعضای خانواده وی می گویند هرگونه تلاش تا کنون نتیجه مثبت نداشته است.

رشاد سخی برادر وی به رادیو آزادی گفت سفارت افغانستان در اسلام آباد هم در این مورد تلاش ها را آغاز کرده است: "تا فعلاً تلاش ها هیچ نتیجه نداده، ما کوشش کردیم که یک نتیجه بدهد، سفارت افغانستان در اسلام آباد هم کوشش ها را شروع کرده که یک راه حل داشته باشد، هر روز با من در ارتباط هستند از من هم معلومات تازه را می خواهند و پیشرفت ها را برای من هم می‌گویند."

او می‌خواهد که جسد برادرش به آنان سپرده شود.

از سوی هم اداره تربیت بدنی،ورزش و المپیک افغانستان می‌گوید تلاش‌ها جریان دارند که جسد وی هرچه زودتر به افغانستان منتقل شود.

محمد الله احساس سرپرست نشرات این اداره به رادیو آزادی گفت: " اداره تربیت بدنی، ورزش و المپیک افغانستان از طریق سفارت افغانستان در اسلام آباد تلاش می‌کند تا به کمک اداره ورزش پاکستان جسد علی اکبر پیدا و به کشور منتقل شود، در پی این هستیم که جسد وی هرچه زودتر به خانواده‌اش سپرده شود."

علی اکبر سخی کوهنورد افغان روز پنجشنبه هفته گذشته هنگام صعود به بلندترین قله کوه "کی ۲" پاکستان جان باخت.

کوه‌های "کی ۲" در منطقه گلگیت بالتستان پاکستان پس از قلۀ ایوریست دومین قله بلند در جهان به‌شمار می‌آید.

رسانه‌های پاکستانی گفته اند که در دهه گذشته نزدیک به یازده کوهنورد هنگام بالارفتن به این قله جان خود را از دست داده اند. برخی از آنان به دلیل کمبود اکسیجن و برخی دیگر به دلیل بارش برف.

شرکتی به نام قراقورم در پاکستان که آقای سخی با رهنمایی آن می‌خواست به این قله بلند برود ، به رسانه‌های پاکستانی گفته است که او در جریان صعود به این کوه در میان راه کمپ دوم تا سوم هنگام بالا رفتن از کوه ناگهان بیمار شده و سپس فوت کرده است.

این شرکت همچنان گفته که جسد علی اکبر سخی در ۷هزار متری این کوه بند مانده و امکانات برای پایین آوردن آن بسیار کم است.

علی اکبر سخی کوهنورد مشهور افغانستان بود.

وی تیم ورزشکاران "هایک و وینچرز" کوهنوردان افغانستان را هم مدیریت می کرد_گروهی از کوهنوردانی که در سال ۲۰۲۰ میلادی کوه نوشاخ بلندترین قلۀ سلسلۀ کوه‌های هندوکش در واخان افغانستان را هم فتح کرده بودند.

دوستان نزدیک علی اکبر سخی به رسانه‌های پاکستان گفته اند که او می‌خواست به نمایندگی از ورزشکاران افغان به کوه "کی ۲" صعود کند.

XS
SM
MD
LG