لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۲۶

کمیته سویدن پروژه های انکشافی را در ۹ ولایت به اجرا می‌گذارد


کمیته سویدن برای افغانستان

کمیتۀ سویدن برای افغانستان می گوید که شماری از پروژه های انکشافی را در ۹ ولایت به اجرا می گذارد.

انتظار می رود این پروژه ها در بخش های مختلف به کمک مالی برنامۀ انکشافی ملل متحد UNDP عملی شوند.

کمیتۀ سویدن برای افغانستان می گوید که برخی از پروژه ها را در بخش های صحی ، زراعت ، معارف و احیا وانکشاف دهات در این کشور به اجرا می گذارد.

سید محسن هاشمی ، معاون برنامه های این کمیته به رادیو آزادی شام گفت که این پروژه ها در ولایت های نورستان ، ننگرهار ، کنر ، جوزجان ، سمنگان ، بلخ ، میدان وردک ، کندز و پکتیکا عملی خواهند شد.

در بخش زراعت با ۱۲۰۰ دهقان بی بضاعت در هشت ولایت مواد و وسایل زراعتی کمک میشود.

او به ادامه افزود:

« در بخش معارف ۱۵۰ صنف محلی ساخته خواهد شد که زمینه کار به ۱۶۵ هزار معلم مرد و زن ایجاد خواهد شد و برای تا به ۵ هزار شاگرد زمینۀ آموزش فراهم میگردد. همچنان کانال های آب در ۵ ولایت بازسازی خواهند شد که با این هزار هکتار زمین تخریب شده زیر چتر این پروژه توسط نباتات پوشانیده خواهد شد.»

تصویر آرشیف: یکی از پروژه های انکشافی که قبلا در شرق افغانستان به همکاری سازمان ملل و نهاد های کمک کننده تکمیل گردیده است
تصویر آرشیف: یکی از پروژه های انکشافی که قبلا در شرق افغانستان به همکاری سازمان ملل و نهاد های کمک کننده تکمیل گردیده است


آقای هاشمی در ادامه گفت که در بخش زراعت با ۱۲۰۰ دهقان بی بضاعت در هشت ولایت مواد و وسایل زراعتی کمک میشود.

به گفتۀ او در بخش صحی ، سه کلینیک در ولایت نورستان به طور اساسی بازسازی می شوند و ساختمان یک کلینیک دیگر به گونۀ معیاری اعمار میگردد.

کمیتۀ سویدن برای افغانستان از چهار دهه به اینطرف در افغانستان فعالیت می کند و اکنون از بیش از سه هزار صنف محلی در ۱۴ ولایت این کشور حمایت می کند.

از حاکم شدن دوباره طالبان بر افغانستان حدود یک سال می گذرد ، در این مدت شمار پروژه های انکشافی و بازسازی در این کشور نسبت به گذشته خیلی کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG