لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۰۸

افغانستان

مارکس پوتزل در حاشیه نشست تاشکند با نماینده های کشور های اشتراک کنند دیدار کرد

مارکوس پوتزل
مارکوس پوتزل

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما گفته است که در جریان ملاقات دو جانبۀ مارکس پوتزل، سرپرست یوناما با نمایندگان کشورهای اشتراک کننده در نشست تاشکند روی ادامۀ حمایت از افغانستان در تلاش هایش برای دستیابی به ثبات و شگوفایی اقتصادی اجماع وجود داشت.

یوناما دیروز در توییتر نوشت که این ملاقات در حاشیۀ نشست تاشکند، پایتخت ازبکستان صورت گرفت.

در این نشست هیئت طالبان به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان اشتراک کرد و خواهان آزاد شدن میلیارد ها دالرِ منجمد شدۀ افغانستان شد.

پس از آن که طالبان در ماه آگست کنترل کابل را در دست گرفتند، میلیاردها دالر بانک مرکزی افغانستان در بیرون از این کشور منجمد شد.

جامعۀ جهانی بشمول ایالات متحده از طالبان می‌خواهند که حکومت همه شمول تشکیل دهند، حقوق بشر به ویژه حقوق زنان را رعایت کنند و نگذارند که گروه‌های تروریستی از جمله شبکه القاعده، از خاک افغانستان تهدیدی را متوجه کشور‌های دیگر کنند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

وزارت مهاجرین طالبان: می‌خواهیم رقم دقیق مهاجران افغان را به دست بیاوریم

مهاجرین افغان در پاکستان
مهاجرین افغان در پاکستان

وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان حکومت طالبان در مورد برگزاری یک اجلاس به هدف هماهنگی در رابطه با ارقام بیجاشده‌گان خبر داد. این وزارت دیروز در یک اعلامیه گفت که این اجلاس در ریاست بی‌جاشده‌گان برگزار شده و در آن بحث شده است که چگونه ارقام یک‌سان در باره بیجاشده‌گان به نهادهای داخلی و خارجی ارائه شود.

در این اجلاس رفع مشکلات بیجاشده‌گان، کمک به آن‌ها و برابر ساختن ارقام‌شان مهم خوانده شد. در اعلامیه همچنان آمده که در مورد این مسائل با دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یوناما هم جلسه‌ای برگزار خواهد شد.

به اساس گزارش کمیسیون عالی ملل متحد در امور مهاجرین هم‌اکنون در افغانستان تعداد بی‌جاشده‌گان داخلی به سه میلیون و ۲۵۰ هزار نفر می‌رسد و پنج میلیون و ۳۰۰ هزار افغان دیگر در کشورهای همسایه همچون پناه‌جو ثبت شده‌اند.

مقامات محلی طالبان از استخراج ۸ تُن سنگ نفرایت در کاپیسا خبر دادند

معدنی در افغانستان
معدنی در افغانستان

مقامات محلی حکومت طالبان در ولایت کاپیسا در مورد استخراج ۸ تُن سنگ نفرایت خبر داده‌اند. عنایت‌الله ابلاغ سرپرست ریاست معادن و پترولیم حکومت طالبان در کاپیسا دیروز شنبه به رسانه‌ها گفت این سنگ‌ها اول از کاپیسا به ننگرهار و از آن‌جا به خارج صادر خواهد شد.

نفرایت یک سنگ گران‌بها است که در ساختن گردن‌بند، دست‌بند، گوش‌واره و دیگر جواهرات و ظروف زینتی از آن کار گرفته می‌شود. کمتر از سه سال قبل بعد از آن‌که طالبان دوباره قدرت را در افغانستان به دست گرفتند در مورد استخراج معادن مختلف افغانستان با شرکت‌های خارجی قراردادها را امضا کردند.

بعضی از شاهدان شکایت می‌کنند که در این قراردادها شفافیت وجود ندارد و کارهای استخراج معادن هم معیاری نیست.

کمیسیون عالی ملل متحد در امور مهاجرین سیلاب‌های اخیر در افغانستان را ویران‌کننده خواند

سیلاب - بغلان، افغانستان
سیلاب - بغلان، افغانستان

کمیسیون عالی ملل متحد در امور مهاجرین می‌گوید که سیلاب‌های اخیر در افغانستان ویران‌کننده بوده است. دفتر عمومی این اداره دیروز در صفحه ایکس (توئیتر سابق) نوشته که مردم بعد از آن‌که همه چیز را از دست دادند، کوشش می‌کنند که زندگی خود را دوباره عادی سازند و خانه‌های خود را دوباره ایجاد کنند.

کمیسیون عالی ملل متحد در امور مهاجرین همچنان می‌گوید که با شرکای خود در مناطق سیلاب‌زده حضور دارند و کمک‌های اضطراری را به مردم می‌رسانند.

برنامه غذائی جهان گفته که در سیلاب‌های ماه جاری میلادی ۵۴۰ نفر در افغانستان جان باخته و هزاران تن دیگر زخمی شده‌اند.

اما گمان می‌رود که این ارقام بیشتر از این باشد.

چهل قلم آثار باستانی در ولایت غور کشف شده است

تصویر نمادین، آثار باستانی در افغانستان
تصویر نمادین، آثار باستانی در افغانستان

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در غور اعلام کرد که ۴۰ قلم آثار تاریخی از ساحهٔ منار جام در این ولایت کشف شده است.

این ریاست در خبرنامه‌ای امروز اعلام کرد که این آثار به موزهٔ محلی غور منتقل شده است. در ادامه آمده است که این آثار مربوط به دورهٔ غوریان است و متخصصان بیشتر روی تشخیص دوره‌بندی و قدمت آن‌ها کار خواهند کرد.

بر اساس خبرنامه، این آثار عمدتاً شامل مجسمه‌ها و ظروف فلزی هستند. سیلاب‌های ویرانگر و مرگباری که اخیراً در غور اتفاق افتاده، منار تاریخی جام را با خطر فروپاشی روبرو کرده است.

مقامات ایرانی: ۱۰۰ هزار شهروند افغانستان در مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی شرکت کردند

مراسم تشییع جنازه ایراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور اسبق ایران
مراسم تشییع جنازه ایراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور اسبق ایران

یک مقام ایرانی مدعی شد که بیش از ۱۰۰ هزار شهروند افغانستان در مراسم تشییع جنازهٔ ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور سابق و دیگر مقامات ایرانی، شرکت کرده بودند.

حسین شرافتی راد، رئیس ادارهٔ اتباع عمومی و اتباع خارجی ولایت خراسان رضوی، در مراسم «حسینیهٔ هراتی‌ها» در مشهد این مطلب را اعلام کرد.

به گزارش رادیو فردا، بخش ایرانی رادیو آزادی، آقای شرافتی راد نگفته که چگونه این رقم را به دست آورده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه و برخی دیگر از مقامات ایرانی روز یکشنبه در سانحهٔ سقوط هلیکوپتر جان باختند.

دو هفته قبل از این واقعه، حکومت ایران اعلام کرده بود که ظرف یک سال یک میلیون و سی‌صد هزار خارجی، از جمله افغان‌ها را از ایران اخراج کرده است.

طالبان برای شرکت در نشست دوحه شروط خود را با معاون وزیر خارجهٔ قطر در میان گذاشتند

امیر خان متقی وزیر خارجهٔ حکومت طالبان
امیر خان متقی وزیر خارجهٔ حکومت طالبان

حکومت طالبان می‌گوید که شروط خود در مورد سومین نشست دوحه را با معاون وزیر امور خارجهٔ قطر، مشخص ساخته است.

وزارت امور خارجهٔ طالبان در اعلامیه‌ای گفت که محمد بن عبدالعزیز الخلیفی، معاون وزیر امور خارجهٔ قطر در دیدار روز جمعه (۲۴ می) با امیر متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ طالبان، موضوع سومین نشست دوحه را مورد بررسی قرار داده است.

محمد بن عبدالعزیز آل خلیفه روز پنجشنبه در دیدار با ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی رئیس‌الوزرای طالبان، از حکومت‌شان خواست تا در نشست آیندهٔ ملل متحد در دوحهٔ قطر، شرکت کند.

قرار است سومین نشست دوحه در مورد افغانستان به تاریخ ۳۰ ماه جون برگزار شود که به مدت دو روز دوام خواهد کرد.

دومین نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل متحد در ماه فبروری امسال، بدون حضور طالبان، برگزار شد.

از یک‌ماه به این‌سو مواد سوخت طیاره‌ها یا (T1) به افغانستان وارد نشده است

پرواز یک طیاره - کابل افغانستان
پرواز یک طیاره - کابل افغانستان

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان اعلام کرد، یک ماه است که به دلیل برخی مشکلات، مواد سوخت طیاره‌ها یا (T1) به این کشور وارد نمی‌شود.

به گفتهٔ مسئولان این اتاق، دیروز جمعه (۲۴ می) برخی رسانه‌های داخل افغانستان گزارش دادند که ترکمنستان بابت این مواد پول به‌دست آورده، اما هنوز این کشور سوخت مورد نیاز طیاره‌ها را به افغانستان صادر نکرده است.

افغانستان، مواد سوخت طیاره‌های خود را از ترکمنستان و دیگر کشورهای همسایه وارد می‌کند که گاهی با تأخیر و مانع مواجه می‌شود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان، گفت که در حال بررسی این مشکل هستند و وزارت صنعت و تجارت‌شان باید این موضوع را بررسی کند.

وزارت صنعت و تجارت طالبان در این مورد اظهار نظری نکرده است.

وزارت فوائد عامهٔ حکومت طالبان از بازگشائی شاهراه سالنگ خبر می‌دهد

شاه‌راه سالنگ در ولایت پروان
شاه‌راه سالنگ در ولایت پروان

محمد اشرف حق‌شناس، سخنگوی این وزارت در شبکه اکس (توئیتر سابق) نوشته است که این شاهراه امروز به روی وسایط مسافربری باز شد. او گفته است که شاه‌راه سالنگ بر اثر بارندگی و سرازیر شدن سیلاب‌های شدید شب گذشته به روی ترافیک بسته شده بود.

در سال جاری این چندمین بار است که بارندگی باعث بسته شدن این شاه‌راه شده است. شاهراه سالنگ از شاهراه‌های کلیدی افغانستان است که کابل را با ۹ ولایت شمالی این کشور وصل می‌کند.

در همین حال ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی طالبان هشدار داده است که امروز شنبه ولایت‌های بدخشان، تخار، کندز، بغلان و سمنگان به شمول سالنگ‌ها شاهد باران نسبتاً شدید و سیلاب‌های آنی خواهند بود.

مقدار بارندگی در نقاط مختلف بین ۱۵ الی ۲۵ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.

سیلاب‌ها طی بیش از دو هفته اخیر در افغانستان تلفات سنگین جانی و خسارات هنگفت مالی به دنبال داشت.

آغاز مرحلهٔ ششم انتخابات ملی در هند

انتخابات در هند
انتخابات در هند

مرحلهٔ ششم انتخابات ملی در هند امروز آغاز شد. بیش از یکصد و یازده میلیون تن واجد شرایط رأی‌دهی در این مرحله انتخابات هستند. روند رأی‌دهی در نوزدهم ماه آپریل آغاز شده و در اول ماه جون به پایان می‌رسد.

قرار است که روند شمارش آرا در چهارم جون آغاز شود. انتظار می‌رود که نریندرا مودی، صدراعظم هند و رهبر حزب ملی‌گرای «بهاراتیا جاناتا» برای سومین دوره متوالی برنده شود. مرحلهٔ ششم انتخابات در حالی آغاز شده است که هوا در این کشور به شدت خیلی شده است. قرار است که دمای هوا در برخی مناطق هند امروز به بیش از ۴۵ درجه سانتی‌گراد برسد.

تام وست در سفر به ترکیه بر محور مسائل امنیتی افغانستان بحث کرده است

تام وست، نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان
تام وست، نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان

تام وست، نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در سفر دو روزه به شهر انقره، پایتخت ترکیه، روی مسائل مختلف از جمله نیاز به حمایت از افغان‌ها و تلاش‌های هماهنگ علیه شاخهٔ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش بحث کرده است.

این گروه مسئولیت حملات مرگ‌بار در افغانستان، به شمول کشتن ۳ گردشگر خارجی و ۴ افغان در ولایت بامیان را پذیرفته است. آقای وست امروز در شبکهٔ اکس، «توئیتر سابق»، نوشت که ضرورت به دیپلوماسی جمعی، حمایت از حقوق بشری افغان‌ها و تلاش‌های کمک‌رسانی در شمال افغانستان نیز از مسائل مورد بحثش با مقامات ترکیه بوده است.

در سیلاب‌های اخیر، مردم در مناطق مختلف، به‌ویژه شمال افغانستان، تلفات و زیان را متحمل شده‌اند.

آقای وست پیش از سفر به انقره، در دوحه با مقامات قطر در مورد سومین نشست دوحه دربارهٔ افغانستان گفت‌وگو کرد. این نشست از سوی سازمان ملل متحد در سی‌ام ماه جون و اول ماه جولای برگزار خواهد شد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG